Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Víkendový výlet na hrad Beckov, na ňom Veľkonočné slávnosti, po ceste tam Park miniatúr v Podolí a cestou naspäť Slovanský veľmožský dvorec Kostolec - Ducové (Slovensko)


  • termín :31.03.2018
  • doprava:14.00€/os.Ujdime oblievačom!

Ja viem, že dodržiavanie tradícií je dôležité, ale práve veľkonočné oblievanie je asi najpodivnejší ľudový zvyk, ktorému sa väčšina dievčat a žien snaží vyhnúť. Dodnes som nepochopila, čo je také úžasné na tom, nechať sa niekoľkokrát za deň poliať chlapcami či mužmi presúvajúcimi sa z domu do domu. Vraj to prináša zdravie na celý rok, ale ja som zdravá aj bez toho polievania. Preto dámy, tie, ktoré máte Veľkonočný pondelok a s ním spojené zvyky rady, čakajte na polievačov a šibačov a nechajte sa vypolievať a vyšibať aj za nás, ktoré pred týmto zvykom radšej unikáme. A tie, ktoré pred týmto zvykom nemajú kam uniknúť, tie pozývam na Veľkú noc bez oblievania. A ísť s nami na výlet môžu ísť aj páni, samozrejme ...

Hlavným motívom výletu nám aj tak zostáva Veľkonočný pondelok, ktorý bude témou na hrade Beckov. Pred výstupom na hrad sa však ešte zastavíme v Podolí, kde majú pekné miniatúry našich hradov aj zámkov a nakoniec sa vyberieme na vyvýšeninu pri obci Ducové neďaleko Piešťan, ktorá sa volá Kostolec, niekdajší slovanský veľmožský dvorec.

Park miniatúr v Podolí


Aj keď je na stránke Parku miniatúr v Podolí uvedené, že brány svojho parku otvoria verejnosti až 1.4.2018, potvrdili mi, že otvoria už pred Veľkou nocou. Veď to bude celá republika v pohybe, tak prečo neprivítať okoloidúcich?

miniatury hradov v Parku miniatur v Podoli - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Park miniatúr v Podolí začal vznikať v roku 2001 a dnes v ňom nájdete 68 miniatúr hradov, zámkov, kostolíkov, chát a rodných domov významných osobností z celého nášho územia. Mnohé z nich sú tu už v rekonštruovanej podobe, keďže sa dodnes nezachovali v pôvodnom stave. Sú postavené v mierke 1:50 a cieľom tvorcov parku je k nim každý rok pridať 4 - 5 nových modelov. Veď je odkiaľ čerpať!

Vstupné do parku :

  • dospelí : 4€
  • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 3€Hrad Beckov


Určite poznáte dve veľmi známe povesti o hrade Beckov. Prvá je známa zvolaním "do roka a do dňa", ktoré sluha pána, ktorý ho dal zhodiť z hradnej skaly, vykríkol tesne pred tým, ako ho zo skaly zhodili. Proroctvo sa splnilo a podľa povesti presne o rok a deň pána uštipla do oka vretenica, čoho následkom sa on oslepený zrútil zo skaly tak, ako pred rokom jeho sluha.

Druhá povesť viažuca sa k hradu Beckov hovorí o jeho vzniku. Dal ho vraj postaviť pán Stibor za odmenu svojmu šašovi Beckovi. Odtiaľ aj ten názov hradu - Beckov. Avšak aj keď by mohla byť prvá povesť pravdivá, druhá pravdivá určite nie je. Hrad Beckov stál na vysokej skale už v 12. storočí a Stiborovci zo Stiboríc hrad vlastnili až od roku 1388, kedy im ho daroval kráľ Žigmind Luxemburský. Treba však uviesť, že práve počas ich panovania zažil hrad svoj rozkvet, pretože hrad rozšírili o nové gotické stavby.

Po nich patril hrad rodu Bánffy. Tí gotiku prestavali na renesanciu a hrad aj dobre opevnili chrániac sa pre nájazdmi Turkov. Ich snaha sa vyplatila, pretože Turci Beckov nikdy nedobyli. Vymretím posledného zástupcu Bánffyovského rodu po meči a následným handrkovaním sa o majetky začal hrad pustnúť a dielo skazy dokonal požiar v roku 1729, po ktorom hrad už nikto neopravil. 

Až novodobí milovníci histórie sa pustili do obnovy tejto dominanty postavenej hneď pri rieke Váh. Hrad je dnes už zakonzervovaný a konávajú sa na ňom rôzne podujatia. Jednými z nich sú aj Veľkonočné sviatky na hrade Beckov a aj keď je to skôr podujatie pre deti, nám to vadiť nebude. Hrad si prezrieme so sprievodcom a bude čas aj na výhľady do okolia. Naobedovať sa budete môcť v niektorej z reštaurácií pod hradom a aj keď je v obci Beckov situované Múzeum Beckova - kúria Ambrovec, v týchto chvíľach v rekonštrukcii, verím, že do termínu našej návštevy na hrade ho sprevádzkujú, aby ste ho mohli vo voľnom čase navštíviť.

Vstupné na hrad Beckov

  • dospelí : 4,50€
  • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 3,60€


 

Veľmožský dvorec Kostolec


je bývalé sídlo slovanského veľmoža neďaleko obce Ducové. Bolo postavené na skale s rovnou plošinou, čo umožňovalo dobrú kontrolu nad prípadnými útočníkmi. Zaujímavé je, že odlišne od klasických slovanských hradísk, kde bývali stovky aj tisícky ľudí vedľa seba, tu bývalo maximálne 70 osôb. Pravdepodobne veľmož a družina jeho vojakov. Zásobovaní museli byť z okolitých malých usadlostí, lebo na dvorci sa nič pestovať nedalo. Súčasťou dvorca bol kostol - apsida, postavený z kameňa, zvonka aj zvnútra omietnutý, vo vnútri pravdepodobne aj s maľbami. Ostali po ňom vyvýšené základy a na svoju dobu to bol celkom veľký kostol, pravdepodobne kópia jedného kostola z hradiska v Mikulčiciach

Rodina veľmoža dvorec obývala ešte asi 50 rokov po zániku Veľkej Moravy v roku 907. Potom život na dvorci končí, drevené palisády už nemá kto udržiavať, stáť zostáva len kamenný kostol. Ten tu stojí ešte asi 200 rokov a slúži ako strážca pochovaných, ktorých hroby sú tu zaťažené veľkými balvanmi.

O vzniku, fungovaní a význame dvorca Kostolec nám niečo porozpráva sprievodca, my si prezrieme základy kostola aj zrekonštruované drevené palisády. 


POLOHA : západné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 108 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,50 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
9,30 - 10,30 - prehliadka parku miniatúr v Podolí

11,00 - 12,30 - osobné voľno v Beckove, možnosť obeda, možnosť návštevy múzea v Beckove
12,30 - 14,00 - prehliadka hradu Beckov so sprievodcom
15,00 - 16,30 - prehliadka pozostatkov slovanského veľmožského dvorca Kostolec - Ducové
18,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
18,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu