Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Safari Dvůr Králové, zámok Ratibořice a Babiččino údolí, múzeum stavebnice Merkur a Adršpašské skaly (Česká republika)


 • termín :04.07.2015
 • doprava:80.00€/os.
Fauna, história, mechanika a turistika - z každého rožka troška

Štyri miesta, ktoré počas týchto dvoch dní navštívime, sú položené až pri severných hraniciach Českej republiky s Poľskom. Za oba dni náš autobus prejde takmer 750 km, no prezrieme si to najzaujímavejšie, čo okruh Dvůr Králové nad Labem, Ratibořice, Police nad Metují a Adršpach ponúkajú. A ešte to vyšlo tak, že na každom mieste si prezrieme niečo iné :

 • v Dvůr Králové zvieratá v ZOO a Africké safari
 • v Ratibořiciach zámok a údolie - obe opísané v knihe Boženy Němcovej - Babička
 • v Polici nad Metují dve ojedinelé múzeá - Múzeum stavebnice Merkur a Múzeum papierových modelov
 • a nakoniec si doprajeme troška turistiky v Adršpašských skalách.

Z Bratislavy vyrazíme trošku skôr, pretože cesta tam nám bude aj s prestávkami trvať až 6 hodín, tak aby sme toho videli čo najviac, budeme musieť obetovať časť pohodlného spánku v posteli a zameniť ho za driemanie v autobuse. Verím však, že tá obeta bude stáť za to!

ZOO Dvůr Králové nad Labem a Africké safari


Oficiálna história tejto ZOO sa začala písať od 9. 5. 1946 a odvtedy sa záhrada rozrástla na jednu z najväčších ZOO v Čechách a stala sa jednou z najvýznamnejších chovateľov afrických zvierat na svete.

V 70. rokoch 20. storočia ZOO v Dvůr Králové zorganizovala 8 expedícií do rôznych kútov Afriky, odkiaľ priniesli viac ako 2 000 zvierat, vďaka čomu tu vznikla jedinečná genobanka afrických kopytníkov v Európe. To bol aj spúšťač myšlienky vytvoriť tu projekt čiastočne voľného výbehu zvieratAfrického safari, ktoré bolo prvý krát návštevníkom predstavené v roku 1989 a je jediným svojho druhu v Čechách. Vďaka nemu môžu návštevníci záhrady prechádzať medzi voľne sa pohybujúcimi zvieratami (kopytníkmi a vtákmi) alebo svojim autom alebo špeciálne upravenými safaribusmi.

Túto možnosť budete mať aj vy, ak si po príchode do ZOO vyberiete jednu z dvoch trás, po ktorej sa budete môcť previezť.

Trasa Safaribusu (autobus) je kratšia (cca 20 minút) a zaplatíte za ňu 30 Kč (deti zdarma).

Safari expres je niečo také ako turistický vláčik a jeho trasa je dlhšia. Jazda ním trvá asi 50 minút a platba zaň je jednotná pre všetkých - 60 Kč.

Safaribus v ZOO Dvur Kralove - Cestovná kancelária zajazd-poznavaci.sk          Safari expres - vlacik chodiaci po Safari Dvur Kralove - Cestovná kancelária zajazd-poznavaci.sk

Platby za Safaribus a Safari expres nie sú súčasťou vstupenky do ZOO a kupuje si ich každý sám.

Na prehliadku ZOO nám z dôvodu ďalšieho programu budú musieť stačiť 3 hodiny.

Vstupné do ZOO :

 • dospelí : 175 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 135 Kč
 • pes : 100 Kč

Zámok Ratibořice a Babičkino údolie


bude náplňou zostatku tohto dňa. Je to miesto, kde svoje detstvo spolu s rodičmi, súrodencami a svojou babičkou prežila známa česká spisovateľka Božena Němcová, ktorá práve tento kraj a život v ňom opísala v ešte známejšej knihe Babička (najčítanejšia česká kniha, vyše 300 vydaní v češtine, preložená do 21 jazykov, kedysi povinné čítanie aj u nás).

Ja som pre vás vybrala kombinovaný okruh s názvom Prohlídka Babiččina údolí s průvodcem. Jeho súčasťou je nielen prehliadka zámku v Ratibořiciach, ale aj spoločnosť a komentár sprievodcu pri prechádzke Babičkinym údolím. Prvou zastávkou bude Rudrov mlyn s obydlím mlynára a jeho rodiny a s technickým vybavením mlyna, za vodným náhonom potom bude zastávka pri technickej pamiatke - historický vodní mandl, o ktorom nám sprievodca tiež niečo povie. Pôjdeme aj okolo známeho súsošia Babičky s vnúčatami ( z roku 1922) až k Starému bělidlu, kde je zariadená izba babičky tak, ako je to opísané v knihe Boženy Němcovej. Poslednou zastávkou pri prechádzke údolím bude Viktorčin splav. 

Ak niekto nebude mať záujem o prechádzku údolím so sprievodcom, môže sa po ňom poprechádzať sám. Po skončení prehliadky sa pešo (cca 1 km) presunieme do hotela, kde budeme túto noc ubytovaní.

Platba za prehliadku zámku a Babičkinho údolia :

 • dospelí : 165 Kč
 • deti (6-12 rokov), študenti, dôchodcovia, ZŤP : 110 Kč


pohlad na exterier zámoku Ratibořice - Cestovná kancelária zajazd-poznavaci.sk         Susosie v Babiccinom udoli s nazvom Babicka s vnoucaty - Cestovná kancelária zajazd-poznavaci.sk

Po raňajkách v hoteli nasadneme do autobusu a vyberieme sa na 1,5 hodinovú cestu do obce Police nad Metují, kde sú dve veľmi zaujímavé a ojedinelé múzeá. Prvým z nich je 

Múzeum stavebnice Merkur


ktoré vzniklo v roku 2008 v obci Police nad Metují ako jediné múzeum tejto stavebnice na svete! Predpokladám, že viete, o akú stavebnicu sa jedná (tie farebné pliešky sa spájajú matkami a skrutkami a vznikajú z toho úžasné - a mnohokrát aj funkčné stroje), ale históriu vzniku tejto stavebnice asi nepoznáte.

jedna z prvych stavebnic Merkur - Cestovná kancelária zajazd-poznavaci.skPočiatky sú datované k roku 1920, kedy pán Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Ešte predtým si ale nechal patentovať originálnu konštrukciu detskej kovovej stavebnice pod týmto názvom. Pôvodne boli kovové diely stavebnice navzájom spájané kovovými háčikmi, no v roku 1925 prešiel výrobca na nový systém spájania dielov malými skrutkami a matkami, ktorý sa zachoval v nezmenenej podobe až dodnes. Týmto krokom sa stavebnica veľmi priblížila reálnemu konštruovaniu a umožnila tak väčšie možnosti pre hru a tvorivú prácu detí. No a s prechodom na nový systém bola pre stavebnicu zaregistrovaná aj nová ochranná známka - Merkur, pod ktorou bola predávaná. 

Okolo roku 1930 začal vývoj plechových elektrických vláčikov MERKUR. Pôvodne boli železničné vozidlá koncipovaná ako doplnok k stavebnici Merkur, vyrábali sa vo forme stavebnicových dielov, ktoré sa spájali skrutkami a matičkami. V roku 1940 bola v súvislosti s vojnovým nedostatkom farebných kovov výroba stavebnice zastavená a obnovili ju až v roku 1947.


Stavebnica Merkur sa vyrába aj dnes a aby ste videli, čo všetko sa z nej dá vytvoriť, pozývam vás do tohoto unikátneho múzea. Je tu aj podniková predajňa Merkurtoys, firmy, ktorá túto stavebnicu predáva, kde by mali byť tieto stavebnice lacnejšie ako v obchodoch.

Vstupné do múzea :

 • dospelí : 110 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 60 Kč

Ak však máte záujem prezrieť si, čo všetko sa dá pomocou nožničiek a lepidla vyrobiť z papiera, tak je hneď vedľa Múzea Merkur

Múzeum papierových modelov

pohlad na stavby z papiera v Muzeu papierovych modelov v Polici nad Metuji - Cestovná kancelária zajazd-poznavaci.sk

Papierové modely sú tu vystavené na ploche väčšej ako je telocvičňa a je ich tu viac ako 1 200 kusov. Sú rozdelené do expozícií :

 • lodná a letecká technika
 • kolesová a pásová technika
 • vesmír, sci-fi a fantázia
 • a architektúra.

Toto múzeum bolo otvorené v roku 2012, je druhým najstarším múzeom papierových modelov na svete a najväčším múzeom papierových modelov v Českej republike. Nájdete tu najstaršie vystrihovánky od 16. storočia, ale hlavne stavby postavené zo známeho časopisu ABC, ktoré stavalo viac ako 80 autorov. 

Vstupné do múzea :

 • dospelí : 60 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 30 Kč

Na prehliadku niektorého z týchto múzeí budeme mať asi 1,5 hodiny a potom už sa poberieme k poslednému cieľu našej výpravy a tým budú 

Adršpašské skaly


Ja viem, že už budete uchodení, no nechať si ujsť aj keď len pohľad na tieto zvláštne útvary na vlastné oči, by bola naozaj škoda. 

Po príchode na parkovisko pri skalách si najprv dáme 1 hodinovú prestávku na obed (každý individuálne, je tu niekoľko reštaurácií a aj bufety). O 14-tej hodine sa stretneme so sprievodcom, ktorý nás skalami prevedie a niečo nám o nich, samozrejme, aj povie.

Adrspasske skaly - Cestovná kancelária zajazd-poznavaci.sk  Brana v Adrspasskych skalach - Cestovná kancelária zajazd-poznavaci.sk  najvyssia skala v Adrspasskych skalacj - vysoka 103 m s nazvom Milenci - Cestovná kancelária zajazd-poznavaci.sk  Adrspasske skaly - vodopad - Cestovná kancelária zajazd-poznavaci.sk

Vzdialenosť od parkoviska k samotnému vstupu do skál je cca 300 m. Turistický okruh je dlhý necelé 3 km, počas ktorých budeme míňať množstvo krásnych skalných útvarov. Najvyšším skalným útvarom v Adršpachu je kala s názvom Milenci a je vysoká 103 m. Súčasťou týchto skál sú aj Malý a Veľký vodopád a skalné jazierko. Po tomto jazierku sa dá aj povoziť (za 50 Kč), no vedie k nemu 100 schodov. Od jazierka sa potom vrátime naspäť po tej istej trase.

Potom už nastúpime do autobusu, ktorý by mal do Bratislavy (aj s povinnými prestávkami) prísť okolo 23. hodiny. 

Poplatok za vstup do Adršpašských skál :

 • dospelí : 70 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 35 Kč
 • pes : 10 Kč

 

V cene zájazdu (80€) sú zahrnuté :

 • doprava klimatizovaným autobusom s WC
 • ubytovanie v *** hoteli priamo pri Babičkinom údolí (dvojposteľové izby s TV a vlastným sociálnym zariadením) 
 • raňajky v hoteli


V cene zájazdu nie sú zahrnuté :

 • strava, nápoje (okrem raňajok)
 • vstupy do jednotlivých objektov (rozpísané vyššie)
 • cestovné poistenie

POLOHA : severovýchodné Čechy

VZDIALENOSŤ : 316 km od Bratislavy, 248 km od Malaciek

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

5,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
5,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
5,30 - zastávka v Malackách na parkovisku pri Bille
11,00 - 14,00 - príchod do ZOO v Dvůr Králové, pobyt v ZOO
14,00 - 15,00 - cesta do Babičkinho údolia
15,00 - 17,00 - prehliadka zámku Ratibořice
od 17,00 - individuálna prechádzka po Babičkinom údolí a presun do hotela, ubytovanie, nocľahnedeľa :

do 9,00 - raňajky
9,00 - 10,30 - cesta do Police nad Metují
10,30 - 12,00 - prehliadka Múzea stavebnice Merkur alebo Múzea  papierových modelov
12,00 - 13,00 - cesta k Ardšpašským skalám
13,00 - 14,00 - prestávka na obed

14,00 - 16,00 - prechádzka Adršpašskými skalami
22,30 - príchod do Malaciek
22,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
23,00 - príchod na Hlavnú stanicu v BratislaveINÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom zájazde

STORNOPODMIENKY : 

Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

 •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
 •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
 •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.