Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Punkevné jaskyne, zámok Blansko a pštrosia farma Doubravice (Česká republika)


  • termín :28.09.2019
  • doprava:18.00€/os.Najnavštevovanejšia jaskyňa Českej republiky,

to sú Punkevné jaskyne (Česi označujú jaskyne množným číslom), súčasť Moravského krasu. To sú tie jaskyne, kde polovičku prehliadkovej trasy prejdete po "vlastných" a druhú si prezriete z lodičky. No a práve tie loďky sú tou atrakciou, ktorá turistov do týchto jaskýň láka. 

Zaujímavosťou jaskýň je aj to, že dno priepasti Macocha, ktorá je nám známa snáď ešte z hodín vlastivedy, je s Punkevnými jaskyňami v jednom bude spojené. Takže ste v Punkevných jaskyniach a súčasne sa pozeráte z dna priepasti Macocha. Že si to neviete predstaviť? Tak sa tam musíte ísť pozrieť. Ak sa tam ale nedostanete s dopredu objednanou skupinou a rozhodnete sa ísť na výlet individuálne, určite si prehliadku jaskýň objednajte vopred. Môže sa vám totižto stať, že tam prídete a v pokladni vám povedia, že na dnes už žiaden voľný vstup do jaskýň nemajú. 

Vstupné do Punkevných jaskýň (fotenie = 40 Kč) : 

  • dospelý : 210 Kč
  • študent, dôchodca, ZŤP : 180 Kč


Aj keď sú najväčším lákadlom tohto výletu už spomenuté Punkevné jaskyne, poďme pekne po poriadku. Prvou zastávkou na našom výlete bude 

zámok Blansko


Je postavený v centre mesta Blansko, ktoré býva označované aj ako brána do Moravského krasu. Niet sa čo čudovať, veď rozvoj turistiky v Blansku a okolí nastal práve v čase objavovania jaskýň Moravského krasu Dr. Jindřichom Wankelom (jeho bustu nájdete pred vstupom do Punkevných jaskýň) a profesorom Karlom Absolonom, ktorý je okrem objavovania jaskýň považovaný aj za objaviteľa Věstonickej venuše.

Avšak aj dovtedy sa v Blansku žilo a to hlavne vďaka železiarskej výrobe, ktorú tu už koncom 17. storočia založil grófsky rod Gellhorn. Po nich v tejto tradícii pokračovali príslušníci rodu Salm-Reifferscheidt, ktorých môžete poznať v súvislosti so zámkom v Rájci nad Svitavou.

Samotný zámok stál v Blansku už niekedy v 14. storočí a to v podobe hradu, ktorý v 16. storočí prestavali na renesančný zámok. Počas tridsaťročnej vojny blanenský zámok zničili Švédi. V roku 1694 sa zámok aj s celým panstvom dostávajú do majetku rodu Gellhornovcov, ktorí ho prestavujú do barokovej podoby a využívajú ho ako rodové sídlo. 

Prichádza rok 1766, kedy Gellhornovci zadĺžené panstvo Blansko aj so zámkom predávajú svojmu susedovi - rodu Salm z neďalekého Rájca. Salmovci žili na zámku v Rájci a zámok v Blansku využívali len ako letné sídlo. Aj tak ho však niekoľkokrát opravovali - v roku 1818 dali zbúrať predzámčie, neskôr zámok upravili do romantickej podoby a nakoniec ho v roku 1870 nechali prestavať do novorenesančnej podoby. 

Zámok Blansko bol v majetku Salmovcov až do roku 1945, kedy im bol zámok skonfiškovaný. V roku 1960 zámok zrekonštruovali a dnes slúži ako Múzeum Blanenska.

Múzeum na zámku v Blansku má niekoľko zaujímavých okruhov : Cesta do praveku BlanenskaBlanenská umelecká liatina, v časti zámku sa zachovali jeho pôvodné interiéry ale aj komnaty, ktoré neskôr slúžili ako služobné byty  a nezabudlo sa ani na tému typickú pre túto oblasť - objavovanie Moravského krasu.   

Vstupné do zámku Blansko :

  • dospelý : 80 Kč
  • študent, dôchodca, ZŤP : 40 Kč Po prehliadke zámku v Blansku sa autobusom presunieme k Skalnému mlynu, odkiaľ pôjdeme asi 1,5 km pešo popri riečke Punkve až k vstupu do Punkevných jaskýň. Na cestu budeme mať pohodových 40 minút a pôjdeme po asfaltovom povrchu, po rovine.

Po prehliadke Punkevných jaskýň sa kabínkovou lanovkou vyvezieme k ústiu priepasti Macocha, kde si dáme voľno na obed, prípadne na kúpu suvenírov. 

Po prestávke nastúpime do autobusu a odvezieme sa k našej poslednej zastávke na tomto výlete a to bude 


Pštrosia farma 


v obci Doubravice nad Svitavou. Tam sa spolu s vami o pštrosoch veľa dozviem aj ja, pretože ja sama som ešte na žiadnej pštrosej farme nebola. Nechám preto rozprávanie o pštrosoch na miestneho sprievodcu. Na pobyt na pštrosej farme som vyhradila 1,5 hodiny, počas ktorej absolvujeme cca 30 minútovú prednášku o pštrosoch, budeme sa môcť po farme poprechádzať a záujemcovia o produkty z pštrosieho mäsa si ich budú môcť aj zakúpiť (je tam podniková predajňa).

Len pre zaujímavosť, 1 kg pštrosieho mäsa stojí cca 15€, pštrosia klobása cca 8€/kg a pštrosie vajce (1,5 kg) 20€.

Poplatok za prednášku na pštrosej farme : 30 Kč (jednotne)

Poplatok za lanovku pri Punkevných jaskyniach : 80 Kč (jednotne)


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 185 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
10,00 - 11,30 - prehliadka zámku v Blansku 
12,40 - 13,40 - prehliadka Punkevných jaskýň
do 15,30 - možný obed, osobné voľno pri priepasti Macocha
16,00 - 17,30 - program na pštrosej farme
19,30 - príchod do Malaciek
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,00 - príchod do Bratislavy na Hlavnú vlakovú stanicu

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • na tomto výlete na zastúpi sprievodkyňa
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu