Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Ľahká turistika v okolí Dobogóko (Pilišské vrchy), plavba po Dunaji s vyhliadkami na Ostrihom a prehliadka Kostola sv. Jakuba v Želiezovciach (Maďarsko, SR)


  • termín :06.04.2019
  • doprava:21.00€/os.
Za krásnymi výhľadmi a energiou v srdci prírody


Niektorí hovoria o pohorí Piliš ako o mieste, ktoré je opradené obrovským množstvom legiend, povier a záhad; a v ktorom sa to silnými energetickými miestami priam "hemží". Nuž, ťažko povedať, či a koľko pravdy na tom je. Bez ohľadu nato však viem,  že trasa, ktorú si prejdeme v tomto pohorí - konkrétne v okolí Dobogóko - nás poteší krásnymi výhľadmi. A prechádzka v srdci prírody človeku takmer vždy dodá novú energiu. Takže sa ani nemusíme snažiť pátrať po (údajných) záhadách týchto zvláštnych a vskutku tak trochu tajomných miest, a "naprázdno" ani tak určite neodídeme. 

Okrem toho nás po zážitku z pilišskej prírody čaká ešte plavba po Dunaji s vyhliadkami na Ostrihom a okolie a prehliadka jedinečného Kostola svätého Jakuba v Želiezovciach. 


Dobogóko a Turuc túra


Pohorie Piliš alebo Pilišské vrchy  predstavujú najvýchodnejšiu časť Zadunajského stredohoria medzi Budapešťou a Ostrihomom. Dobogóko (Chotárska skala, alebo - podľa iných prekladov - "tepajúci" kameň) je známym letoviskom a Cestovná kancelária jednodenne-vylety.sk - jednodňový výlet - Výhľad z Dobogoko na ohyb Dunajazároveň východiskovým bodom na mnohé vychádzky a túry po Pilišských vrchoch. Pomenovanie dostalo podľa 699 metrov vysokého vrchu Dobogó - ko. Faktom je, že v roku 2006, počas návštevy Maďarska, zavítal aj na toto miesto samotný Dalajláma , a pobozkal tunajšiu zem. Spornejší však je už jeho údajný výrok o tom, že ide o miesto, kde sa nachádza tzv. "srdcová čakra Zeme". Z následnej tlačovej konferencie vyplynulo, že takýto výrok na margo Dobogóko Dalajláma nevyslovil, a všetko to skomentoval len úsmevom. To však tomuto kraju vôbec neuberá na čare a príťažlivosti. ...navyše, keď rieka Dunaj , obtekajúca Pilišské vrchy, práve tu svojím tvarom pripomína srdce...

My sa na vrch Dobogó - ko vyvvezieme autobusom. Zaparkujeme pri penzióne Makovecz - Zsindelyes , kde budeme mať potom aj možnosť občerstviť sa, resp. naobedovať.  Najskôr sa na chvíľku zastavíme pri kamennom pomníku Edmunda Téryho a následne sa už vydáme na tzv. "Turuc túru ". Ide o približne 3 kilometrový okruh, vedúci k Divokým skalám, ležiacim pod vrchom - plošinou Dobogóko. Prejdeme cez obradnú bránu a pokračovať budeme hlbokým lesom, v ktorom stoja obrovské skaly (údajne) sálajúce silnú energiu. Na jednotlivé skaly sa dá bez problémov vystúpiť a - vtedy to príde! Teda - okrem iného - pohľady na nádherne modrý Dunaj; z rôznych strán, ohybov, variácií... Na konci okruhu nájdeme skalu s tajomnými nápismi a rôznofarebnými motúzikmi obmotanými na jej konárikoch... žeby miesto šamanských obradov?... A - len pre informáciu - traduje sa, že veľkí maďarskí králi, predtým ako boli korunovaní, prechádzali touto cestou, aby iniciovali vedomie ľudí...


Vyhliadková plavba po Dunaji


Z Dobogóko nás autobus zavezie do Štúrova , kde sa v prístave nalodíme na výletnú loď Balu . Opäť nás čakajú prekrásne výhľady, no tento raz sa nebudeme pozerať na ohyb Dunaja, ale - naopak - z hladiny Dunaja napríklad na Ostrihomskú Baziliku , Štúrovo, či sútok Dunaja a Hronu . Komentovaná plavba trvá približne 50 minút. Loď sa najskôr plaví proti prúdu a potom smeruje nadol, k sútoku Dunaja a Hronu, aby sa napokon - aj s nami - vrátila do domovského prístavu.


Vstupné:

  • € 6,- /  jednotne


Kostol svätého Jakuba v Želiezovciach


Na záver výletu máme pripravenú ešte jednu "čerešničku". Je ňou prehliadka gotického Kostola svätého Jakuba  Cestovná kancelária jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň  - interiér Kostola sv. Jakuba v ŽeliezovciachŽeliezovciach . 

Interiér tejto sakrálnej stavby pochádzajúcej z prvej polovice 14. storočia prekvapí hneď niekoľkými vzácnymi a jedinečnými exemplármi. Patria medzi ne zachované gotické maľby - fresky z čias okolo roku 1430. Ďalej hlavný oltár, ktorý má miesto menzy rímsky sarkofág  z 2. storočia s reliéfnym dekorom a nápisom. Sarkofág bol nájdený v Aquincu  a dovezený zo Starého Budína. Zaujímavá je tiež kamenná gotická krstiteľnica z prvej polovice 14. storočia s tepaným barokovým vrchnákom. A čo je hádam najpozoruhodnejšie: v Kostole sa nachádzajú relikvie svätého Jakuba . Okrem Levoče  je práve tento kostol jediným miestom na Slovensku, kde ich možno nájsť. 


Vstupné:

  • dobrovoľné
POLOHA : severné Maďarsko a juhozápadné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 204 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup pri budove Istropolisu v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej železničnej stanici
10,00 - 14,00 - ľahká turistika v Dobogóko, v Pilišských vrchoch
15,00 - 16,00 - plavba po Dunaji s vyhliadkami na Ostrihom, Štúrovo a sútok Dunaja a Hronu
16,40 - 17,40 - prehliadka Kostola sv. Jakuba v Želiezovciach 
19:50 - príchod na Hlavnú železničnú stanicu v Bratislave
20,00 - príchod k Istropolisu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CK je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu