Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Putovanie za Erzsébet Báthory - hrady Lockenhaus, Sárvár a Čachtice, Múzeum v Čachticiach a Čachtické podzemie (Rakúsko, Maďarsko, Slovensko)


  • termín :16.06.2018
  • doprava:30.00€/os.Výlet po stopách grófky Erzsébet Báthory 

ja považujem za svoj najlepší. Bude to asi tým, že mám rada túto záhadnú, ale silnú ženu, ktorej život je opradený strašidelnými tajomstvami. Ale možno bol jej život celkom obyčajný, len legendy ho obzvláštnili ...

Za jeden deň prejdeme viac ako 550 km v troch štátoch a navštívime miesta spojené s touto šľachtičnou. Najprv sa zastavíme na hrade Lockenhaus, ktorý za jej čias volali Léka. Pôvodne patril ešte jej budúcej svokre, Uršuli Kanizsay, po nej Uršulinmu manželovi a palatínovi Tomášovi Nádyšdymu a nakoniec ich synovi a "Betkinmu" manželovi, Františkovi Nádašdymu. Na hrade je aj železná panna, asi taká, akú opisuje Jožo NIžňánsky vo svojej knihe Čechtická pani. Avšak táto je oveľa mladšia ako by bola tá Alžbetina a pochádza vraj odniekiaľ z Číny.

Po prehliadke hradu Lockenhaus v Rakúsku sa presunieme do susedného Maďarska, do mesta Sárvár, kde je krásne zachovalý, pôvodne vodný hrad, rodové sídlo rodu Nádasdy.

V tomto hrade sa Alžbetin manžel narodil a sem sa ona potom aj privydala. Podľa výpovedí svedkov vraj tu umučila najviac svojich obetí. Súčasťou prehliadky hradu bude aj nová výstava s obrazmi tu žijúcich príslušníkov rodu Nádasdy.

V Sárvári si dáme pauzu na oddych a obed a potom sa už vypravíme k nám, na Slovensko, najprv do čachtického múzea. To je umiestnené v Draškovičovom kaštieli, ktorý mnohí považujú za kaštieľ, kde bývala Erzsébeth Báthory, ale to nie je pravda. Tento kaštieľ dal gróf Draškovič postaviť v čase, keď už Alžbeta nežila. Dnes je v kaštieli už spomínané múzeum Čachtíc a okolia. Expozícia predstavuje kolekciu historických zbraní, dobových dokumentov, odevných súčiastok a šperkov, súbor portrétov príslušníkov miestnych šľachtických a zemianskych rodov, exponáty nájdené pri historicko – archeologickom výskume objektov a pri rekonštrukčných prácach. Ľudovú čachtickú kultúru pripomínajú keramické nádoby a umelecké artefakty.

V múzeu je aj kópia šiat, ktoré má Erzsébet Báthory oblečené na jej najznámejšom portréte. Ak sa s ňou však chcete stretnúť osobne, tak vás pozývam do Čachtického podzemia, ale to trošku predbieham, ešte máme v pláne Čachtický hrad.

Hrad, kam dal palatín Juraj Thurzo Alžbetu zatvoriť, si prezrieme so sprievodcom. Ukáže nám aj vežu, v ktorej bola skoro 4 roky väznená a kde v auguste 1614 aj zomrela. Bez súdu, vraj všetkými zabudnutá. Avšak nebola to tak úplne pravda, pretože zomrela v lete a pohreb mala až v novembri, čo je predpokladom toho, že sa s pohrebom čakalo dovtedy, kým sa neposchádzali šľachtici z celej krajiny. Veď aj zomrela kedysi najbohatšia žena Uhorska! Pochovali ju v kostole v Čachticiach a aj keď sa jej telo dodnes nenašlo, predpokladá sa, že tam stále je (ešte neboli otvorené všetky podzemné krypty).

Poslednou zastávkou nášho výletu bude Čachtické podzemie, čo sú pozostatky podzemných chodieb kedysi prináležiacich k nádašdyovskému kaštieľu. Miestni nadšenci pod vedením pána Bitarovského tieto chodby vyčistili a sprístupnili verejnosti. A ja som sa od neho pred chvíľou dozvedela novinku, svetovú senzáciu, ktorú vám sem však nemôžem napísať. Bude to BOMBA a vy sa máte na čo tešiť!

Vstupy :


Hrad Lockenhaus : 11€ - jednotne

Hrad Sárvár : 

  • dospelí : 1500 Ft
  • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 750 Ft


Čachtice (hrad + Draškovičov kaštieľ + podzemie) - cenu za balík služieb uvediem neskôrNetopiere na hrade Lockenhaus

 (zdroj : http://www.teraz.sk/magazin/hrad-lockenhaus-obyva-unikatna-koloni/15040-clanok.html)

Aj turistov zo Slovenska už privítal hrad Lockenhaus v najmladšej rakúskej spolkovej krajine Burgenland. Pevnosť bohatú na históriu vybudovali okolo roku 1200 nad údolím rieky Güns. 

Hrad založili na mieste opevnenia, ktoré tu stálo pravdepodobne už za rímskych čias. Tajomnú pevnosť mal istý čas obývať templársky rád, medzi 16. a 17. storočím často menila majiteľov. Hrad patril aj rodu Nádasdy, žila na ňom teda aj Alžbeta Báthoryová. Manželka Františka Nádasdyho a čachtická pani mala dievčatá týrať i na Lockenhause. Milovníci histórie tu nájdu tiež vražedný nástroj - železnú pannu, ktorú vraj Alžbeta používala.

"Burgenland je veľmi pekná krajina, nachádza sa tu najvyšší bod - 884 metrov vysoký Geschriebenstein, z ktorého možno pozorovať celý Burgenland až po Neziderské jazero," priblížila región Iveta Kern, Slovenka z okolia Topoľčian, ktorá žije v Rakúsku už 13 rokov a na hrade pracuje druhý rok. 

Ďalej prezradila, že Lockenhaus si priaznivci histórie vyberajú nielen pre prehliadku pôsobivej rytierskej siene, kultovej miestnosti s "magickým okom" či mučiarne so skutočnou železnou pannou. Turisti majú možnosť na hrade aj prenocovať v niektorej z izieb, ktoré dostali vlastné názvy napríklad Katharina, Ursula či Maria Rosa. Na pokrmoch templárskych rytierov si môžu pochutnať v starej hradnej kuchyni z polovice 16. storočia.

"Víkendy máme vždy plné. Takmer každý víkend tu bývajú svadby, oslavy. Cez zimu tu máme rytierske jedlá, chodia sem skupiny z celého Rakúska," opísala sprievodkyňa dianie na hrade, ktorý dnes patrí nadácii rakúskeho básnika Paula Antona Kellera. 

"Kúpili ho v roku 1968, 300 rokov patril rodine Esterházyho. Profesor Keller spolu s manželkou Margaret sa do hradu zamilovali, v roku 1969 ho začali obnovovať," pripomenula Iveta Kern históriu hradu.

V polovici júna na ňom sprístupnili najnovší projekt - rozsiahlu výstavu v nemeckom a maďarskom jazyku venovanú netopierom. "Na tomto hrade sa nachádza najväčšia kolónia netopierov v strednej Európe. Je ich tu okolo tisíc. Začiatkom apríla sem prichádzajú, porodia svoje deti. Koncom júla a začiatkom augusta opäť odlietajú a bývajú v jaskyni," vysvetlila sprievodkyňa.

Každý rok na jar zavíta na hrad 700 až 1000 samičiek netopiera rodu Myotis emarginatus (netopier brvitý) s rozpätím krídiel asi 25 centimetrov. V podkroví hradu žijú a v júni privádzajú na svet svojich potomkov. Netopierov predstavuje v niekoľkých menších miestnostiach hradu expozícia, ktorá sa podrobne venuje ich životu. 

Zvuky, ktoré lietajúce cicavce vydávajú, môžu návštevníci výstavy počúvať prostredníctvom inštalácie na informačných tabuliach, ich pohyb sledovať na špeciálnej projekcii alebo ich majú možnosť vidieť počas nocí lietať v okolí hradu. Zvedavci majú príležitosť netopiere brvité pozorovať aj cez deň na obrazovke na recepcii hradu. Pohyb netopierej kolónie pod strechou Lockenhausu monitoruje infračervená kamera.


POLOHA : časť Rakúska, Maďarska a Slovenska

VZDIALENOSŤ : 535 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

5,50 - nástup na Patrónke v Bratislave
6,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
9,00 - 10,30 - prehliadka hradu Lockenhaus
12,00 - 13,00 - prehliadka hradu Sárvár
do 14,30 - možnosť obeda 
18,00 - 19,00 - prehliadka hradu Čachtice
19,00 - 21,00 - prehliadka čachtického múzea a čachtického podzemia
23,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
23,40 - príchod na Patrónku v Bratislave

 

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu