Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zámok Doudleby s remeselnými trhmi a Chodník v oblakoch na Dolnej Morave (ČR)


  • termín :14.10.2018
  • doprava:28.00€/os.
K renesančno - barokovému zámku Doudleby nad Orlicí budeme síce musieť merať trochu dlhšiu cestu, no určite sa to oplatí. Zámok nadchcen svojou unikátnou sgrafitovou výzdobou aj výmaľbou interiérov. Okrem toho, v jeho areáli sa nachádza aj veľmi pekne koncipované prírodovedné múzeum. Navyše - v čase našej návštevy sa budú v zámockom areáli konať farmárske trhy s približne 70 stánkami, ponúkajúcimi rozličné domáce a prírodné produkty, ako aj ukážky a výrobky tradičných ľudových remesiel. No a zo zámku potom už "vzlietneme" priamo k oblakom. Krídla nám síce asi nenarastú, ale o prechádzku "medzi oblakmi" sa postará Chodník v oblakoch na Dolnej Morave, ktorý navštívime.


Zámek Doudleby nad Orlicí


Neveľký, no mimoriadne pôvabný Zámok Doudleby nad Orlicí je dielom talianskych renesančných umelcov. V roku 1588 ho dal postaviť Mikuláš starší z Bubna. Pôvodne slúžil iba ako letné sídlo; neskôr bol využívaný ako lovecký zámok. Jeho unikátna sgrafitová výzdoba, pokrývajúca všetky vonkajšie i vnútorné priečelia nadchne hádam každého návštevníka; okrem toho je vysoko oceňovaná i odborníkmi. Neprehliadnuteľná je tiež bohatá štuková výzdoba a cenná výmaľba interiérov. Zaujímavý je tiež fakt, že rod Bubnovských vlastní zámok vlastne nepretržite (s výnimkou rokov 1948 - 1993) až do súčasnosti. Ďalšou zaujímavosťou, ktorá stojí za zmienku, je to, že na zámku sa natáčali niektoré scény veľkofilmu Juraja Jakubiska "Bathory".

V rámci prehliadky interiérov uvidíme okrem iného miestnosti pre služobníctvo, hodovnú miestnosť a jedáleň, hudobný salónik, pánsky a dámsky salónik, zámockú kaplnku, lovecký apartmán, či zrkadlovú sálu. Zámocké interiéry krášlia i nádherné fresky, zobrazujúce mytologické, emblematické a náboženské motívy. Nemenej zaujímavé sú tzv. barokové emblémy; ide o obrazce v lunetových klenbách, predstavujúce krátke hádanky...

Príťažlivý je však aj areál, obklopujúci zámok. Okrem pekného a upraveného zámockého parku láka k návšteve aj novozriadené Prírodovedné múzeum. Je koncipované tak, aby zaujalo a milo prekvapilo návštevníka každého veku. Čas, ktorý strávime na zámku a v jeho areáli nám spestria už spomínané farmárske trhy. Rozhodne sa je na čo tešiť.


Vstupné - kombinované vstupné do zámku + prírodovedného múzea:

  • KČ 100,- / jednotne    (vstupenky do prírodovedného múzea budú pripravené pre každého jednotlivo, takže ho môže navštíviť podľa vlastného uváženia)  

Chodník v oblakoch


Na Dolnej Morave sa dá poprechádzať v oblakoch. A my si takúto šancu nenecháme ujsť. Projekt "Stezky v oblacích" navrhol architekt Zdeněk Fránka, ktorý od roku 2012 pôsobí ako dekan Fakulty umenia a architektúry na Technickej univerzite v Liberci. O tomto diele sám architekt hovorí: "Výnimočnosť stavby spočíva v rozsahu použitia dreva na stavbe týchto rozmerov. A tiež v tom, že vytvára nový druh zážitku, kde si človek lepšie uvedomí svoju skutočnú maličkosť v lone prírody..." 
Chodník v oblakoch je postavený v nadmorskej výške 1.116 metrov. Výška samotnej "stezky" dosahuje 55 metrov a drevený chodník meria 710 metrov. Cestou k vrcholu vyhliadky je rozmiestnených 12 informačných tabúľ, z ktorých sa možno dozvedieť zaujímavosti o Chodníku v oblakoch, ale aj o jeho okolí a o pohorí Kralického Snežníka. Nechýbajú ani adrenalínové atrakcie, ako napríklad odpočinková sieť, tzv. rukáv, či tobogán. Nuž a na všetkých, ktorí "dobyjú" vrchol vyhliadky, čaká úchvatný výhľad na celý masív Kralického Snežníka s nádherným údolím rieky Moravy, aj na hlavný hrebeň Jeseníkov, Suchý vrch, či Krkonoše.
K Chodníku v oblakoch sa vyvezieme lanovkou a rovnakým spôsobom sa dostaneme i naspäť, k nášmu autobusu.

Vstupné (vrátane cesty lanovkou obojsmerne):
  • KČ 290,- / jednotnePOLOHA : východné Čechy a Dolná Morava

VZDIALENOSŤ : 250 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

6,30 - nástup pri Istropolise v Bratislave
6,40 . nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
6,50 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup v Malackách (Tesco)
11,00 - 12,00 - prehliadka zámku Doudleby nad Orlicí
12,00 - 14,00 - osobné voľno v areáli zámku Doudleby nad Orlicí, s možnosťou návštevy veľmi pekného prírodovedného múzea a farmárskych trhov, ktoré budú v areáli zámku v čase našej návštevy prebiehať; individuálne možnosť obeda
15,30 - 17,00 - pobyt na Chodníku v oblakoch na Dolnej Morave (k Chodníku v oblakoch sa vyvezieme lanovkou, lanovkou sa potom zvezieme aj naspäť k parkovisku)
20,20 - príchod do Malaciek (Tesco)
20,40 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,50 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave
21,00 - príchod k Istropolisu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu