Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na hrad Buchlov a do zámku Buchlovice so zastávkou v kúpeľoch Smraďavka a v bazilike na Velehrade (Česká republika)


 • termín :23.09.2018
 • doprava:16.00€/os.Kombináciu hrad Buchlov a zámok Buchlovice som mala v pláne výletov už niekoľkokrát. Výlet sa vždy páčil a preto ho rada opakujem. Našla som však v tej lokalite ešte niečo, kde sme neboli a čím návštevu hradu a zámku obohatím a to sú kúpele Leopoldov v časti Buchlovíc. Tam sa na chvíľu zastavíme cestou z hradu Buchlov, ktorý navštívime ako prvý. Po ochutnávke vody z liečivého prameňa sa odvezieme do centra Buchlovíc, kde si dáme najprv pauzu na obed alebo prechádzka po zámockom parku a potom si prezrieme zámok samotný. Na ceste domov sa ešte zastavíme v obci Velehrad, kde navštívime miestnu baziliku.

Hrad


Buchlov stojí na brale uprostred pohoria Chřiby už od polovice 13. storočia. Postavili ho ako kráľovský hrad a bol ním až do roku 1425, odkedy bol zastavovaný rôznym šľachtickým rodom. Prvým z nich boli Lichtenteinovci, neskôr Žerotínovci či páni zo Zástřizl. Dlho boli vlastníkmi hradu Petřvaldskí z Petřvaldu a to v rokoch 1644 - 1800. Tí hrad prestavali na "prítulnejšie" sídlo, čo ale ich nasledovníkom - Berchtoldovcom, už nevyhovovalo. Tí totižto už bývali na zámku v neďalekých Buchloviciach. Hrad však spravovali a vytvorili z neho sklad pre zbierky z mnohých ciest, ktoré absolvovali hlavne Leopold a Bedřich. Vzniklo tak múzeum, ktoré Berchtoldovci sprístupnili verejnosti už v roku 1848.

Hrad, v roku 1931 poškodený požiarom, dali jeho majitelia opraviť, ale v ich majetku bol už len do roku 1945, kedy prešiel do vlastníctva štátu.

My si prezrieme najstaršiu časť hradu a kto bude vládať, bude si môcť zakúpiť vstupenku na hradnú vežu a pozrieť si pohorie Chřiby z výšky.

Vstupné na hrad Buchlov (platí Klíč k památkám) :

 • dospelí : 130 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZTP : 90 Kč
 • ZTP/S+1 : zdarma

Vstupné na hradnú vežu hradu Buchlov (platí Klíč k památkám) :

 • dospelí : 60 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZTP : 40 Kč
 • ZTP/S+1 : zdarma

Kúpele


Smraďavka alebo Leopoldov. Už z názvu je každému jasné, že práve tu vyviera prameň, ktorý je síce liečivý (pohybové, neurologické a hlavne kožné problémy), ale z dôvodu prítomnosti sírovodíka aj smradľavý. Nebojte sa však, nebudeme tam dlho, len na chvíľu odbočíme z cesty a zastavíme sa pri prameni, ktorý na tomto mieste vyviera priamo pod kaplnkou zo 17. storočia, z 2 metre hlbokej studne pod oltárom. Tá je potom vedená trubkami mimo kaplnku, aby sa z nej mohli napiť všetci príchodzí pocestní. Takú možnosť budete mať aj vy, takže ak ste milovníci minerálnych vôd, prineste si so sebou fľašu na tento prírodný zázrak vhodný na liečbu čriev, pečene, pankreasu a dny. Sírnatá minerálna voda po užití vyvoláva zvýšené vyprázdňovanie žlčníka a pôsobí na peristaltiku čriev, preto vodu na mieste len trošku ochutnáme. Liečiť sa ňou budete až doma.

Zámok


Buchlovice je spätý ako s hradom Buchlov, tak aj s Leopoldovými kúpeľmi. Aj keď je jeho zakladateľom Jan Dětřich Petřvaldský z Petřvaldu, ktorému patril aj hrad Buchlov (zámok v neďalekých Buchloviciach dal vraj vystavať pre svoju teplomilnú manželku pochádzajúcu z Talianska v roku 1700), boli jeho poslednými majiteľmi (od roku 1800) šľachtici z rodu Berchtold. Prvým z nich bol Leopold I. Berchtold, ktorý založil aj kúpele v neďalekej Smraďavke dnes nesúce jeho meno (Leopoldove) ale spolu s bratom aj precestoval kus sveta a priniesol so sebou mnoho exponátov, ktoré dnes tvoria na hrade Buchlov zaujímavú zbierku. V čase napoleonských vojen nechal v zámku v Buchlove zriadiť nemocnicu a tú tam ponechal aj neskôr, pre civilné obyvateľstvo. 

Jeho syn, Žigmund Berchtold, potom možno na hrade utieral prach z otcových exponátov. Hrad sa mu totižto stal doživotným väzením. Tak o tom rozhodol cisár František Jozef I., ktorý trest smrti pre Žigmunda zmiernil na doživotné väzenie. A prečo? Lebo Žigmund ako vlastník niektorých panstiev v Uhorsku sa zaplietol do vzbury proti panovníkovi v roku 1848.

Aj napriek pošramotenému menu na cisárskom dvore sa však Berchtoldovci vrátili do vrcholnej politiky a to v podobe grófa Leopolda II., ktorý vďaka svojmu vzdelaniu, kultivovanosti a znalosti jazykov nastúpil v roku 1893 na ministerstvo zahraničia vo Viedni, potom na rakúsko-uhorské veľvyslanectvo v Paríži a nakoniec na veľvyslanectvo do Londýna. Bol to práve on, kto 28.7.1914 ako rakúsko-uhorský minister  zahraničia vo francúzštine vyplnil telegram, ktorý bol odoslaný do Srbska ako akt vyhlásenia vojny.

Leopold II. bol pánom na Buchlove a v Buchloviciach do roku 1942, kedy panstvo prebral jeho syn Alojz Žigmund. Ten sa najviac zdržiaval na zámku a po jeho zoštátnení v roku 1945 sa presťahoval do Viedne, kde zostal až do svojej smrti.

Zámok je postavený v barokovom slohu s talianskymi prvkami a vďaka zadebneniu jeho okien na niekoľko desaťročí po vojne sa zachovalo veľa jeho pôvodného inventáru vrátane textílií. Okolo zámku je aj pekný zámocký park a záhradníctvo, v ktorom sa zameriavajú hlavne na pestovanie fuchsií. 


Vstupné na zámok Buchlovice (platí Klíč k památkám) :

 • dospelí : 150 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZTP : 110 Kč
 • ZTP/S+1 : zdarma

Bazilika 


Nanebovzatia Panny Márie a svätých Cyrila a Metoda v obci Velehrad je súčasťou prvého cisterciánskeho kláštora na Morave založeného na tomto mieste už v 13. storočí. Pôvodne románsko-gotická stavba kláštora sa v dôsledku husitských vojen v 15. storočí nezachovala, terajšia jeho podoba je z prelomu 17. a 18. storočia. Pápežom Piom XI. mu bol udelený titul baziliky minor, pápež Ján Pavol II. daroval bazilike v roku 1985 pri príležitosti 1100. výročia úmrtia svätého Metoda Zlatú ružu. POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 148 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
10,00 - 11,30 - prehliadka hradu Buchlov
12,00 - 12,30 - zastávka v kúpeľoch Smraďavka, možnosť ochutnávky liečivej vody
13,00 - 14,30 - možnosť obeda v Buchloviciach
14,30 - 16,00 - prehliadka zámku Buchlovice
16,30 - 17,00 - zastávka v bazilike na Velehrade
19,30 - príchod do Malaciek k Tescu
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu