Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na hrady Bítov a Cornštejn (Česká republika)


 • termín :15.09.2019
 • doprava:20.00€/os.Hrad aj s turistikou

Na hrade Bítov som bola len raz, ale na mňa spravil úžasný dojem. Aj keď som bola zvedavá hlavne na vypchaté psy, ktoré tam môžete vidieť, uchvátili ma 3D (neogotické iluzívne) výmaľby na stenách hradného paláca. Ak si dobre pamätám, tak je tak vymaľovaný snáď celý hrad ... stena je rovná ale vy máte pocit, že je vyzdobená štukami a podopierajú ju antické stĺpy.

Hrad Bítov 


Miesto, kde dnes leží hrad Bítov, bolo obývané už odpradávna, neďaleko hradu bolo dokonca Veľkomoravské hradisko. Prvý hrad tu dali postaviť Přemyslovci, malé mestečko pod hradom bolo zastávkou kupcov putujúcich z Rakúska na Prahu.

Po vymretí Přemyslovcov hrad prechádza do majetku Lichtenburgov, ktorí si na protiľahlom brehu stavajú aj hrad Cornštejn. Bítov aj s okolím vlastnia celých 250 rokov, potom patrí patrí Jankovským, ktorí Bítov pretvárajú na opevnený barokový zámok. Daunovci zámok zdobia romantickou gotikou a posledný z majiteľov, barón Jiří Julius Haas necháva po sebe na hrade 51 vypchatých psov.

Niečo o poslednom majiteľovi hradu Bítov :

Jiřímu kúpil hrad jeho otec, významný podnikateľ s porcelánom, ktorý si titul baróna v podstate kúpil. Syn mal na hrad prísť ako nový pán, no začala sa Prvá svetová vojna, preto ho čakal front. Z neho sa vrátil v roku 1921 ako 35 ročný starý mládenec. Jiří mal divokú a výstrednú povahu, čo mu jeho matka vyčítala a preto naňho nenechala prepísať žiaden majetok. Miesto toho dostával bohatú apanáž.

Barón bol veľký antifašista a masarykovec. Haasov belgický strýko barón Cope hlasoval po vojne v Spoločnosti národov pre vznik Československa, čím si Masaryka veľmi zaviazal. To Haas využil po roku 1918, keď nastalo zaberanie šľachtického majetku - takmer o žiaden neprišiel.

Jiří Haas viedol veľmi bohémsky život, mal po okolí asi osemdesiat priateliek a nikdy sa neoženil. K svojim dámam sa správal ako pravý gavalier, viedol si o nich záznamy a často ich navštevoval. Nezabudol na ne ani vo svojom závete a odkázal im slušné imanie, vďaka čomu ešte koncom minulého storočia chodili bítovským starenkám k penzii malé prilepšenia.

Barón Haas však okrem žien miloval aj zvieratá. Svoj hrad premenil na jednu z najväčších súkromných zoologických záhrad, ktorá bola cez víkend sprístupnená verejnosti. Vo veľkej hradnej záhrade vybudoval mnoho voliér, divadelnú sálu premenil na psinec, v miestnostiach na prízemí bolo niekoľko terárií a akvárií. Jeho spoločníčkou bola levica Mietz-Maus, ktorú si odkúpil z ešte ako mláďa z cirkusu. Nechával ju sedieť spolu s ostatnými spolustolujúcimi pri obede pri jedálenskom stole a levica sa stala jeho obľúbencom (barón si dokonca želal, aby bola po smrti pochovaná v jeho hrobke, ale to sa nesplnilo. Levica zomrela čoskoro po barónovej smrti, v máji 1945, ale dodnes sa nevie, či ju kvôli koži zastrelil ruský vojak alebo ju otrávili v čase revolučného chaosu).

Zo všetkých zvierat mal barón Haas najradšej psy. Na hrade ich bolo asi 200, čistokrvných aj tých pouličných. Varilo sa pre nich v hradnej panskej kuchyni a všetky výdavky na nich sa poctivo zaznamenávali v účtovných knihách. O psy sa staral početný vyškolený personál podľa denného režimu, v sobotu sa menila slama vo všetkých búdach a kotercoch a pri ich kúpaní sa používalo špeciálne čierne mydlo a psie uteráky. Barón si nechal svojich najmilovanejších psov vypchať, čím vznikla už spomínaná 51 kusová zbierka, najväčšia svojho druhu na svete. Každého zo psov nechal zvečniť v polohe, ktorú mal za svojho života najradšej. Ostatné psy nechával barón pochovať na niekoľkých psích cintorínoch, ktoré okolo hradu založil. Hroby boli označené dreveným krížikom, na ktorom bola tabuľka s menom psa.

Druhú svetovú vojnu barón prežil na svojom hrade, medzi svojimi zvieratami. 11. mája 1945 ho na hrade navštívili partizáni s vtedajšími miestnymi predstaviteľmi KSČ a oznámili mu, že ako sudetský Nemec má byť odsunutý do Rakúska. Jiří Haas tak mal vo veku 69 rokov stratiť to, čo mal najradšej. Obliekol sa preto do parádnej C.a.K. uniformy a zastrelil sa.

Inventár hradu bol po barónovej smrti rozkradnutý alebo rozpredaný, zvieratá boli utratené alebo si ich vzali miestni hospodári. Hrad prevzal štát a v roku 1949 ho sprístupnil verejnosti. 

Vstupné do hradu Bítov :

 • dospelí : 150 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 110 Kč
 • ZŤP/S+1 : zdarma


UPOZORNEMIE : k hradu Bítov sa dá ísť JEDINE pešo, vedie k nemu úzka cesta po rovine a autobus sa pred hradom nedokáže otočiť. Preto počítajte a asi 850 metrovou prechádzkou z parkoviska k hradu a tak isto aj naspäť!


Hrad Cornštejn


je dnes už iba pozostatkom niekdajšieho obranného hradu. Patril Lichtenburgovcom a po tom, čo ho opustili, začal chátrať. Dnes je už zakonzervovaný a my si ho prezrieme s miestnym sprievodcom. Ešte malá poznámka - tento hrad sa naozaj volá Cornštejn, nie "Kornštejn".

Poplatok za sprevádzanie :

 • dospelí : 80 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 60 Kč


Povesť o šialenej rybárke na Bítove (zdroj : web hradu Bítov)

Hrad stával na Bítově již od 11. století. Od dávných dob, snad cyrilometodějských, vedla pod ním podél řeky významná cesta. A tato cesta dala hradu jméno - vetus via, stará cesta, tedy votobia, Bítov.

Mimo dosah historické paměti, v době nikoho a zároveň v době nás všech, nebyla ještě pod hradem vesnice, ale jen zelené jezero a prostá chatrč. V ní žila rybářka se svou dcerou. Láska rybářky patřila jen tomuto děvčátku. Nebylo nic na světě, co by jí jinak přinášelo radost. Až náhle přerušila rybářčino štěstí smutná náhoda. Dítě vyběhlo radostně na skalnatý sráz nad jezerem, ale uklouzlo a zřítilo se po skále dolů. Voda ho vyplavila na břeh mrtvé. To starou rybářku nesmírně zarmoutilo. Jsou bolesti, které se dají snést, ale tato rána  rybářku zničila. Na starou ženu usedlo šílenství a skalami se začal rozléhat její zoufalý křik a smích.

Zamilovala si nyní kočky. Krmila je, chránila před vlky i zimou. V noci se ale ozýval údolím strašlivý vřískot. To kočky dováděly v hustém klubku na břehu jezera. Jednou večer plul po vodě člun hradního pána, který si vyjel na projížďku. Jeho dceru zvuky kočičích hádek hrozně vyděsily. Rytíř se nemohl dívat na její pláč a začal kočky zabíjet lukem.

Před chatrč ale vyšla šílená rybářka. Skočila ke svým mrtvým miláčkům a pohrozila pánovi nenávistným řevem.

Přišel čas, v němž malá dcerka hradního pána osaměla. Její otec se vydal do boje. Důrazně napomínal svou dcerku, aby nechodila k jezeru. Ta ale neposlechla. Rybářka si na ni počkala a shodila ji ze srázu  do hlubin. Tak zahynulo nevinné děvče kvůli pomstě.

Rytíř se vrátil a začal tušit, co se stalo. Uprostřed bouře nalezl svou dcerku mrtvou. Zpěněné vlny omývaly její tělo. A do blesků a burácení hromu se ozval šílený chechtot rybářky: "Za kočky jsem si vzala dceru!" Bítovský pán se napřímil a proklel nebohou ženu hroznými slovy. V té chvíli zmizelo jezero i s rybářkou.


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 198 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
10,30 - 13,00 - prehliadka hradu Bítov (vrátane 850m pešej cesty k nemu a 850m späť)
13,00 - 14,30 - možnosť obeda
15,00 - 16,30 - prehliadka hradu Cornštejn
19,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu