Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Múzeum Bible kralické, zámok Náměšť nad Oslavou a pivovar Dalešice (Česká republika)


 • termín :01.10.2017
 • doprava:17.00€/os.Malá zemepisná zaujímavosť

Vedeli ste, že Náměšte sú v Českej republike dvoje? Náměšť nad Oslavou a Náměšť na Hané (a v oboch sú zámky)? A že Kralice sú tiež dvoje? Pri Náměšti nad Oslavou sú Kralice nad Oslavou a 25 km od Náměšte na Hané sú Kralice na Hané ..? :-) 

Aby sme si to nepomiešali, pôjdeme dnes k rieke Oslave, nad ktorou Kralice aj Náměšť ležia a potom sa stočíme na juh, k vodnej nádrži Dalešice, nad ktorou leží obec Dalešice so starým pivovarom známym z filmu Postřižiny .

Kralická biblia 


Kralice aj Náměšť spojuje okrem zemepisnej blízkosti (cca 4 km) aj významná historická udalosť. V Kraliciach bola vytlačená prvá biblia v Českých zemiach preložená do češtiny nie z latinského prekladu, ale priamo z hebrejčiny. Tlačiareň patrila Cirkvi bratskej a bola zakázaná (tajná). Do Kralíc ju dal v roku 1578 previezť majiteľ náměšťského (vtedy) hraduJan Diviš zo Žerotína a to z Ivančic u Brna (tlačiareň bola od roku 1503 v Litomyšli, od roku 1518 v Mladej Boleslavi a od roku 1562 v Ivančiciach u Brna). Sám Jan Diviš zo Žerotína patril do Cirkvi bratskej a tak držal nad tlačiarňou ochrannú ruku.

titulny list z tlacenej kralickej biblie - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skUmiestnená bola v samostatnej budove v Kraliciach a práve tu bola vytlačená už spomínaná biblia a to v šiestich zväzkoch. Iniciátorom celého diela bol bratrícky biskup Jan Blahoslav, ktorý aj preložil do češtiny Nový zákon. Mal v pláne sa popasovať aj so Starým zákonom, no tieto plány mu prerušila jeho smrť. Na preklade Starého zákona sa potom podieľali viacerí prekladatelia. Jan Blahoslav bol aj iniciátorom myšlienky obohatiť bibliu o rozsiahle komentáre, vysvetlivky a poznámky, čím sa jej text rozšíril na už spomínaných šesť dielov. Z dôvodu jej nepraktickosti prešli v tlačiarni neskôr k jej zjednodušeniu, odstráneniu väčšiny komentárov a tlačeniu v jednom zväzku.

Dnes je v Kraliciach nad Oslavou samostatná budova, Památník Bible kralické (múzeum), kde sú vystavené najstaršie dochované výtlačky nielen tejto biblie ale aj iných diel tu vydaných. Prehliadka múzea bude komentovaná a na konci uvidíte starý tlačiarenský stroj v prevádzke.

Vstupné do Pamätníka Bible kralické :

 • dospelí : 50 Kč
 • študenti, dôchodcovia : 25 Kč
 • ZŤP, TP/P : zdarma


zámok v Náměšti nad Oslavou


Tak ako väčšina hradov v strednej Európe, bol aj hrad v Náměšti nad Oslavou, predchodca dnešného zámku, postavený niekedy začiatkom 13. storočia (z tej doby sa zachovala len časť obrannej veže a bývalých hradieb). Do podoby zámku ho potom prestavali Žerotínovci, majitelia rozsiahlych majetkov, ktorí však o väčšinu z nich prišli po Bitke na Bielej hore (1620), kedy nastala silná rekatolizácia a protestantská šľachta (Žerotínovci boli príslušníkmi Cirkvi bratskej) bola postihnutá práve odnímaním majetkov. Vďaka vysokému postaveniu Žerotínovcov v politike sa ich tieto opatrenia nedotkli až tak fatálne, ale napríklad náměšťské panstvo boli nútení odpredať cisárskemu generálovi Albrechtovi z Valdštejna. Ten Náměšť prenecháva slobodnému pánovi Janovi Křtiteli Verdovi z Verdenberka a Verdenbergovci sú pánmi Náměšte až do roku 1733.

pohlad na zamok Namest nad Oslavou - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPoslednými majiteľmi zámku aj panstva boli príslušníci rodu Haugwitz, za ktorých panovania zažili zámok, mesto Náměšť aj okolie najväčší kultúrny rozkvet a hospodársky rast. Náměšť sa koncom 18. storočia a začiatkom storočia devätnásteho, za pôsobenia Henricha Viliama a Karla Viliama Haugwitza stala významným strediskom hudobnej kultúry

Grófi rodu Haugwitz zostali na svojom panstve až do konca 2. svetovej vojny, avšak potom im bol zámok na základe Benešových dekrétov odňatý. Práve prezident Beneš si tu následne zriadil letné sídlo. Bol tu však len dvakrát, chvíľku v roku 1946 a potom v roku budúcom, ale o dva roky neskôr už slúžil zámok verejnosti a bola v ňom umiestnená unikátna kolekcia tapisérií.

Dnes má  zámok Náměšť nad Oslavou 3 prehliadkové okruhy (reprezentačné priestory, apatrmán grófa Haugwitza a kráľovský a detský apartmán - inštalovaný depozitár). My si spolu prezrieme prvý prehliadkový okruh - reprezentačné priestory.

Vstupné do zámku :

 • dospelí : 90 Kč
 • študent, dôchodca, ZŤP : 60 Kč
 • ZŤP/P : zdarma


Pivovar Dalešice


Pivovar Dalešice bol založený pravdepodobne už koncom 16. storočia. Bol to malý pivovar, kde sa pivo varilo ručne a v množstvách postačujúcich pre okolité panstvá.

V roku 1882 kúpil celé dalešické panstvo významný rakúsko-uhorský podnikateľ barón Anton Dreher. To už bol majiteľom najväčšieho pivovaru v cisárstve – pivovar Schwechat pri Viedni, ďalej pivovaru v Pešti a v talianskom Terste. Dalešický pivovar ihneď po zakúpení rozšíril a zmodernizoval a zaviedol v ňom priemyselný spôsob varenia piva a sladu. Vtedy aj vznikla pre pivovar charakteristická budova s ​​oboma komínmi. Anton Dreher prevádzkoval pivovar do roku 1877, potom ho prenajímal rôznym nájomcom.

Magda Vasaryova vo filme Postriziny - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPo roku 1925 fungoval podnik ako Družstevný pivovar a sódovkáreň, ktorý bol neskôr zoštátnený. Za rok v ňom bolo možné vyprodukovať 25 - 30 tisíc hektolitrov piva, čo však nestačilo konkurencii veľkých pivovarov. Nemožnosť ďalšieho zvyšovania výroby najmä z dôvodu nedostatku vody a zastaralej technológie varne viedlo k rozhodnutiu pivovar uzavrieť. Posledná várka piva tu bola uvarená 19. augusta 1977, potom priestory pivovaru chvíľu slúžili ako veľkosklad znojemského piva.

V máji roku 1980 prežil objekt zrejme najslávnejšie obdobie svojej histórie, keď jeho exteriéry aj interiéry využil režisér Jiří Menzel k natočeniu slávneho filmu Postřižiny na motívy poviedok Bohumila Hrabala s Jiřím Schmitzerom a Magdou Vášáryovou v hlavných úlohách.

Potom to už išlo s pivovarom dolu kopcom. Pivo sa tu už variť nedalo a tak prichádzali rôzne reálne aj nereálne nápady, ako s objektom naložiť. Objekt postupne chátral, až sa v roku 1999 stal majetkom súčasných majiteľov, ktorí sa rozhodli vrátiť mu jeho pivovarnícku minulosť. Dnes tu varia 10 druhov 10 – 16% piva, pivo nefiltrujú ani nepasterizujú. Ak ste na chuť tu vyrábaného piva zvedaví, poďte ho ochutnať.

Ja som vám v pivovare objednala prehliadku Múzea Rakúsko-uhorského pivovarníctva a bude čas aj na pivo v miestnej pivovarskej reštaurácii.

 Poplatok za prehliadku pivovaru : 60 Kč (jednotne)


Niekoľko klebiet o filme Postřižiny :

„Vlasy paní sládkové a kašna na náměstí jsou ozdobou tohoto města.“ Ano i tato poetická hláška zazněla v české filmové klasice Postřižiny. Režisér Jiří Menzel se ujal díla svého oblíbeného autora Bohumila Hrabala a výsledek stál opravdu za to. Není rok, aby televize příběh krásné paní správcové, jejího úzkostlivého manžela Francina a ukřičeného strýce Pepina nevysílaly. Co se o filmu neví?

Největší problém byl s hereckým obsazením, vzpomíná Jiří Menzel. „Chodili za mnou, abych roli Pepina svěřil panu Menšíkovi. On už se na to i těšil, ale jednou se mě zeptal, kdo tam všechno bude hrát. Když jsem mu nastínil pár jmen, zarazil se a řekl: »Aha, tak děti v tom budou hrát…« Toho pravého se silným hlasem bylo velice těžké najít. Nakonec jsem se ale rozhodl dát přednost Jaromíru Hanzlíkovi,“ prohlásil režisér.

Stejně tak dlouho neměl jasno ani v tom, kdo ztvární hlavní ženskou roli, manželku správce pivovaru. „Až jednou jsem v Praze náhodou potkal Magdu Vašáryovou. Dal jsem ji knihu Postřižiny, kterou předtím neznala. Přišla mi jako vhodná adeptka,“ uvedl Menzel. U produkce se ale jeho nápad nesetkal s kladnou odezvou. „Řekli mi, jestli jsem se nezbláznil. Že se bude točit v Čechách a ona má spoustu pracovních aktivit v Bratislavě… Kdo prý pak bude platit ty její zrušená představení,“ prozradil režisér.

A tak raději angažovali známou herečku z Prahy. Podle našich informací se mělo jednat o Libuši Šafránkovou. „Ze slušnosti jsem pak Magdě zavolal a oznámil ji, že tam hrát nebude. Ona se mi hned zeptala, jestli mi přišel dopis, který mi posílala. Že z té knížky je nadšená a že už si na to vyčlenila i čas. Po těchto slovech jsem se rozhodl prosadit ji za každou cenu.“

Dlouho se vybíral i herec do role správce pivovaru. Produkce už byla bezradná. „Až mi pan Hrušínský vzal na představení do Ústí nad Labem. Tam jsem najednou uviděl člověka, který sice neuměl moc mluvit, ale jeho osobnost z jeviště přímo zářila. To byl přesně on! Ten typ, který umí neokázale trpět a milovat, zároveň být čestný. Jiří Schmitzer,“ popsal Menzel. „Byl jsem mladý, v té době jsem si neuvědomoval jaké mi potkalo štěstí,“ zavzpomínal Schmitzer. „Když se na to teď koukám, říkám si, že jsem byl docela hezkej,“ dodal s úsměvem.

Během natáčení zažil i těžké chvilky. A to když jezdil s motocyklem, na kterém byl ještě připevněn vozík. „Takže se muselo zatáčet na opačnou stranu, než jsem byl zvyklý. Jednou jsem to celé převrátil a ohnul levou šlapku. Majitel té mašiny, který byl celou dobu přítomný, byl úplně nepříčetný. Myslel jsem, že mě zabije,“ líčil herec. Tím ovšem trampoty neskončily. „V dalším záběru jsem s tím vlítnul do lesa a ohnul pravou šlapku. Pak už mi to rezolutně odmítal půjčovat,“ dodal.  Dál ho raději zastupoval dablér. „Třeba ta scéna, jak jezdím pořád dokolečka, to už jsem neřídil já.“ 
Odměnou mu tak alespoň bylo hrát manžela půvabné Magdě Vašáryové. „Měl jsem tam být do ní zamilovaný a to šlo úplně samo. Ona se mi strašně líbila. Navíc jsem byl na blondýnky.“

Zajímavosti

 • Magda Vašáryová v době natáčení zjistila, že je těhotná. Často za ní jezdil její manžel Milan Lasica. Že by na kontrolu? „Měla se královsky. Celé natáčení projedla. Nosili jí ty nejlepší kousky. Hrozně mi naštvalo, že i přesto nepřibrala ani kilo a pořád zůstala štíhlá,“ smál se režisér Menzel. 
 • Rozpočet filmu byl 4 miliony korun. Zahrnoval i velkou zabijačku. 
 • Pružiny, na kterých Jiří Schmitzer posiluje, byly vyrobeny z obyčejného drátu, takže se ani nevracely.
 • Architekt Zbyněk Hloch objel více než stovku pivovarů, než našel pro natáčení ten pravý. Jednalo se o Dalešice na Třebíčsku, kde se pivo už několik let nevařilo. Interiéry pivovaru štáb pořizoval v pivovaru Studená poblíž Telče.

Jak to bylo s komínem 
Lézt na opravdový pivovarský komín produkční všem okamžitě zakázal. Na místo toho bylo o pár metrů dále, na střeše tehdejšího JZD postavena maketa dva metry nad zemí. Na ní se odehrávaly slavné scénky. „Jakmile ale produkční třeba na chvíli odjel, všichni samozřejmě lezli na ten opravdový komín. Magda Vašáryová, Jaromír Hanzlík a přiznám se, že i já,“ uvedl Menzel.  

Jak to bylo s vlasy Magdy Vašáryové
„Magda jeden čas nosila opravdu dlouhé vlasy, ale pak si ji nechala ostříhat. Měla tedy bohaté zkušenosti s tím, jaký je to pocit mít je dlouhé a pak naopak krátké. Proto to zahrála naprosto přirozeně,“ prozradil režisér. Celkem během natáčení vystřídala sedm paruk. 

Jak to bylo s vypitým pivem na ex
„To byl trik, který se léta používal ve filmech i v divadlech. To nebyl celý půllitr, do toho se vsadila taková skleněná rourka. Ale je pravda, že se ten záběr opakoval několikrát, takže ke konci už se nám Magdu podařilo trochu opít,“ prohlásil s úsměvem Menzel.

Zdroj : http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/83740/tajemstvi-filmu-postriziny-pepina-mel-hrat-mensik-jenze-se-nastval-proc.html 


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 17 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
7,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,30 - zastávka v Malackách (Tesco)
10,00 - 11,30 - prehliadka Múzea kralickej biblie  
12,00 - 15,00 - prehliadka zámku v Náměšti nad Oslavou, osobné voľno, možný obed
15,30 - 16,00 - prehliadka Múzea rakúsko-uhorského pivovarníctva v pivovare v Dalešiciach - 1. skupina
16,00 - 16,30 - prehliadka Múzea rakúsko-uhorského pivovarníctva v pivovare v Dalešiciach - 2. skupina
do 17,00 - možnosť ochutnávky piva v reštaurácii pivovaru (individuálne)
19,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
 • Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu