Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Bývalý koncentračný tábor Auschwitz - Birkenau (Osvienčim) - 6 hodinová prehliadka tábora (Poľsko)


  • termín :01.10.2016
  • doprava:35.00€/os.Potulky po miestach smrti 

Myslím si, že opisovať, čo znamená pojem KL Auschwitz - Birkenau, nemá význam. Na internete sú podrobné historické informácie aj všetky možné opisy toho, čo sa na tomto mieste dialo. Myslím si však, že by sa do múzea, ktoré na tomto mieste vzniklo, mal vydať každý aspoň raz za život. Tých citlivejších to na chvíľu "rozhodí" a povedia si, že tam už nikdy viac nepôjdu, mládež aspoň na chvíľu odloží "smartfóny" a zamyslí sa nad životom, ale ja toto miesto beriem trochu inak. Ako miesto prežitia, víťazstva nad smrťou. Veď ak viete, za akých podmienok sa tu žilo a snažilo žiť, tak až tu pochopíte silu života! A ak o tom, ako sa tu žilo a snažilo žiť, neviete nič, tak sa to dozviete od slovensky hovoriaceho sprievodcu priamo na mieste, ak sa na tento výlet so mnou vyberiete.

Prečo ten náročnejší, šesťhodinový okruh?


Múzeum KL Auschwitz - Birkenau si väčšina návštevníkov prezerá počas 3,5 hodinovej prehliadky so sprievodcom, kde si za 2,5 hodiny prezrú priestory bývalého tábora Auschwitz I a 45 minút im zostáva na "zrýchlený" presun po rozsiahlom areáli bývalého tábora Auschwitz II - Birkenau. Ja tvrdím, že to je prehliadka pre žiakov základných alebo stredných škôl. Dospelému človeku, ktorý už niečo zažil, má viac skúseností a hlavne (predpokladám) vie o tomto bývalom koncentračnom tábore viac, ako žiak či študent, takáto zrýchlená prehliadka neumožní spraviť si o tábore ucelený obraz. A keď už tam idem, tak chcem vidieť všetko, čo sa dá ... preto uprednostňujem radšej tento 6 - hodinový, náročnejší, ale rozsiahlejší okruh.

Robila som už 3,5 hodinovku, aj "šestku", no sami klienti mi potvrdili, že tie prehliadky sa nedajú svojim rozsahom vôbec porovnať! Máte to za tie isté peniaze a predpokladám, že tam pôjdete len raz v živote, tak ak vládzete chodiť, tak si obujte dobrú a pohodlnú obuv a poďte so mnou na miesta, kde sa umieralo ....

Čo navštívime? 


Po príchode k bývalému KL Auschwitz I sa najprv stretneme s miestnym, slovensky hovoriacim sprievodcom (zamestnancom múzea), vyzdvihneme si už zarezervované vstupenky a každý z vás dostane slúchadlá. Po vstupe cez administratívnu budovu sa potom vyberieme popod bránu s nápisom ARBEI MACHT FREI a postupne si prezrieme interiéry bývalých barakov, kde dnes už nie sú ubytovne, ale jednotlivé expozície múzea. Tu sa za komentára sprievodcu dozviete všetko o histórii tábora, o spôsobe dopravy väzňov do tábora, o selekciách, vyhladzovaní, ale aj o tom, ako sa v tábore "žilo". Navštívite aj jedinú plynovú komoru s krematóriom, ktorá tu stojí dodnes. Prehliadka múzea Auschwitz I je taká istá ako by ste ju absolvovali aj vrámci 3,5 hodinového okruhu.

Po skončení prehliadky odovzdáte slúchadlá, nastúpime do autobusu a odvezieme sa do asi 2 km vzdialeného bývalého koncentračného tábora Auschwitz II - Birkenau. Vojdeme vstupnou bránou a okrem prehliadky vagóna, vernej kópie jedného z tých, na ktorých sa do tábora privážali väzni, si prezrieme pamätník obetiam holokaustu, ktorý je postavený pri ruinách bývalého krematória II, ktoré fašisti vyhodili do vzduchu pred tým, ako tábor opustili. Okrem toho nazrieme do murovaného baraku v ženskom a dreveného táboru v mužskom tábore. To by bolo všetko vrámci 3,5 hodinového okruhu. Avšak 6 hodinový okruh je rozsiahlejší. Nielenže budeme mať viacej času na prehliadku už spomínaných objektov, ale sa popri pozostatkoch krematórií III, IV a V vyberieme aj k Saune, ktorá kedysi slúžila na holenie, tetovanie a kúpeľ tých, čo prešli selekciou (dnes je tam veľmi pekné múzeum s množstvom súkromných fotografií, ktoré sa našli v batožine privezených väzňov), zastavíme sa pri pozostatkoch Kanady (časti tábora, kde sa uskladňovali a triedili veci, ktoré si väzni do tábora priniesli) a prejdeme sa k popolnicovým poliam, k miestu, kde stál Červený dom (bývalý sedliacky dom prestavaný na krematórium do doby, kým nepostavili krematóriá II, III, IV a V) a spaľovacie jamy. Po ceste, ktorá oddeľovala samotný tábor od jeho časti s názvom Mexiko  (mimochodom, práve z Mexika ušli v apríli roku 1944 slovenskí väzni Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler, ktorí podali komplexnú správu o tom, čo sa v tábore deje) sa vrátime späť ku vstupnej bráne a to bude koniec našej prehliadky tábora. Po 6-tich, spoločne strávených hodinách sa rozlúčime s našim sprievodcom, nastúpime do autobusu a poberieme sa na cestu domov dlhú 337 km.


UPOZORNENIA : 

  • Počas cesty do Osvienčimu ani počas prehliadky tábora nebude čas na návštevu reštaurácie. Prineste si preto so sebou jedlo na celý deň!
  • Jesť budete môcť po ceste na výlet (v autobuse), po príchode na parkovisko pred múzeom, kým budeme čakať na vstup do tábora (podľa toho, kedy tam prídeme), počas presunu autobusom z tábora Auschwitz do tábora Birkenau a potom po skončení prehliadky. 
  • V priestoroch tábora je ZAKÁZANÉ jesť (pitie môžete mať so sebou).
  • Do tábora Auschwitz prejdete detektorom ako na letisku a nesmiete si tam vziať väčšiu batožinu, tzn., že žiaden ruksak ani väčšiu kabelku. Ak si ich nenecháte v autobuse, tak vás kontrola pošle do úschovne batožín, kde ale za úschovu budete musieť zaplatiť !
  • V oboch táboroch sú toalety, za ktorých použitie sa platí, ale LEN Zlotými. Aj keď je v časti Auschwitz zmenáreň, nebude čas na to, aby ste stáli v rade a menili si pár € za zloté. € na Zloté si zameňte už na Slovensku a vezmite si ich so sebou.

V cene výletu (35€) je doprava klimatizovaným autobusom (2 šoféri), poplatok za slovensky hovoriaceho sprievodcu v tábore a slúchadlá v tábore Auschwitz.


POLOHA : južné Poľsko

VZDIALENOSŤ : 335 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

5,00 - zastávka na Patrónke v Bratislave
5,10 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
11,00 - 17,00 - 6 - hodinová prehliadka Múzea KL Auschwitz - Birkenau
22,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
23,00 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu