Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zámok Buchlovice a hrad Buchlov (Česká republika)


 • termín :24.09.2016
 • doprava:15.00€/os.Keď je pánom na hrade zima, postavia si zámok.

To je v jednej jednoduchej vete vyjadrená "povedačka", ktorá sa o zámku v Buchloviciach traduje. Zámok v Buchloviciach totižto začal stavať majiteľ hradu a panstva Buchlov - gróf Jan Dětřich Petřvadský a bolo to v roku 1700. Našiel si totižto taliansku manželku - Anežku Eleonóru z rodu Collona a tej vraj bolo na nehostinnom, vysokopoloženom hrade Buchlov, zima.

Preto sa jej manžel rozhodol, že jej v obci Buchlovice, rozloženej neďaleko hradu Buchlov, postaví na tú dobu moderný zámok obkolesený rozsiahlym parkom. A tak vzniklo dielo v talianskom štýle nazývané villa rustica, ktoré je dnes považované za najčistejší príklad talianskej barokovej vily v strednej Európe. A keďže som v tomto zámku už niekoľkokrát bola, môžem to len potvrdiť. Poďme však pekne poporiadku.

Aby bol výlet variabilný pre všetkých záujemcov, naplánovala som ho tak, aby si z neho vybral každý to, čo ho bude zaujímať.

Predpokladám, že o prehliadku zámku v Buchloviciach budete mať záujem všetci, tak sa najprv zastavíme tam. Zámok si prezrieme a vy si budete môcť vybrať z nasledovných možností :

 • po prehliadke zámku bude osobné voľno, počas ktorého sa budete môcť naobedovať, alebo si posedieť niekde na káve, alebo navštíviť miestne skleníky, ktoré sa zameriavajú na pestovanie fuchsií
 • kto bude mať záujem, tak sa bude môcť HNEĎ po prehliadke zámku zúčastniť prehliadky anglického parku so záhradným architektom. Ja sama som túto prehliadku už absolvovala a môžem vám napísať, že bola nesmierne zaujímavá. Totižto, až keď vám niekto vysvetlí, prečo bol ten ktorý strom zasadený práve na tom danom mieste, začnete sa na park pozerať úplne inými očami. Za prehliadku parku so záhradným architektom sa platí, no stojí to za to.
 • Ak budete mať záujem aj o prehliadku hradu Buchlov, tak aj to v pohode stihnete. Stačí o 14,30 hod. prísť k autobusu a ten vás k hradu vyvezie. 

Taký bude teda plán výletu na hrad Buchlov a do zámku Buchlovice a teraz niekoľko informácií o jednotlivých pamiatkach 


Hrad Buchlov


O počiatkoch hradu Buchlov nie sú žiadne písomné zmienky, no predpokladá sa, že bol založený ako strážny hrad na obranu pred prípadným útokom z uhorskej strany. Od začiatku bol hrad Buchlov majetkom kráľa, no niekedy na rozhraní 14. a 15. storočia ho kráľ začal používať ako záloh pre svojich šľachticov. Tak sa jeho prvými „nekráľovskými“ majiteľmi stali v roku 1406 bratia Hanuš a Jindřich z Lichtenštejna a potom ďalší príslušníci toho istého rodu. Po Lichtenštejnovcoch boli majiteľmi hradu Stibor zo Stiboríc, páni z Vítovic, z Mošnova, z Landštejna, z Postupic, Jan Boček Kuna z Kunštátu, v roku 1511 dostal vďaka svojim zásluhám pri službe kráľovi  záložné právo na hrad veľmož Arkleb Trnavský z Boskovic.

hrad Buchlov - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Rýchle striedanie rôznych majiteľov hradu sa skončilo až príchodom rodu zo Zástřizl, ktorí vlastnili hrad od roku 1542 a to celých 100 rokov. V prvej polovici 17. storočia získali Buchlov sobášom Petřvaldoví z Petřvaldu, ktorí sa v prvej polovici 18. storočia natrvalo presťahovali do buchlovického zámku. Poslednými majiteľmi panstva sa v roku 1800 stali Berchtoldovci z Uherčic, ktorí hrad Buchlov aj zámok Buchlovice vlastnili do roku 1945. Tí už v prvej polovici 19. storočia v hrade zriadili verejne prístupné múzeum, kam nakupovali veľké množstvo zbierok, vďaka čomu bol hrad udržiavaný a nestal sa zrúcaninou.

Vstupné na hrad Buchlov :

  • dospelí : 120 Kč
  • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 80 Kč


Zámok Buchlovice


História zámku v Buchloviciach nadväzuje na dejiny neďalekého hradu Buchlov, ktorý sa ako stará stredoveká pevnosť stal na konci 17. storočia pre šľachtu nepohodlným. Ako som už spomínala, popudom na stavbu zámku vraj bola zima na hrade Buchlov, kam si svoju taliansku manželku Eleonoru z Colonna-Fels priviedol majiteľ buchlovského panstva, gróf Jan Dětřich z Petřvaldu.

zamok Buchlovice - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Zámok je vystavaný v štýle talianskeho baroka podľa projektu Domenica Martinelliho a dostavaný bol v roku 1707. Rod grófov z Petřvaldu tu však pobudol len necelých 100 rokov, pretože ho v roku 1800 vystriedali Berchtoldovci, ktorí tu žili až do roku 1945, kedy bol zámok zoštátnený.

Zámok tvoria dve protiľahlé budovy, z ktorých horná predtým slúžila na hospodárske účely. Uprostred, medzi budovami, je dvor s centrálnou fontánou. Samotné panstvo obývalo viac ako 18 miestností prízemia dolnej budovy zariadených v štýle baroka, rokoka a neobaroka. Tieto priestory si prezriete vrámci prehliadky zámku.

Vstupné do zámku Buchlovice :

 • dospelí : 130 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 90 Kč


Zámocká záhrada

zamocka zahrada pri zamku Buchlovice - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk K zámku patria už spomínané záhrada a park, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť zámockého areálu. Záhrada bola zakladaná súčasne s výstavbou zámku a kvôli zvažujúcemu sa terénu je usporiadaná terasovito. Pôvodne bol park koncipovaný ako francúzska záhrada, po nástupe Berchtoldovcov pribudla časť prírodne krajinárskeho parku v anglickom štýle. Botanik dr. Bedřich Berchtold do parku priviezol a zasadil exotické a vzácne dreviny, ktorých semená a sadenice vozil zo svojich ciest po svete. Teraz má park celkovú rozlohu takmer 19 ha. 

Poplatok za prehliadku parku s architektom :

 • dospelí : 70 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 50 KčLovecké právo na hrade Buchlov - alebo - Ako sa tu žilo.

V 13. a 14. storočí, kedy bol hrad Buchlov a jeho okolie v správe kráľovských úradníkov, patrila hradu aj silná právomoc súdiť a trestať všetky zistené prípady lesného pytliactva, nedovoleného lovenia rýb a neskôr sa tento zoznam deliktov rozšíril aj na všetky prečiny a zločiny páchané v obvode buchlovského panstva a panstiev s ním susediacich. Keď sa hrad na začiatku 16. storočia vymanil z majetku kráľa a prešiel do súkromných rúk, v kúpnej listine z roku 1544 je uvedené aj "právo lovecké", ktoré prechádzalo z majiteľa na majiteľa, z rodu na rod. Až roku 1749 bolo toto právo (spolu s ďalšími) cisárskym výnosom zrušené.

Pod právomoc "loveckého práva" patrilo 28 obcí. Predsedom súdu bol starosta Stříbrnic, prísediacimi 11 stříbrnických sedliakov a niektorí mešťania z Buchlovíc, Polešovíc, Boršic, Zlechova, Tupes a dvaja radní z Uherského Hradišťa.

Na začiatku každého súdneho pojednávania bola obvinenému čítaná žaloba. Ak obvinený odporoval alebo sa k popisovaným činom nepriznával, bol väčšinou mučený, na základe čoho sa zvyčajne priznal. Po skončení súdneho konania obvineného odviedli a sudcovia sa radili o jeho vine a treste, rozsudok predkladali majiteľovi Buchlova na schválenie. Medzi úplne obvyklé tresty loveckého práva patrilo obesenie, štvrtenie, zaškrtenie, sťatie, ba aj upálenie, vpletenie do kola, zakopanie a prebodnutie kolom. Ľahšími trestami boli švihanie metlami, vypovedanie z pokrvných bratstiev, odťatie prsta či ruky, alebo väzenie spojené s ťažkou prácou. K trestom najľahším prináležali platby kostolom, na chudobných alebo finančné vyrovnanie poškodeným.

K vyneseným rozsudkom pôvodne neexistovalo žiadne odvolanie, neskôr táto možnosť nastala u odvolacieho súdu v Prahe. Žaloby, výpovede a rozsudky boli zapisované na "škartky", ukladané do dosiek, ktoré sa nazývali "čiernymi knihami".


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 144 km od Bratislavy, 112 km od Malaciek

ČASOVÝ PLÁN : 

Z organizačných dôvodov mením postupnosť výletu nasledovne :

7,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
7,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,30 - zastávka v Malackách pri Tescu
10,00 - príchod na hrad Buchlov, jeho prehliadka, po prehliadke presun autobusom do Buchlovíc
12,00 - 13,00 - prehliadka zámku Buchlovice
od 13,00 - prehliadka zámockého parku so sprievodcom (záhradný architekt)
do 17,00 - osobné voľno, možnosť obeda
17,00 - odchod domov
19,00 - príchod do Malaciek
19,20 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu