Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Keď sa nám medzi šľachticov zamieša Magdaléna Dobromila Rettigová ...


Zájazd k rieke Orlici bol taký malý experiment. Doteraz sme navštevovali len hrady a zámky, ktoré spravuje štát alebo obec, no všetky štyri zámky, ktoré boli v pláne tohto víkendového zájazdu, boli po roku 1989 navrátené ich pôvodným majiteľom. A tak sme sa s nimi nielen stretli, ale sme sa aj dozvedeli, že ono vlastniť taký zámok nie je až taká výhra.

Z upršanej Bratislavy sme odišli skoro ráno a aj napriek "zamračeným" predpovediam nám nakoniec vyšlo krásne slnečné jesenné počasie. Do zámku Doudleby nad Orlicí sme prišli v predstihu, no syn majiteľky zámku, Eleonóry Dujkovej, rodenej Bubna-Litic, pán Dujka, nás už čakal. Bol zaskočený takou veľkou skupinou (bolo nás za plný autobus), ale aj množstvom našich otázok a záujmom o dejiny jeho predchodcov. Rod Bubna-Litic totižto tento zámok nielen postavil, ale ho nepretržite (okrem rokov 1948-1992) vlastní dodnes.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokPoobede bol na pláne zámok v Rychnove nad Kněžnou. Prišli sme na nádvorie, no nikoho tam nebolo. Aj pokladňa bola zatvorená. To, že nás majitelia zámku z dôvodu odcestovania nemohli prísť privítať, som vedela, ale že by tu na nás zabudli? To sa však k nám už z diaľky hrnula Magdaléna Dobromila Rettigová v meštianskom odeve s typickým čepčekom na hlave. V rukách niesla dva veľké taniere plné malých koláčikov a odbehla aj pre peceň chleba, masť s oškvarkami a misku plnú nakrájanej cibule. Aby toho nebolo málo, o chvíľu sa ešte vrátila s bábovkou, do ktorej vraj "vrazila až šest vajec" :-).

Samozrejme, že som o takomto privítaní vedela, to malo byť to malé prekvapenie, no až takúto hostinu som veru nečakala! M.D. Rettigovú, národovkyňu a spisovateľku, ktorá v 19. storočí učila mladé ženy, ako sa starať o domácnosť a samozrejme, aj variť (a ktorá práve tu, v Rychnove, dopísala svoju českú kuchársku knihu), nám zahrala pani Řeháková, ktorá inak predáva vstupenky v tomto zámku :-). Pečie však výborne, pretože po jej chlebe "se sádlem", koláčoch a bábovke sa len tak zaprášilo.

So sprievodcom sme si prezreli nielen interiéry zámku, ale sme navštívili aj kostol Najsvätejšej Trojice, ktorého prestavbu realizoval český architekt Jan Blažej Santini-Aichel po tom, čo kostol vyhorel. Neďaleko kostola je samostatná renesančná zvonica, v ktorej už od roku 1604 visí jediný zvon menom Kryštof a má priemer 2 metre. Pán sprievodca nám otvoril aj zvonicu a po prehliadke zvona sme si mohli raz zazvoniť.

Na druhý deň bol na pláne empírový zámok v Kostelci nad Orlicí. Aj tu nás privítal jeho súčasný majiteľ, pán gróf František Kinský. Otvoril vchodové dvere, vyšiel po schodisku a z koša na vychádzkové palice si vybral jednu, s ktorou sa podopieral. Ako doma ...

Tak isto ako pán Dujka v Doudleboch, aj on bol prekvapený veľkosťou našej skupiny. Tak nám najprv porozprával dejiny tohto zámku, ktorý on nazval (len) vilou a aj dejiny jeho rodu na vstupnom schodisku, pretože priestory zámku už sú oproti tým starším modernejšie a tým aj komornejšie a menšie. Počas prehliadky sme sa dozvedeli, že od jeho predkov vedie línia až k Žofii Chotkovej a aj to, že ak by si jeho dedko mohol zobrať tú, po ktorej túžil, tak by bol Winston Churchill jeho veľmi blízkym príbuzným.

Len kilometer od zámku Kinských v Kostelci je postavený ďalší zámok, ktorý tiež patrí svojim pôvodným majiteľom a tým je zámok v Častoloviciach, ktorý bol posledným bodom nášho dvojdňového výletovania. Ten teraz vlastní grófka Diana Šternbergová, ktorá sa však už kvôli svojmu vysokému veku s návštevníkmi jej zámku nestretáva. My sme však aj tak mali to šťastie a vystihli sme ju, ako sa elektrickým "golfovým" autíčkom spolu s jej dvomi psami priviezla na nádvorie zámku. 

Zámkom v Častoloviciach nás previedla sprievodkyňa, my sme nastúpili do autobusu a plní zážitkov sme sa pobrali domov.

A čo je iné na tom, keď vás zámkom sprevádza jeho majiteľ a nie sprievodca? Sprievodca totižto nemôže ukázať na storočia starý obraz a povedať - toto je môj pra-pra-pra-pra-pradedo!