Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Slávnosti husí, zámok a židovská štvrť - Boskovice (Česká republika)


 • termín :02.10.2016
 • doprava:16.00€/os.Pomastené bruško a trocha kultúry k tomu

V túto nedeľu som sa vrátila z Medzinárodnej výstavy mačiek, ktorá sa konala v Boskoviciach, nádhernom, malebnom mestečku s úžasnou atmosférou. Našu mačku plemena Don Sphynx, Teodoru Pyrel,SK  som ale musela nechať doma, pretože pred pár dňami podstúpila kastráciu. Tak som sa výstavy mačiek zúčastnila skôr ako psychická podpora kamarátky, ktorá tu svoju mačku vystavovala a voľný čas som trávila prechádzkami po Boskoviciach

A tak vám tu teraz môžem opísať, na čo všetko sa budete môcť vrámci tohto výletu tešiť. V prvom rade, samozrejme, na dobroty z husí a kačiek, ktoré budú v ponuke skoro všetkých reštaurácií v Boskoviciach, ale aj v priestoroch zámockého skleníka, ktorý sa v tento deň premení na veľkú jedáleň.

Najprv sa však vzdeláme trošku kultúrne a až potom si zájdeme na husacinu :-)

Prvým bodom programu bude prehliadka empírového zámku, ktorý je postavený na svahu, len neďaleko Masarykovho námestia v Boskoviciach.


Zámok Boskovice


bol síce postavený v dvadsiatych a tridsiatych rokoch 19. storočia, no korene tejto stavby siahajú takmer o 150 rokov späť.

Všetko sa to začalo v roku 1648, kedy boskovické panstvo prebrali traja bratia, slobodní páni zo Zástřizl (divné slovo, ale je to správne). Jeden z nich, Jan Bohuslav, tu so svojou manželkou, Zuzanou Katarínou Prakšickou zo Zástřizl, založil dominikánsky kláštor, ktorého fundáciu v roku 1684  schválil kráľ Leopold I. Stavba kláštora bola realizovaná na nezalesnenej stráni, neďaleko centra mesta Boskovice.  Budova kláštora bola jednoposchodová a jej štyri krídla uzatvárali vnútorný dvor s arkádami.

zamok Boskovice - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skV roku 1687 Jan Bohuslav zo Zástřizl zomrel a panstvo prešlo na Zuzanu Prakšickú zo Zástřizl, ktorá Boskovicko odovzdala svojmu manželovi Walterovi Františkovi z Dietrichsteina.

To bolo v čase, keď panstvo ešte obývalo hrad, ktorého ruiny sa dodnes vypínajú nad mestom Boskovice a ktorý je od dnešného zámku vzdialený len 500 metrov. Keďže však už hrad na bývanie veľmi nevyhovoval, dali si Dietrichsteinovci najprv postaviť neveľký jednoposchodový barokový zámok, no v roku 1819 sa pustili do prestavby dominikánskeho kláštora na honosné zámocké sídlo. Ten bol totižto v roku 1784 zrušený Jozefom II. a Dietrichsteinovci v ňom zriadili manufaktúru na výrobu farieb. Aj keď už v tom čase uvažovali o úprave bývalého kláštora na zámok, realizácia tejto prestavby prebehla až o tridsať rokov neskôr, za Františka Xavera Dietrichsteina. Medzi rokmi 1812 - 1819 bol z väčšej časti rozobraný kostol dominikánov vo východnej časti kláštora a následne sa pristúpilo k samotnej prestavbe kláštorného traktu, čím sa pôvodný kláštor zmenil na tú dobu moderné empírové sídlo.

V roku 1850 boskovickí Dietrichsteinovci vymreli po meči a majiteľkou panstva sa stala jedna z dcér Františka Xavera Dietrichsteina, najmladšia Terézie Rosa, od roku 1843 vydatá za francúzskeho šľachtica, Alfonsa Fridricha grófa Mensdorff - Pouilly. Od tej doby až do 2. svetovej vojny, kedy bola na zámok a celé vtedajšie panstvo uvalená vnútená správa, patril zámok tomuto rodu s, pre Moravu, tak netypickým menom.

V roku 1948 však rodina prišla o svoj majetok úplne a tak to bolo až do roku 1991, kedy bol zámok vrátený pôvodným majiteľom. Tí teraz, už vo vyššom veku, žijú v Prahe a na 2. poschodí boskovického zámku si vytvorili svoje letné sídlo, takže sa na svoje panstvo občas vracajú. 

Od štátu prebrali zámok v dosť zdevastovanom stave, kedy boli ako-tak zachovalé len 3 miestnosti. Celé jeho 1. poschodie dali zrekonštruovať do jeho pôvodnej, empírovej podoby a zámok aj zariadili vzácnym, empírovým nábytkom. A ako sa im to podarilo, budete môcť zistiť, keď si zámok prehliadnete.


Židovská časť Boskovíc


Ako som už spomínala, Boskovice sú krásne mestečko, ktorého centrom je Masarykovo námestie a kúsok od neho je zámok. Avšak na priestranstve medzi námestím a svahom, na ktorom stojí zámok, stojí jedna z najkrajších židovských štvrtí v Českej republike. Je to spleť úzkych uličiek lemovaná rôznofarebnými, pekne zrekonštruovanými domčekmi, v ktorých sú malé kaviarničky alebo krčmičky. Súčasťou židovskej štvrte je aj synagóga s veľmi dobre zachovalou výmaľbou interiéru. Hneď vedľa synagógy je aj mikve (židovský rituálny očistný kúpeľ), do ktorej dodnes vteká voda z dvoch podzemných prameňov.

V Boskoviciach je aj Židovský cintorín, ktorý je trošku ďalej od centra mesta a tak to spravíme tak, že po prehliadke zámku sa záujemcovia o prehliadku Židovského cintorína stretnú pri autobuse, ktorý ich odvezie k cintorínu. Tam nás bude sprevádzať miestna sprievodkyňa, ktorá nám počas hodinového výkladu porozpráva o histórii cintorína a ukáže nám jeho najzaujímavejšie časti a tak isto nás zasvätí do dejín Židov v Boskoviciach, porozpráva nám o spôsobe ich života, ale nám povie niečo aj o ich boskovickej synagóge a už spomínanej mikve, aby ste si ich mohli individuálne prezrieť.

Po návrate autobusom do centra mesta už totižto bude osobné voľno a vy budete môcť čas do 16,30 hod. kedy bude náš pobyt v Boskoviciach končiť, využiť, ako len budete chcieť :

 • môžete sa hneď po prehliadke zámku pustiť do ochutnávania kačacích a husacích dobrôt
 • môžete sa prechádzať po zámockých záhradách, kde budú remeselné trhy a kam budú umiestnené aj Husie slávnosti
 • môžete sa započúvať do kultúrneho programu, ktorý bude po celý deň v neďalekom letnom kine
 • môžete sa prejsť na hrad a prezrieť si ho
 • môžete sa prechádzať po židovskej štvrti a navštíviť synagógu aj mikve


Keďže to budú tento rok už 13. Husie slávnosti v Boskoviciach, organizátori pre vás určite pripravia taký bohatý program, že sa určite nudiť nebudete.

spevak Ondrej havelka - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skProgram Husích slávností v letnom kine v nedeľu, 2.10.2016, v Boskoviciach :

 • 11,00 - orchester ZUŠ Boskovice
 • 12,00 - dychová hudba v podaní Boskovickej kapely
 • 14,00 - Ondřej Havelka and his melody Makers
 • 15,00 - vyhlásenie výsledkov súťaže O najlepšiu husaciu pečienku
 • 16,00 - baskická hudobná skupina Tapia eta Leturia


Vstupné do zámku (v zámku je zakázané fotografovať) :

 • dospelí : 100 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 60 Kč


Vstupné na Husie slávnosti : 100 Kč jednotne (deti do 10 rokov a ZŤP - vstup zdarma)POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 176 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - odchod z Hlavnej stanice v Bratislave
7,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,30 - zastávka v Malackách (pri Tescu)
10,00 - 11,30 - príchod do Boskovíc, prehliadka zámku
12,00 - 13,00 - prehliadka židovského cintorína v Boskoviciach so sprievodcom
do 16,30 - osobné voľno, účasť na Husích slávnostiach, možnosť individuálnych prechádzok po židovskej štvrti
18,30 - príchod do Malaciek
18,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu