Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na zámok a do múzea kočiarov - obe v Čechách pod Kosířem a arborétum Bílá Lhota (Česká republika)


 • termín :02.06.2019
 • doprava:20.00€/os.Zámok so štyrmi prehliadkovými okruhmi

17 km severne od Prostějova je obec so zámkom, kde majú štyri tematické okruhy a s dvoma múzeami, hasičským  a múzeom kočiarov. Vzhľadom k rôznorodosti expozícií, ktoré tu budete môcť navštíviť, sa určite nudiť nebudete, ale výlet aj tak zakončíme malou zastávkou v krásnom arboréte v obci Bílá Lhota.

Zámok v Čechách pod Kosířem


stojí v obci, ktorá od začiatku 12. storočia patrila cirkvi a o 200 rokov neskôr pánom z Kunštátu. Tých vystriedali páni z Kravař ale aj z Boskovic a z Pernštejna, všetko staré moravské rody. Na mieste, kde dnes stojí zámok, stála pôvodne renesančná pevnosť, ktorú pôvodná česká šľachta vlastnila do začiatku 18. storočia. V roku 1707 sem prichádzajú Lichtensteinovci a kňažná Mária Terézia Antonia z Lichtensteina prestavuje renesančné sídlo na štvorkrídlový barokový zámok. Lichtensteinovcom však zámok patrí len do roku 1716, odkedy sa začínajú jeho majitelia často striedať a to až do roku 1768, kedy sa majiteľmi panstva stáva Manuel Teles da Silva de Menezes e Castro, gróf Tarouca, syn portugalského vyslanca na viedenskom dvore Jána Goméza grófa Silva-Tarouca.

Tento pre nás neznámy rod pochádzal z Kastílska a jeho príslušníci boli v službách portugalského kráľovského dvora.

zamok v Cechych pod Kosirem - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk

Manuelov vnuk  František Jozef I. Silva -Tarouca sa v roku 1811 oženil s grófkou zo Sternberga - Manderscheidtu a v 30. rokoch 19. storočia začal s veľkolepou prestavbou okolia zámku na prírodne krajinársky park v anglickom štýle.

Výstavbu monumentálneho schodiska, ktoré je pre zámok také typické a klasicistickú podobu zámku má na „svedomí“ Františkov starší syn, mladší zas do tejto vyberanej spoločnosti priviedol českého maliara Josefa Mánesa, ktorý na zámku často pobýval a okrem maľovania učil maľovať aj domáce panstvo. Je pozoruhodné, že práve príslušníci rodu Silva-Tarouca ako šľachtici s cudzími koreňmi, významne podporovali české národné obrodenie a českých umelcov.

V rokoch 1852-1853 bola v susedstve zámku postavená pseudogotická oranžéria, na ktorej priečelie Josef Mánes navrhol umiestniť dekoratívne trojlistá s erbmi majiteľov zámku. V roku 1854 nechal gróf podľa maliarovho návrhu vybudovať zámockú kaplnku.

Posledným šľachtickým majiteľom panstva bol bezdetný František Arnošt Silva -Tarouca (1890-1943), ktorý sa hlásil k českej národnosti a preto bola v roku  1942 na jeho majetok uvalená nútená správa Veľkonemeckej ríše. Keďže František Arnošt nemal deti, prešiel pozostalostným konaním zámok do rúk jeho brata. Ten sa však hlásil k nemeckej národnosti, preto mu bol majetok v roku 1949 bol vyvlastnený československým štátom. V rokoch 1953-2005 bol na zámku zriadený detský domov.

Od roku 2008 je majiteľom zámku a parku Olomoucký kraj a po rozsiahlej rekonštrukcii bol zámok verejnosti sprístupnený v roku 2016.

Na pobyt v Čechách pod Kosířem som vyhradila štyri hodiny. Dúfam, že vám budú stačiť na prehliadku :

 • interiéru zámku zariadeného v štýle doby Františka Josefa II. Silva - Tarouca a vyzdobeného dielami Josefa Mánesa  (prelom 19. a 20. storočia, cca 45 min.), vstupné : 90/65 Kč
 • filmovej expozície Jana a Zdeňka Svěrákových s artefaktmi z filmov Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné láhve Po strništi bos (cca 45 min.), vstupné : 50/30 Kč
 • expozície historických bicyklov (cca 30 min.), vstupné : 40/25 Kč
 • samostatnej expozície kresieb Josefa Mánesa majúcich vzťah k zámku Čechy pod Kosířem (cca 20 min.), zdarma
 • či na prechádzky po rozsiahlom, 21,5 hektárovom anglickom parku.

A to vás ešte v Čechách pod Kosířem čakajú dve múzeá - hasičské a múzeum kočiarov, z ktorých vám odporúčam to druhé.

Múzeum kočiarov


vzniklo z koníčka majiteľa múzea, pána Václava Obra, ktorý toto múzeum otvoril verejnosti v roku 2009. Odvtedy sa jeho zbierka rozrástla na niekoľko desiatok dokonale zreštaurovaných a funkčných kočiarov, saní a lucerien, ktoré si sem neraz chodia požičiavať filmári do historických filmov.

Vstupné do múzea kočiarov (foto = 40 Kč): 

 • dospelí : 80 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 60 Kč
 • ZŤP/S + 1 : 30 / 30 Kč


Niekoľko informácií o hasičskom múzeu, ktoré je len kúsok od múzea kočiarov a ktoré budete môcť v prípade záujmu navštíviť tiež, nájdete tu : https://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Cechy-pod-Kosirem-%E2%80%93-jedno-z-nejvetsich-hasicskych-.aspx 

Arborétum Bílá Lhota


uzavrie náš výlet v Olomouckom kraji. Arborétum je národnou prírodnou pamiatkou a je pokračovaním niekdajšieho parku patriaceho k zámku, ktorý dnes patrí obci Bílá Lhota a je v ňom obecný úrad, pošta a zdravotné stredisko. My sem však neideme kvôli zámku, ale kvôli arborétu so vzácnymi európskymi ale aj zámorskými drevinami. Celkom je to viac ako 400 druhov listnatých, ihličnatých a stálezelených drevín.

Arborétum si budete môcť prezrieť sami ale objednám pre nás aj sprievodcu, ktorý nám v parku ukáže najvzácnejšie a najzaujímavejšie exempláre (prehliadka trvá 30 - 60 minút).

Vstupné do arboréta : 

 • dospelí : 40 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 20 Kč 

POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 223 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
8,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,30 - nástup v Malackách (Tesco)
11,00 - 15,00 - čas na 4 expozície zámku, múzeum kočiarov aj prípadný obed - všetko v Čechách pod Kosířem
15,30 - 18,00 - prehliadka Arboréta Bílá Lhota (aj so sprievodcom)
20,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,00 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu