Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zámok a Múzeum kočiarov v Čechách pod Kosířem a nedostavaný zámok v Plumlove (Česká republika)


 • termín :22.04.2017
 • doprava:17.00€/os.Malá odbočka pri Olomouci

Keď robievam výlet do Olomouca, zaraďujem k nemu niekedy aj návštevu Múzea olomouckých tvarůžkú v Lošticiach. Múzeum je to novodobé, moderné, a klienti sa okrem nákupu rôzne ochutených druhov tohto syra v miestnej podnikovej predajni v múzeu dozvedia zaujímavú históriu vzniku aj výroby tvarôžkov (ozaj, vedeli ste, že sú vyrobené z čistého tvarohu?).

Keď nás takto autobus niekoľko krát viezol z Olomouca do už spomínaných Loštíc, všimla som si na okraji cesty veľké hnedé značky s upútavkou najprv na Múzeum kočiarov v Čechách pod Kosířem a následne na zámok v Čechách pod Kosířem. Po návrate domov som si obe pamiatky našla na internete a rozhodla som sa, že ich dám do ponuky výletov - veď tam sme ešte neboli. A keďže len na skok odtiaľ je môj obľúbený zámok Plumlov, tak som ho do výletu zaradila tiež! 


Múzeum kočiarov Čechy pod Kosířem - ako to bolo ...


... písal sa 17. november 2006, štátny sviatok. Do Čiech pod Kosířom v tento deň kone pritiahli historický kočiar, v ktorom sedel v sprievode Václava Obra kňaz Janusz Lomzik, aby posvätil základný kameň budúceho múzea historických kočov. To bol prvý krok, vďaka ktorému sa dnes v Čechách pod Kosířom môžu pýšiť unikátnym múzeom nielen v Českej republike, ale v celej Európe!

... o necelý rok neskôr, 11. novembra 2007, v tej istej obci, len o pár krokov ďalej, ale už pod zastrešenou hrubou stavbou budúceho múzea, kňaz Jan Mach, posvätil prvý exponát múzea, novozreštaurovaný smútočný kočiar, ktorý neskôr múzeum preslávil. Bol tiež jediným kočiarom, ktorý mohli pozvaní hostia a verejnosť na inak pustej ploche múzea vidieť. 

... 11. júla 2009, za prítomnosti významných hostí kancelár olomouckého arcibiskupstva  Antonín Basler posvätil už dokončené múzeum, ktoré v tento deň otvorilo svoje brány prvým oficiálnym návštevníkom. Malý zázrak, skutočný unikát, ale aj splnený sen a splatený dlh všetkým majstrom i drobným remeselníkom, ktorí vo svojej dobe dokázali vyrobiť niečo tak dokonalé a okázalé, ako sú koče vystavené v tomto múzeu. paradny smutocny kociar v Muzeu kociarov Cechy pod Kosirem - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skMúzeum si postupne našlo svojich obdivovateľov a jeho prekrásne kočiare, ktorých je v ňom dnes viac ako 40, doňho každoročne lákajú tisícky turistov. Medzi nimi sem však prichádzajú aj odborníci či filmári, ktorí rýchlo zistili, že tu vystavené a všetko plne funkčné exponáty môžu využiť vo svojich filmoch. A tak napríklad historický kočiar s názvom Zlatá karosa zohral svoju rolu vo filme o cisárovnej Sissi, kvôli ktorému absolvoval cestu až do Viedne.

Zakladateľom múzea je Václav Obr, rodák z Kostelca na Hané, vyučený inštalatér, ktorý sa zberateľstvu a reštaurátorstvu historických kočov začal venovať niekedy pred 15 rokmi. Postavením múzea historických kočov si splnil svoj dávny sen. Svoju prvú reštaurátorskú dielňu mal na zámku v Plumlove, neskôr v Čechách pod Kosířem, kde sa aj rozhodol založiť múzeum. Sem potom začal zvážať torzá polorozpadnutých kočiarov, tu ich postupne opravuje a navracia im ich niekdajšiu krásu. Šťastie má aj v tom, že sa mu podarilo nájsť a presvedčiť šikovných ľudí, ktorí boli ochotní znovu preniknúť do tajov starých remeselníkov a v oprave kočiarov mu pomáhať. 


Sám Václav Obr o múzeu hovorí : "Muzeum kočárů jsem začal budovat vlastními silami, tudíž svépomocí a financoval ho z celoživotních úspor a z vykonávané práce, neboť jsem byl a stále jsem řemeslník. Bylo to velmi náročné, jak po stránce finanční, tak i fyzické. V roce 2008 mě došly veškeré finance, ale nikoliv síly. Úctyhodné je, že mne a tuto myšlenku - zbudovat muzeum kočárů - která se každou chvílí stávala skutečností, podpořili obec Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj, Evropská unie a mnoho dalších, kteří jsou na věčné časy vytesáni do žulové desky u vstupu do muzea, aby se toto dílo mohlo dokončit. Muzeum kočárů je unikátní dílo, které vzniklo díky silné víře, je pomníkem a zároveň symbolem i pro další generace.

My si múzeum prezrieme so sprievodcom, ktorý nám o minulosti, oprave, ale aj o fungovaní jednotlivých exponátov porozpráva.

Vstupné do múzea kočiarov (fotografovanie v múzeu 60 Kč):

 • dospelí, dôchodcovia : 60 Kč
 • žiaci, študenti : 50 Kč
 • ZŤP : 30 Kč


Zámok Čechy pod Kosířem


Písal sa rok 1953, kedy bol v znárodnenom zámku v Čechách pod Kosířem založený detský domov. To museli ísť klasicistické "čačky" preč, bolo nutné vybudovať sociálne zariadenia a zámok bol vybavený novodobým nábytkom. Tak to bolo až do roku 2005, kedy bol detský domov zrušený. 

V roku 2008 sa majiteľom zámku aj okolitých parkov stal Olomoucký kraj a spravovať ho začalo Vlastivedné múzeum v Olomouci. To iniciovalo rekonštrukciu zámku a jeho okolia, ktorá začala v roku 2011. Zámok bol verejnosti sprístupnený v apríli 2016, čiže to je relatívna novinka a môžete v ňom vidieť 10 izieb zariadených tak, ako ich využívali ich poslední obyvatelia - nemyslím tým deti z detského domova, ale posledných šľachtických majiteľov zámku, ktorým bol zámok v roku 1949 odobratý.

zamok Cechy pod Kosirem otvoreny pre verejnost po rekonstrukcii v 4/2016 - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skBol ním František Arnošt z rodu Silva - Tarouca, pochádzajúceho z Kastílie, ktorého predkovia boli majiteľmi zámku od roku 1768. Dnes sa na zámku vrámci jeho prehliadky spomína hlavne jeho dedo, August Alexander (1818-1872), ktorý sa preslávil ako štedrý mecenáš umenia a vedy a tiež ako organizátor čulého spoločenského života v Čechách. Bol veľkým priaznivcom maliara Josefa Mánesa, ktorý v rokoch 1849-1871 zámok často navštevoval. Počas tejto doby bol Mánes častým hosťom u Taroucovcov, väčšinou u nich pobýval celé mesiace. Domáci ho tu radi vítali, lebo bol výborným spoločníkom a bavičom dám a svoj pobyt na zámku si "odpracovával" tým, že dámy učil maľovať a sám tu namaľoval niekoľko obrazov, ktoré dokonca pomohli pri nedávnej obnove zámku (v zámku je ich dnes vystavených 14). Za svoje námety si totižto Mánes vyberal aj zámocké interiéry a tak vďaka jeho obrazom reštaurátori vedeli, ako ktorá izba kedysi vyzerala. 

Bolo by vhodné tu spomenúť ešte Františka Jozefa I. Silva-Tarouca (1773-1835), iniciátora a realizátora veľkorysej prestavby okolia zámku na prírodne krajinársky park v anglickom štýle.

Vstupné do zámku Čechy pod Kosířem :

 • dospelí : 80 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 40 Kč


Môj tip : Ak máte radi filmy Zdeňka a Jana Svěrákových, môžte počas voľna navštíviť ich múzeum, ktoré je v zámku v Čechách pod Kosířem umiestnené. Nájdete tu kostýmy, kulisy a scenáre k filmom Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Kuky se vrací, Tři bratři a Tatínek, ale napríklad aj písací stroj, na ktorom Zdeňěk Svěrák väčšinu svojich filmov písal. 

Vstupné do zámku Čechy pod Kosířem :

 • dospelí : 50 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 25 Kč


Moja srdcovka - zámok Plumlov


Keď som bola prvý krát na Plumlove, to som ešte ani nechyrovala, že raz budem mať cestovku. Úprimne, Plumlov je v podstate nedostavaný zámok, ktorý sa začal staticky rozpadať a tak ho museli v podlahách na každom poschodí posťahovať oceľovými lanami. Avšak práve tým je tento zámok zaujímavý, že je INÝ !

Jeden z posledných šľachtických majiteľov vyvýšeniny s pozostatkami starého hradu nad dnešnou vodnou nádržou PlumlovJan Adam z Lichtensteina, mal s týmto miestom úžasné plány. Okolo hradu chcel koncom 17. storočia vybudovať štvorkrídlovú stavbu (ako náš Bratislavský hrad, akurát že Plumlov má 6 poschodí!) s tým, že obvodové múry mali byť jednoduché, bez ozdôb (veď poddaným sa netreba na krásu dívať) a múry okolo budúceho nádvoria zámku mali byť honosne vyzdobené - pre oči bohatých. Z veľkých plánov však zišlo ... nezhody s otcom a mešec nepostačujúci poriadne ani na dostavbu jedného krídla spôsobili, že bolo nakoniec ako-tak dostavané len jedno krídlo zámku s jednoduchou fasádou k chudobným a s ozdobami k nádvoriu. Stavba sa zastrešila, niektoré miestnosti sa vyzdobili štukami, ale v zámku sa nikdy riadne nebývalo. V jedinej funkčnej miestnosti, v čiernej kuchyni na prízemí, sa možno občas navarilo nejaké jedlo.

zamok Plumlov stoji nad vodnou nadrzou Plumlov - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skA prečo je zámok Plumlov mojou srdcovkou? Už preto, čo som spomínala ... že je iný, že jeho interiéry sú a aj vždy boli prakticky nezariadené a tým sa od ostatných zámkov líši a vďaka tomu je zapamätateľný

Iný je aj tým, že koncom 19. storočia boli miestnosti jedného podlažia prerobené na byty úradníkov. Jednotlivé siene zámku jednoducho rozdelili priečkami, čím v každej sieni vznikol samostatný byt a keďže priečky neboli vytiahnuté až k stropu, zostala štuková výzdoba neporušená až dodnes. Dôkazom aktívneho využívania priestorov zámku sú aj extrémne zošliapané kamenné schody v interiéry zámku.

Ale Plumlov mám rada hlavne pre to, že je vidno, že obec Plumlov s necelými 2400 obyvateľmi, ktorá vlastní zámok od roku 1994, sa snaží aj do takého "nič" prilákať návštevníkov

Keď som tam bola pred nejakými 10-timi rokmi prvý krát, tak na jednotlivých poschodiach vo fasáde zakorenili stromy, fasády boli ošúchané, špinavé a zničené, sprievodca mohol v zámku ukázať akurát tak čiernu kuchyňu a pár stropov. 

Keď som tam bola druhý krát, už bol v niektorých miestnostiach nábytok, nádvorie bolo "upratanejšie" a prehliadku zámku sa snažili miestni ozvláštniť malými divadelnými etudami miestnych ochotníkov. V niekoľkých miestnostiach bola výstava historických svadobných šiat. 

Dnes som na webovej stránke zámku našla video, kde je už nová strecha, tak isto aj časť fasády je vynovená a zámok láka návštevníkov až na 3 prehliadkové okruhy :

1. - zámocká historická expozícia - zbierky keramiky, zbraní a nábytku. Výstavy umenia, cirkevných ornátov a klavírov

2. - rozprávkové podzemie - dve poschodia pivničných priestorov s výkladom príbehov a bájí o Plumlove a okolí

3. - výnimočná, ľahko adrenalínová trasa po doteraz nesprístupnených priestoroch 5. a 6. podlažia zámku, od 17. storočia nedokončeného a po častiach pivníc nízkeho zámku.

Tomuto sa, podľa mňa, hovorí cestovný ruch. Tak čo? Ideme?

Vstupné do zámku Plumlov (fotografovanie v interiéri : 20 Kč) :

 • dospelí : 70 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 40 Kč


Podrobný opis histórie výstavby zámku nájdete TU.


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 168 km od Bratislavy, 136 km od Malaciek

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
7,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,30 - zastávka v Malackách (Tesco)
10,00 - 11,00 - prehliadka múzea kočiarov Čechy pod Kosířem
12,00 - 15,00 - prehliadka zámku Čechy pod Kosířem, Múzea Z. a J. Svěrákových (individuálne), prechádzky parkom, možný obed
16,00 - 17,00 - prehliadka zámku v Plumlove
19,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
 • Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu