Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

realizované výlety


Jeden taký krásny, jesenný, slnečný deň


Už cestou z Bratislavy to vyzeralo tak, že dnes nám bude počasie priať a tak aj bolo.

Vybrali sme sa do Náměšte nad Oslavou, Múzea Bible kralické v susedných Kraliciach nad Oslavou a nakoniec aj do Ivančic, kde je možné si prezrieť expozície Vladimíra Menšíka a Alfonsa Muchu.

Vďaka dobrému počasiu a plynulej jazde sme do Náměšte dorazili o polhodinu skôr, ako sme mali v pláne a tak sme sa najprv zastavili pri Barokovom moste, ktorý miestni nazývajú aj malým Karlovym mostom. Na každej strane mosta je 10 barokových sôch predstavujúcich archanjelov a svätcov. Nájdete tu Sv. Floriána, Františka z Assisi či Sv. Jana Nepomuckého. Z tabule na začiatku mosta, kde je zobrazené rozostavenie sôch aj s ich menami, sme určovali, ktorá socha koho zobrazuje. Fotoaparáty za ideálnych svetelných podmienok len tak cvakali, no nás už čakali na zámku, ktorý dnes otvorili len kvôli nám.

Na zámku už síce skončili tohtoročnú sezónu, no aj tak tu ešte zostala zaujímavá a poučná expozícia o stravovaní sa šľachty. Keď sme sa od sprievodkyne dozvedeli, že dodržiavali malý aj veľký pôst, že pôstnych dní bolo viac ako 190 v roku, že na raňajky mali len niečo malé a obed bol spojený s večerou (čiže len 2 jedlá za deň) a že ešte museli dodržiavať komplikovanú etiketu pri stolovaní, tak sme boli radi, že dnes máme to, čo máme.

V Kraliciach, vzdialených len 5 km od Náměšte, sme si najprv zasadli do lavíc kostola Sv. Martina. Postavený bol už v polovici 14. storočia a aj napriek tomu, že je katolícky, vyzdobený je stroho. Je to odkaz na jeho dávku protestantskú minulosť. Toto obdobie v ňom pripomínajú autentické nápisy na stenách zo 16. storočia, čo sú citáty z biblie a sú písané starou češtinou. Bolo zaujímavé objavovať v texte písanom v švabachu celé slová, ktorým rozumieme aj dnes. 

Po zoznámení sa s históriou obce a významnom období, kedy tu pobývali bratríci, sme sa presunuli do vedľajšej budovy, ktorá slúži ako múzeum Bible kralické. Tu totižto v rokoch 1578 - 1620 bola tlačiareň, kde sa okrem už spomínanej Bible kralické tlačila aj iná náboženská literatúra aj učebnice. 

Na návštevu Ivančic sme mali dva a pol hodiny. Za ten čas sa mohol každý najesť a individuálne navštíviť expozície Vladimíra Menšíka a Alfonsa Muchu. Obaja sú totižto rodákmi z Ivančic a tak majú obaja v budove miestneho Informačného centra vyhradené svoje miesto. Na prízemí sa môžete podrobnejšie zoznámiť so životom Vladimíra Menšíka. Nájdete tu fotky z jeho detstva, vysvedčenia zo školy, svadobný oblek aj fotografie, no aj jeho kresby, diár a nakoniec aj úmrtné oznámenie.

Poschodie je zasa venované dielu Alfonsa Muchu. Sú tu vystavené hlavne jeho skice z prípravy na jeho najväčšie životné dielo, Slovanskú epopej. Týchto 5 veľkorozmerných plátien bolo do roku 2011 vystavených na zámku v Moravskom Krumlove, no od mája 2012 už sú v Prahe, vo Veľtržnom paláci. A aby ste ich mohli vidieť na vlastné oči, zaradila som návštevu tohto paláca, samozrejme s možnosťou prehliadky obrazov Alfonsa Muchu, do programu zájazdu do Prahy v roku 2016.

Pobyt v Ivančiciach sme zakončili prehliadkou miestneho židovského cintorína, ktorý je tretím najstarším židovským cintorínom v Čechách.