Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Prehliadka Nitry, zámok, zubry ... a aj tie kone nakoniec vyšli ...


Po viacerých začiatočných organizačných peripetiách a zmenách plánu dňa sme sa nakoniec vybrali na tento výlet. Museli sme sa prispôsobiť dvom pevne daným časom a to času kŕmenia zubrov, ktoré je len 2 x denne a to o 9-tej a 14-tej a času prehliadky žrebčína v Topoľčiankach, ktorý bol určený na 16 - 16,30 hod. Do toho som ešte vtesnala prehliadku Nitry so sprievodcom a prehliadku zámku v Topoľčiankach ...

... a nakoniec z toho vyšiel celkom vydarený výlet.

Ďakovať však treba aj počasiu, ktoré nám vyšlo ako na objednávku. Už ráno v Nitre bolo vidieť, že bude krásny, slnečný, jesenný deň. Sprievodca bol excelentný, o Nitre vedel snáď všetko. Rozprával nám aj o dvoch nitranských strašidlách - bezhlavom františkánskom mníchovi a mlynárovi Rismanovi a prezradil nám aj to, čo treba spraviť, aby nám Corgoň, ktorý tu podopiera roh jedného domu, splnil naše želanie. Súčasťou prehliadky bol samozrejme hrad, o ktorom sme sa tiež veľa dozvedeli. A nezabudlo sa ani na prvopočiatky Slovanov na tomto území, na Nitrianske kniežatstvo. Keďže bola dvojhodinová prehliadka Nitry prvá v poradí a nás už čakal kaštieľ v Topoľčiankach, musela som doslova zastaviť výklad tohto naozaj vynikajúceho sprievodcu, lebo on by vedel o tomto meste rozprávať snáď aj pol dňa.

V Topoľčiankach nás už čakali v kaštieli, kde rád trávil dva mesiace z roka - august a september, prvý československý prezident T.G.Masaryk. Kaštieľ je teraz rozdelený na múzeum a hotel. My sme si prezreli múzeum a súčasťou prehliadky boli aj izby, v ktorých boli Masaryk aj so svojou dcérou, ktorá ho tu pravidelne sprevádzala, ubytovaní.

Po prehliadke kaštieľa sme sa vybrali k zubrom do 10 km vzdialenej zubrej zvernice. Museli sme totižto prísť najneskôr o 14-tej, aby sme uvideli tie nádherné, až 1000 kg vážiace tvory zblízka. Zubry stáli obďaleč a čakali na svoj každodenný prídel jadrového krmiva, ktoré obohacuje ich trávnatý jedálniček. Hneď ako zbadali pani s káričkou približovať sa k ich hrantom, už sa aj pohli bližšie. Kým si oni pochutnávali na dobrote, my sme počúvali informácie o ich živote. Vodcom stáda je samica a jej úlohu preberá najsilnejší samec len v období ruje. Zubor sa dožíva asi 25 rokov a pohlavne dozrieva v 3 - 5 rokoch veku. Samica porodí každý rok 1 mláďa a od roku 1958, kedy tu zvernica vznikla a boli sem privezené prvé dva zubry z Bieloruska, sa tu narodilo už 179 zubrov + jedno 24 hodín staré mláďa, ktoré sme tu akurát dnes mohli vidieť. Praotcom všetkých zubrov, ktoré sa tu narodili, bol zubor ohromnej hmotnosti (1 230 kg) - zubor z Poľska - Putifár. Zomrel ako 21 ročný v roku 1970. Terajšov zubrou hlavou rodiny je zubor Simson.

No a aby sme ešte zostali pri tých zvieratách, tak sme sa ešte išli pozrieť do žrebčína v Topoľčiankach, kde chovajú preslávené Lipicany. Pôvodne bola v pláne prehliadka žrebčína aj s výkladom, no 2 dni pred našim príchodom mi v žrebčíne oznámili, že v tento deň sú tu preteky, takže žrebčínom sa nesprevádza. Neboli sme však smutní, pretože prednášok sme mali v tento deň už dosť a priestory žrebčína boli voľne prístupné verejnosti. Kone v maštaliach boli celkom prítulné a bolo vidieť, že sú zvyknuté aj na veľké množstvo ľudí v ich blízkosti.

Plní dojmov a krásnych pohľadov na Nitru, kaštieľ, zubry aj ušľachtilé kone sme unavení nasadli do autobusu a vyštartovali k domovu.

P.S.: Ak máte radi lienky, tak vám dám tip, kde si ich môžete dostatočne vychutnať. Vyberte sa do zubrej zvernice v tomto čase. Toľko lienok ste určite ešte nikdy nikde nevideli. Lietali ich tam v okolitom lese ale aj v areáli zvernice doslova milióny. Boli všade, lietali do vlasov, liezli nám pod tričká a hnusne štípali. Nalietali nám dokonca aj do autobusu a pár sme ich v autobuse určite priviezli aj do Bratislavy. Šofér si lienky spoza košele vyberal ešte v Topoľčiankach, kam sme sa vrátili po prehliadke zubrej zvernice :-).