Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Babie leto v Szentendre a Budapešť, v Budapešti prehliadka Matyášovho kostola a Rybárska bašta (Maďarsko)


 • termín :21.09.2019
 • doprava:24.00€/os.Hradný vrch

V pláne tohto výletu mala byť okrem hradného vrchuBudapešti aj prehliadka interiérov budovy Maďarskej štátnej opery, ktorej rekonštrukcia mala byť dokončená začiatkom tohto roka (2019). Termín opravy však nebol dodržaný, preto som musela túto časť výletu zmeniť. Zostal preto v pláne hradný vrch spolu s Matyášovým kostolom a Rybárskou baštou a operu som nahradila výletom do mestečka umelcov - do Szentendre. Operu zatiaľ presúvam na budúci rok. 

Dominantou hradného vrchu v Budapešti je Budínsky palác, niekdajší hrad kráľa Bélu IV, neskôr prestavaný na veľkolepý palác s viac ako 200 miestnosťami, ktorý stojí na návrší nad Dunajom dodnes.  Počas bojov za oslobodenie Budapešti však palác úplne vyhorel a aj keď ho po mnohých rokoch opäť obnovili, nie sú v ňom klasické prehliadkové okruhy, ako ich poznáme z väčšiny podobných stavieb. Miesto toho v nich našli svoje miesto Národná galériaNárodná knižnica či Historické múzeum.

My sa na hradný vrch vyvezieme pohyblivými schodmi, prejdeme sa popri paláci až k Matyášovmu kostolu a ten si prezrieme. 

Matyášov kostol


stojí na hradnom vrchu už od 13. storočia. Dnešnú podobu získal za vlády kráľa Žigmunda LuxemburskéhoMatej Korvín sa tu  dvakrát ženil. Počas tureckej okupácie bol prestavaný na mešitu a jeho steny pomaľovali výjavmi z koránu. Po Turkoch sa do kostola opäť vrátili katolíci a v roku 1867 tu bol za uhorského kráľa korunovaný František Jozef I. spolu so svojou manželkou Alžbetou Bavorskou (Sissi).

Chrám má dnes krásnu a bohatú výzdobu, čiastočne pripomínajúcu časy turecké. My si chrám prezrieme so sprievodcom.

Poplatok za prehliadku :

 • dospelý : 1800 Ft
 • študent, dôchodca, ZŤP : 1200 Ft


Rybárska bašta 


je len kúsok od Matyášovho kostola a vyzerá tak, ako by ju to stavali pred stovkami rokov. Nie je to však pravda. Rybárska bašta na hradnom vrchu vznikla vrámci osláv Milénia - tisícročných osláv príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny v roku 1896. K týmto veľkým oslavám boli okrem Rybárskej bašty postavené aj :

 • budapeštianske metro 
 • budova parlamentu 
 • Námestie hrdinov 
 • či Huňadyho hrad  v mestskom parku.


Aj napriek tomu je však Rybárska bašta peknou dominantou hradného vrchu. My na baštu nepôjdeme, avšak po prehliadke Matyášovho kostola bude osobné voľno, vrámci ktorého si budete môcť baštu prezrieť sami (vstupné je 1000 Ft). Čas bude aj na prípadný obed či prechádzku po uličkách hradného kopca. Potom sa všetci stretneme v autobuse  a odvezieme sa do mestečka 

Szentendre


Szentendre alebo Svätý Ondrej je malé mestečko 20 km severne od Budapešti, ktoré si budapeštianski umelci zvolili za cieľ svojich výletov. Postupne sa tu však začali usádzať a otvárať si tu svoje ateliéry či obchody. Mestečko leží na brehu Svätoondrejského Dunaja, ramena, ktoré sa od hlavného toku oddeľuje pri Nagymarosi a do Dunaja sa vlieva pred Budapešťou. Dnes je Szentendre vítaným cieľom turistov hlavne v čase adventu, ale krásne bude aj počas prvých jesenných dní. Potúlame sa jeho uličkami lemovanými množstvom obchodíkov a čas bude aj na prípadnú kávu či zákusok.


POLOHA : severné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 210 km 

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
11,00 - 12,00 - prehliadka Matyášovho kostola so sprievodcom
do 14,00 - osobné voľno na Rybárskej bašte, na hradnom kopci, možnosť obeda

14,30 - 16,30 - osobné voľno v Szentendre, možnosť obeda
20,10 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,20 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu