Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Banská Štiavnica - prehliadka mesta a tajch Vodárenská a zámok Svätý Anton (Slovensko)


 • termín :23.09.2017
 • doprava:22.00€/os.Banská Štiavnica "po banícky" - sa mení !!!

ZMENA : Vzhľadom k tomu, že mi z bane Hodruša Hámre dnes (13.9.2017) oznámili, že v deň plánovanej návštevy tam nebude prítomný žiaden sprievodca, som nútená zmeniť časť programu nasledovne : prehliadku bane Hodruša Hámre mením na prehliadku zámku vo Svätom Antone. 

Vstupné do zámku (veľký okruh):

 • dospelí : 8€
 • dôchodca : 5€
 • ISIC, ITIC, ZŤP : 4€


Zlato, striebro a meď - to sú vzácne kovy, ktoré určovali históriu našich najvýznamnejších banských miest - Banskej BystriceBanskej Štiavnice a Kremnice. Dnes je pre neefektívnosť ťažba v niekdajších baniach na meďstriebro a zlato už zastavená, ale aj tak sa tieto drahé kovy v tunajších vrchoch vyskytujú vo veľkom množstve. Akurát že by ste museli všetky tie kopce pomlieť a rudy vyťažiť tak. Čo je, samozrejme, nemožné. V bani na striebro sme boli vrámci výletu do Kremnice. Na tomto výlete si najprv prezrieme jeden z tajchov, vodných nádrží, vďaka ktorým tu bola možná banská činnosť, potom sa so sprievodcom poprechádzame po Banskej Štiavnici a na ceste domov sa zastavíme v bani na zlato v Hodruši Hámroch ... veď čo ak by predsa? ... aspoň malý kúsček :-).

Čo je to tajch?


Tí, čo viete po nemecky, už určite tušíte, že slovo tajch má pôvod v nemeckom "teich", čo v preklade znamená mláka, rybník, či jazero. Toto územie bolo totižto osídlené hlavne Nemcami, ktorých sem povolali majitelia panstiev, aby sem so sebou priniesli technológie na ťažbu drahých kovov. Tak to bolo v Kremnici, Banskej Bystrici a samozrejme, aj v Banskej Štiavnici.

O tej je prvá písomná zmienka z roku 1156, kde sa spomína ako "zem baníkov". Avšak to človek už dávno vedel o bohatstve vo vrchoch okolo nej a tak sú sem v 13. storočí povolaní osadníci z Tirolska a Saska. V roku 1217 sa už spomína ťažba striebra na území Štiavnice a mesto sa rozvíja tak rýchlo, že o 21 rokov neskôr sa už môže pýšiť mestskými privilégiami.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokPreskočme však čas a zastavme sa v niekedy v 17. storočí, keď už sú bohaté rudné žily vyťažené a ťažba sa stáva takou náročnou, že už je problémom ťažiť kovy len ľudskou silou a ani sila zvierat už nepomáha. Na ťažbu je treba viac energie aj viac vody a tak kartograf Samuel Mikovíni a konštruktér Matej Kornel Hell stoja pri základoch rozľahlého vodného diela, ktorého výsledkom je sústava navzájom pospájaných vodohospodárskych stavieb, pôvodne viac ako 50 vodných nádrží - tajchov, vďaka ktorým je možné v ťažbe rudy pokračovať. Sila vody akumulovanej v tajchoch nahrádza silu koní a poháňa množstvo strojov, ako aj čerpadlá čerpajúce vodu zo šácht. Jej energetický potenciál sa využíva na pohon banských, úpravárenských a hutníckych zariadení, na drvenie, mletie a triedenie rúd od jaloviny, poháňa mechy taviacich pecí.

Vodárenské dielo v podobe tajchov je také úžasné, že sa ním inšpirujú aj v iných banských oblastiach.

K dnešku sa tajchov zachovalo 24 a väčšinou slúžia ako rekreačné oblasti alebo zdroje pitnej vody.

My sa zastavíme pri tajchu Veľká vodárenská, kde sa aj stretneme s našou miestnou sprievodkyňou. Po rozprávaní o tajchu a úvode do histórie mesta Banská Štiavnica sa potom presunieme do centra mesta. Ako, to uvidíme na mieste a podľa počasia, pretože od tajchu to do centra mesta trvá len nejakých 15 minút chôdze.

Banská Štiavnica


má dnes nejakých 10 000 obyvateľov a je okresným mestom. Baníctvo tam už nefunguje, ale centrum, ktoré je aj s okolím mesta od konca roka 1993 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO, ponúka návštevníkom prechádzky s úžasným výhľadom na okolie. My si ho prejdeme so sprievodkyňou, ktorá nás upozorní na jeho najvýznamnejšie stavby a potom bude osobné voľno, počas ktorého sa budete môcť naobedovať alebo navštíviť napríklad :

 • v uliciach Banskej Stiavnice - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skNový zámok, ktorý slúžil ako pevnosť a signálna veža v obrannom systéme stredoslovenských banských miest počas tureckého nebezpečenstva. Dnes je v ňom expozícia o bojoch proti Turkom aj s ukážkami zbraní. Je z neho výborný výhľad do okolia.
 • Starý zámok, ktorý bol pôvodne prvým kostolom v Štiavnici, ale kvôli jeho výhodnej strategickej polohe ho neskôr prebudovali na pevnosť. Dnes je v jeho priestoroch fajkárska dielňa, kováčska expozícia, ale aj stará mučiareň.
 • najväčší drevený pohyblivý betlehem na Slovensku a to priamo v centre mesta.

Zlatonosná baňa


Keď už to dnes máme o tom banskom meste, tak poďme aj do bane. Možno sa vám to nezdá, ale návšteva takej niekdajšej bane je naozaj zaujímavá. 

Štôlňa Prostredná bane Starovšechsvätých

Baňa, ktorá je v dedine Hodruša-Hámre, dnes slúži už len na prehliadky. Tu sa ako v prvej v Hodrušskej doline začalo ťažiť zlato a dnes tento zrekonštruovaný podzemný areál  tvorí jedinečný skanzen hodrušského baníctva. Uvidíte tu ručne kresané chodby, komíny a dobývky, jedinečný labyrint, najzachovalejší banský komplex v revíri.

Do bane môže ísť naraz len 15 osôb, preto navštívime baňu po etapách. Kto o prehliadku bane nebude mať záujem, pre toho je na povrchu pripravená expozícia s témami :

 • vulkanológia, vznik Štiavnických vrchov a žilného systému štiavnicko-hodrušského rudného rajónu
 • história hodrušského baníctva
 • zlato a zlatokopi
 • Pamätná izba štiavnického a hodrušského Nácka – fiktívnej postavičky baníka a huncúta
 • tradičná hodrušská čipka
 • banícke svietidlá, prilby a fajky (štiavničky) – neodmysliteľné pomôcky baníkov
 • fotogaléria hodrušského baníctva
 • mineralogická expozícia


Poplatok za prehliadku bane alebo expozície na povrchu : 5€ (jednotne)


POLOHA : stredné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 170 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 12,30 - prehliadka Banskej Štiavnice so sprievodcom, zastávka pri tajchu Vodárenská
do 15,00 - osobné voľno v Banskej Štiavnici, možný obed
15,30 - 17,00 - prehliadka zámku Svätý Anton
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v BratislaveINÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu