Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Sprievod viac ako 120 rakúskych čertov na vianočných trhoch v Židlochoviciach, predtým ochutnávka mandľovice v Hustopečiach (Česká republika)


  • termín :01.12.2018
  • doprava:15.00€/os.
Čerti nielen v Mariazelli a úžasný mandľový likér

Na beh rakúskych predvianočných čertov sa chodí hlavne do Mariazellu, aj keď to nie je jediné rakúske miesto s touto tradíciou. Títo sú však k Bratislave najbližšie a sú naozaj hrôzostrašní. Predošlá veta už ale neplatí úplne, pretože pochod rakúskych čertov si môžete vychutnať aj o 100 km bližšie, v moravských Židlochoviciach. Sú to tí istí krampusovia a bude ich tam minimálne 120.

Aby to však nebolo len o tých čertoch, sú v tento deň v Židlochoviciach aj vianočné trhy a my sa pred nimi zastavíme ešte na jednom mieste a tým bude Hustopečská mandlárna, kde vyrábajú excelentný mandľový likér.

Ochutnávka mandľového likéru


Mandlarna Hustopece - mandlovy liker - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skje novinkou v rodinnom podniku v Hustopečiach, kde vyrábajú likér plný mandľovej chuti nádherne voňajúci po mandliach. Ja síce nepijem, ale pred týmto alkoholovým, 38% destilátom sa skláňam (už som ho chutnala a je naozaj delikátny). V Hustopečskej mandliarni ho vyrábali čistý aj s kávovou príchuťou a od tohto roka majú aj tretí produkt a to mandľovicu s príchuťou višní.

Vrámci riadenej ochutnávky "okoštujete" všetky tri druhy mandľovice a dozviete sa veľa o jej výrobe a aj o histórii pestovania mandlí na svahoch v okolí Hustopečí. K tomu tu ochutnáte aj paštétu s mandľovicou a niekoľko originálnych winelád, čo je marmeláda z hrozna (ak budete dobrí, bude aj káva :-)).

Ponuku výrobkov Hustopečskej mandliarne nájdete tu : https://www.mandlarna.cz/produkty/.

Poplatok za ochutnávku : 150 Kč (jednotne)

(malá poznámka - 0,5l Mandľovice stojí 350Kč (= cca 14€), v Kauflande ju kúpite za 19,99€!)


Židlochovice


sú mesto s asi 4000 obyvateľmi ležiace 22 km južne od Brna. Zaujímavosti majú len dve a to zámok, ktorý však nie je prístupný verejnosti, lebo v ňom sídlia Lesy Českej republiky a je v ňom hotel a rozhľadňu Agátová veža, ktorá je postavená z agátového dreva a je vysoká 18 metrov. 

Vianočné trhy v Židlochoviciach sú vždy len jednodenným podujatím s bohatým kultúrnym programom, kedy do mestečka príde množstvo trhovníkov s ponukou vianočného tovaru a občerstvenia. No a vyvrcholením tohoto dňa je 

Beh čertov,

ktorí sem prídu už po štvrtý krát. Už pri prvom ich pochode v roku 2015 sa na nich prišlo pozrieť okolo 20 000 návštevníkov, preto sa pripravte na to, že teraz ich bude ešte viac (vrátane vás). Aj čertov však bude viac a to minimálne 120. Trasa ich pochodu bude mať 900 metrov (Masarykova a Komenského ulica a Námestie mieru) a aj keď sa predstavia až o 17,30 hod., miesto si budú prví záujemcovia o nich pri bariérach obsadzovať už okolo 16. hodiny. Ak ich však chcete vidieť, musíte to akceptovať, inak to nejde ani v Rakúsku, kde koľkokrát autá z dôvodu vysokej návštevnosti parkujú aj 3 km od obce, kde sa pochod čertov koná.

Beh certov - Zidlochovice - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk

Tešiť sa môžete na tradičné masky rakúskych skupín Reichraminger Hintergebirgsteufe, Waldzeller Woidteifln, Zarathos Teufel a Krampusverein Diabolos Sandl, ktorých členovia majú masky na tvár vyrobené z dreva a ozdobené pravými zvieracími rohmi a oblečení sú v pravej zvieracej kožušine. Súčasťou pochodu bude aj ohňová show. Okrem čertov z Rakúska sa predstavia aj čerti z Českej republiky a Slovenska.Beh čertov

sa tradične organizuje v predvečer sviatku svätého Mikuláša. Je to stará pohanská tradícia udržiavaná dodnes hlavne v Rakúsku a Nemecku, ale aj v Slovinsku, Chorvátsku či Taliansku. V nemecky hovoriacich krajinách sa nazýva Krampuslauf, čiže beh čertov.

Čert, krampus, je známy aj u nás ako sprievodca svätého Mikuláša spolu s anjelom, kedy sa deti majú čerta báť a sľúbiť mu, že ďalší rok, ktorý prejde do jeho opätovnej návštevy, budú poslúchať. Rakúski krampusi behajú po obci, lomozia reťazami a bubnami a šíria okolo seba oheň a síru. Avšak beh čertov, aký bude aj v Židlochoviciach, to už je vrcholné umelecké dielo. Masky sú detailne prepracované a naozaj vyzerajú odpudzujúco. Aj výkony čertov organizovaných do umeleckých skupín  musia byť na úrovni. 

Či to tak bude aj tento rok, sa presvedčíte, iba ak prijmete moje pozvanie na tento výlet.


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 116 km od Bratislavy, 87 km od Malaciek

ČASOVÝ PLÁN : 

10,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
10,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
10,30 - zastávka v Malackách (Tesco)
11,30 - 13,30 - ochutnávka mandľovice v Hustopečiach
14,00 - 18,30 - pobyt na Vianočných trhoch v Židlochoviciach
17,30 - 18,30 - pochod čertov v Židlochoviciach
19,00 - odchod autobusu zo Židlochovíc
20,30 - príchod do Malaciek
20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). V prípade vášho záujmu však toto poistenie viem zabezpečiť. Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom výlete