Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Skláreň nesklamala, Trenčín nadchol!


Výlet do sklárne v Květnej mal byť v podstate len taký nákupný, ale aby som mu aspoň trošku dala punc "poznávačky", zaradila som do programu po nákupe skla v sklárni ešte návštevu Trenčína.

To, že nám bude v túto poslednú februárovú sobotu priať počasie, nám hlásila už jeho predpoveď a veru nesklamala. Už od rána sa ukazovalo pekné počasie a tak sme všetci nastúpili do autobusu a vybrali sa po slovenskej diaľnici smerom na Nové Mesto nad Váhom, kde sme odbočili k českým hraniciam. Už kúsok za nimi sme videli pri ceste odparkovaný nekonečný rad áut naznačujúci obvyklú veľkú návštevnosť Dňa otvorených dverí v sklárni Květná. Dostatok času bol nielen na nákup skla, ktorého bolo aj tento rok neúrekom a v cenách od 20 Kč, ale aj na prehliadku sklárne a prípadný obed. Avšak reštaurácie v tejto malej dedinke nás sklamali. Našli sme dve a aj tie boli zatvorené - vraj v rekonštrukcii. 

Preto som zmenila poradie programu v Trenčíne. Po príchode do tohto krajského mesta  sme si najprv dali prestávku na obed a až potom sme sa vybrali na hrad. Prehliadku mesta sme si nechali ako tretiu v poradí.

Keďže ja sama som na trenčianskom hrade nikdy nebola, vybrala som sa naň ešte predtým, ako sa mi pri vstupe doň mali stretnúť klienti. Vydala som sa teda úzkou cestou na hrad, ale vzhľadom k tomu, že Trenčín je na rovine, som nepredpokladala, že je to taký "stupák"! Ani na Oravský hrad to nie je taká túra. Odfukujúc som sa zastavila pri vstupnej bráne do areálu a následne som zistila, že k vstupu do samotného hradu ma čaká ešte jedna taká fuška. Jedno šťastie, že sme mali na výstup na hrad dostatočne veľa času, lebo menej pohyblivým výletníkom veru dalo zabrať, kým k vstupu do hradu vyšli.

Trenčiansky hrad je hrad a nič viac od neho netreba očakávať. Avšak tí zo skupiny, ktorí boli na tomto hrade pred 15 či 20-timi rokmi boli prekvapení tým, že je sprístupnených oveľa viac priestorov, ako si pamätajú a je oveľa krajší. Archeologická expozícia je pekne chronologicky spracovaná od praveku, cez Keltov, Slovanov a Rimanov až po nálezy z neskoršej doby a prehliadka pokračuje podzemím a obytnými komnatami Barborinho paláca. Nasleduje štvorposchodová, 40 metrov vysoká Matúšova veža, kde je na poslednom poschodí zariadená pracovňa Matúša Čáka Trenčianskeho a potom už nasleduje ochodza, z ktorej vidíte celé podhradie a široké okolie Trenčína. Možno to, ako som to tu opísala, vyzerá, že prehliadka hradu je krátka, ale trvala veru viac ako hodinu.

Po prehliadke hradu nás na jeho nádvorí už čakala pani sprievodkyňa, ktorá sa hneď pustila do zaujímavého výkladu. Z hradu sme s ňou pokračovali k Farskému kostolu Narodenia Panny Márie a ďalej na Mierové námestie. Narýchlo sme nazreli do otvoreného Piaristického kostola, dozvedeli sme sa, kde bývala matka Ľudovíta Štúra, kde je pochovaný Pavol Demitra a niečo aj o miestnej synagóge, oproti ktorej je fontána vodníka, ktorý "pľuje" na námestie. Pani sprievodkyňa nám aj povedala jeho meno, ktoré mu vybrali Trenčania v hlasovaní, ale to si už nepamätám. To sme už však v chvate smerovali k nášmu autobusu, kde nás už netrpezlivo čakali tí, čo o prehliadku Trenčína záujem nemali. Meškali sme však len pol hodinu, tak nám to odpustili. 

Výklad pani sprievodkyne o histórii a architektúre mesta Trenčína bol taký zaujímavý, že som sa rozhodla (nie sama, klienti to párkrát nadhodili počas prehliadky), že dám návštevu Trenčína do ponuky výletov v roku 2018. Pripojím k nemu aj návštevu neďalekého pútnického miesta Skalka, ale na Trenčín aj tak zostane oveľa viac času. Pani sprievodkyňa nám vybaví, aby sme mohli navštíviť miestne kostoly, kostnicu aj Katov dom, zastavíme sa aj na cintoríne, kde je hrob Pavla Demitru. Jednoducho, bude čas na všetko. Pretože som zistila, že v Trenčíne je okrem hradu naozaj čo pozerať!

A tí, čo moju pozvánku do Trenčína v roku 2018 prijmú sa dozvedia aj to, kde tu bol prvý "Barrandov" na Slovensku. My to už totižto vieme :-)