Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet do Břeclavi za štyrmi pamiatkami (Lichtensteinský dom, synagóga, zámok a kostol), mesto Mikulov a Archeopark v Pavlove (Česká republika)


 • termín :09.09.2018
 • doprava:13.00€/os.
Kúsok za našimi hranicami

je lokalita, ktorá bude cieľom nášho výletu. Po rozdelení ČSFR a hlavne po zavedení eura u nás sa vo veľkom začalo chodiť na nákupy do Českej republiky. Cieľom bol Hodonín alebo Břeclav, čo bolo pre koho bližšie. Nákupná turistika prestala a v Břeclavi sa začali do popredia dostávať skôr pamiatky. A aj keď sa nezdá, je ich tam dosť. Vrámci výletu tam navštívime štyri z nich a po obede sa vypravíme do Mikulova, kde budú na výber dve pamiatky. Deň zakončíme v Pavlove, kde v roku 2016 verejnosti sprístupnili unikátnu stavbu postavenú na mieste významného náleziska pravekých lovcov mamutov.

Břeclav


je mesto na dôležitej železničnej križovatke medzi SlovenskomRakúskom a Českou republikou s asi 25 000 obyvateľmi. Mesto svoje meno dostalo pravdepodobne po kniežati Břetislavovi I. ktorý tu dal začiatkom 11. storočia postaviť pohraničný hrad.

zamok Breclav - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPo útoku Husitov sa obyvatelia presťahovali do podhradia a na mieste dnešného centra si založili nové mestečko, nazvané Nová Břeclav – pôvodná lokalita je dodnes označovaná ako Stará Břeclav. Blízkosť Uhorska poznačila vpádmi Turkov aj Břeclav, čo spolu s Tridsaťročnou vojnou spôsobilo skoro úplné zničenie mesta.

V 16. storočí boli majiteľmi mesta Žerotínovci, ktorí dovtedajší hrad prestavali na renesančný zámok. Ďalšími majiteľmi panstva sa stali Lichtensteinovci a tí vrámci výstavby Lednicko – valtického areálu zaradili do krajiny aj mesto Břeclav, ktorého vtedy už neobývaný zámok dali prestavať na umelú zrúcaninu.

Na prítomnosť Lichtensteinovcov naväzuje aj prvé miesto, kde sa zastavíme a tým bude

Lichtensteinský dom

Aj keď názov tejto stavby naznačuje, akoby to bol niekdajší majetok rodu Lichtenstein, nie je tomu tak. Budova bola postavená v 80. rokoch 19. storočia ako židovská obecná škola a ako škola bola využívaná aj po 2. svetovej vojne. Od roku 1995 do 2007 tu sídlilo Mestské múzeum a galéria Břeclav a od mája 2009 slúži stavba ako Lichtenštajnský dom, kde je dnes na prvom poschodí Turistické informačné centrum a na druhom poschodí expozícia rodu Lichtenštajnovcov. Podkrovie domu slúži ako galéria.

Predpokladám, že väčšinu stavieb Lednicko - valtického areálu ste už navštívili, ale tu ich budete vidieť z vtáčej perspektívy, lepšie povedané - ako makety. Sú tu vystavené všetky objekty tohto krajinárskeho parku a pri každom nájdete podrobné informácie o staviteľovi, priebehu stavby aj o jej účele. Okrem toho je súčasťou expozície aj rozsiahla zbierka materiálov o rode Lichtenstein.

Vstupné do Lichtensteinského domu :

 • dospelí : 50 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 25 Kč

Hneď oproti Lichtensteinského domu je 

břeclavská synagóga, 

postavená v roku 1868 na mieste staršej, z roku 1697. Po odsune Židov z Břeclavi slúžila ako sklad, až kým jej pamiatkari v rokoch 1997 - 1999 nenavrátili jej pôvodnú podobu. Dnes je v nej expozícia s názvom "Židovská Břeclav". 

Vstupné do synagógy :

 • dospelí : 50 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 25 Kč


Zámok

v Břeclavi do podoby romantickej zrúcaniny prestavali už Lichtensteinovci, avšak postupne sa z neho zrúcanina naozaj aj stala. Preto sa pristúpilo k záchrane pamiatky, ale zatiaľ je od roku 2014 verejnosti prístupná len vyhliadka z prostrednej veže zámku. My si teda prezrieme len exteriéry zámku a kto bude mať záujem, môže navštíviť vežu. Kto o prehliadku zámku nebude mať záujem, môže zostať v meste, kde môže čas využiť na prechádzky mestom, obed alebo návštevu pozoruhodného moderného kostola svätého Václava priamo v centre mesta. 

Všetci sa potom o 12,30 zídeme v autobuse, ktorým sa odvezieme na prehliadku štvrtej břeclavskej pamiatky, ktorou bude 

Kostol Navštívenia Panny Márie.

kostol Navstivenia Panny Marie Breclav - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skAk niekedy chodíte cez Břeclav, určite budete vedieť, o ktorý kostol ide. Je to ten krásavec z červených tehál.

 • postavený v neogotickom slohu v rokoch 1895 - 1898
 • jeho vysvätenia sa zúčastnili príslušníci rodu Lichtenstein
 • iniciárormi stavby boli obyvatelia obce Poštorná
 • výzor stavby je inšpirovaný viedenským kostolom Panny Márie Víťaznej
 • na stavbu bol použitý materiál z miestnej (kniežasej) tehelne
 • bolo použitých viac ako 200 druhov tehiel, dlaždíc, tvárnic a glazovanej krytiny
 • kostol stojí na mieste pôvodného z roku 1339

Viac podrobností o kostole sa dozviete od miestnej sprievodkyne.

Mikulov


bude druhým mestom, kde sa dnes zastavíme. Bol to prvý majetok rodiny Lichtenstein na území Moravy (v rokoch 1249 - 1560), po nich prišli do mesta Dietrichsteinovci, ktorí zmenili mesto do dnešnej podoby.

Dodnes tam na nich zostala pamiatka v podobe rodinnej hrobky rodu, ale Mikulov je známy aj ako významné židovské centrum na Morave. Dodnes sa v meste zachoval veľký židovský cintorín, časť bývalej židovskej štvrte ale hlavne bola v Mikulove pred pár rokmi prekrásne zreštaurovaná synagóga.

Jeden a pol hodinu vyhradenú na pobyt v Mikulove budete môcť využiť na prehliadku Dietrichsteinskej hrobky alebo na prehliadku synagógy.

Vstupné do Dietrichsteinskej hrobky :

 • dospelí : 70 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 50 Kč


Vstupné do synagógy :

 • dospelí : 50 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 25 Kč


Archeopark Pavlov


je možno trošku z iného cesta. Doteraz sme sa túlali po južnej Morave a postupne sme navštívili panstvá kedysi patriace rodu Lichtenstejn. Ani som nemala v pláne to takto skombinovať, náhoda to tak chcela, ale aj územie, na ktorom dnes stojí moderná stavba Archeoparku, v roku 2016 vyhlásená za stavbu roka, tak aj to patrilo kedysi Lichtensteinovcom (aj keď určite netušili, aké poklady sa tam skrývajú). Lokalita obce Pavlov a susedných Dolních Věstonic je situovaná pod dnes už zrúcaninou hradu Děvičky, ktorý bol druhým moravským majetkom, ... akého rodu? No predsa Lichtensteinovcov!

moderny interier Archeoparku v Pavlove - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skUž tu boli spomenuté Dolní Věstonice, ktoré sú vo svete známe nálezom pravekej Věstonickej venuše vymodelovanej z hliny a následne vypálenej. No a práve tu, na mieste významného archeologickéno náleziska pravekých lovcov mamutov vznikol Archeopark Pavlov. Archeopark si každý prezrie sám, súčasťou okruhu je aj náučný film o živote lovcov mamutov.

Vstupné do Archeoparku :

 • dospelí : 90 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 45 Kč


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 148 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
8,30 - 14,00 - prehliadka pamiatok v Břeclavi, možnosť obeda

15,00 - 15,30 - návšteva Archeoparku v Pavlove
16,00 - 18,00 - prehliadka Dietrichsteinskej hrobky alebo synagógy v Mikulove
19,00 - príchod do Malaciek k Tescu
19,20 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu