Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Budapešť - parlament a prehliadka mesta (Maďarsko)


  • termín :08.10.2016
  • doprava:25.00€/os.Jeden deň v  Budapešti

Hlavné mesto Maďarska, Budapešť, je známa hlavne termálnymi kúpaliskami, ktorých je tu niekoľko desiatok. Sú postavené na množstve prameňov (vraj ich je tu 123), ktoré však nevyvierajú len v hlavnom meste štátu, ale na celom jeho území. Maďarsko je jednoducho veľmocou kvalitných, liečivých, termálnych prameňov.

Pramene na území Budapešti objavili už Rimania, ktorí tu založili mesto Aquincum. Najväčší rozmach tu však kúpeľníctvo zažilo počas 150 rokoch, kedy územie obývali Turci.

My sa však v tento deň nebudeme v Budapešti kúpať, ale sa najprv vyvezieme na vrch Gellért, potom sa zastavíme vo Veľkej tržnici, spravíme si malú autobusovú prehliadku mesta, vysadneme pri Bazilike sv. Štefana, ktorú navštívime a deň zakončíme prehliadkou interiéru maďarského parlamentu, ktorého budova patrí medzi svetové skvosty.

Citadela


je v podstate pevnosť, ktorú dal na najvyššie miesto v Budapešti, na vrch Gellért, postaviť cisár František Jozef I. Už v čase svojho vzniku bola pevnosť zastaralá, ale svojmu účelu (čo bola obrana Budapešti) nikdy neslúžila, tak to bolo v podstate jedno. Dnes slúži citadela ako vyhliadka na mesto. Jej súčasťou je zo všetkých strán viditeľný vysoký pomník so ženou s ratolesťou, ktorý je spomienkou na sovietskych vojakov, ktorí oslobodili Budapešť od nacistov.

Na citadele si dáme rozchod, aby ste si mohli Budapešť prehliadnuť z vtáčej perspektívy (aj za komentára sprievodkyne, ktorá s nami bude celý deň)  potom nasadneme do autobusu a odvezieme sa na miesto, kde stojí 

Veľká tržnica

Myslím, že nie je potrebné tu opisovať sloh, v akom je tržnica postavené ani kto je jej architektom. Vás bude určite zaujímať skôr to, že toto je miesto, kde si budete môcť kúpiť pravú maďarskú klobásu, nádherne červenú mletú papriku a predpokladám, že aj domácu "pálinku": Vymenovala som len tri špeciality typické pre Maďarsko, no v ponuke tu toho bude oveľa viac. V tržnici sa dá aj najesť (na čo aj bude čas) a v priestoroch na poschodí je aj množstvo stánkov s typickými maďarskými suvenírmi. 

Po pobehovaní po tržnici si chvíľku oddýchneme v autobuse, ktorý nás povozí po centre Budapešti. Prevezieme sa po Andrášiho triede až k Námestiu hrdinov a ak bude čas, tak "zabrúsime" okolo Széchényiho kúpeľov aj k ZOO a bývalému zábavnému Parku Vidámpark, ktorý je už pár rokov zatvorený a ešte stále sa nerozhodlo, čo s ním bude. Odtiaľto sa vrátime k Bazilike sv. Štefana, ktorú si budete môcť so sprievodkyňou prezrieť.

No a v pláne nášho pobytu v Budapešti nám zostane ešte návšteva parlamentu. K nemu sa od Baziliky sv. Štefana vyberieme pešo. Je to nejakých 950 metrov a ja verím, že ich hravo zvládnete.

Parlament v Budapešti


je monumentálnou budovou, ktorá bola postavená v rokoch 1885 - 1904. Je to po parlamente v Bukurešti druhá najväčšia parlamentná budova na svete. Zaujme už svojím exteriérom s typickými bledými múrmi a výklenkami a hnedou strechou a kupolou. Je dlhá 268 a široká 123 metrov, kupola sa týči do výšky 96 metrov. Budova má 10 dvorov, 27 vchodov a 29 schodísk.

Jedna jej časť sa používa na politické účely, ale časť je sprístupnená aj verejnosti. Vďaka tomu budete môcť obdivovať jedno zo slávnostných vstupných schodísk zdobených zlatom, kupolu so sochami uhorských panovníkov, pod ktorou čestná stráž dozerá na korunovačné klenoty (Svätoštefanskú korunu), ktoré sú na tomto mieste vystavené a nahliadnete aj do takej istej rokovacej sály, v akej zasadá maďarský parlament. Prehliadka parlamentu bude v maďarčine, ktorú nám bude do slovenčiny prekladať naša sprievodkyňa.

Vstupné do parlamentu :

  • dospelý, dôchodca : 2200 Ft
  • žiak, študent (6 - 24 rokov) : 1200 Ft


A to už bude z dnešného výletu do Budapešti všetko. Po prehliadke parlamentu nastúpime do autobusu a vrátime sa naspäť na Slovensko.


POLOHA : severné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 200 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,30 - 11,00 - zastávka na Citadele - vyhliadka na Budapešť
11,30 - 13,00 - návšteva Veľkej tržnice v Budapešti, osobné voľno, možný obed
13,00 - 14,00 - komentovaná autobusová prehliadka Budapešti po trase : Veľká tržnica,  Andrášiho trieda - Námestie hrdinov - Bazilika svätého Štefana
14,00 - 15,00 - prehliadka Baziliky sv. Štefana so sprievodcom, čas na kávu
do 15,45 - peší presun k budove parlamentu (cca 950 m)
16,15 - 17,00 -  - prehliadka parlamentu
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom výlete

v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu