Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Vianoce v Eisenstadte a na hrade Forchtenstein (Rakúsko)


  • termín :30.11.2019
  • doprava:16.00€/os.Esterházyovské Vianoce

. Každý rok končím sezónu vianočnými trhmi. Tento rok začneme vianočné putovanie návštevou hlavného mesta Burgenlandu,  "železného" mesta Eisenstadt a pokračovať budeme hradom Forchtenstein, na ktorom budú v tento deň špeciálne vianočné trhy. Keďže sú Eisenstadt aj Forchtenstein spojené rodom Esterházy, zameriame sa pri výklade v autobuse hlavne na tento rod pochádzajúci z našej Galanty.

Eisenstadt


je, ako som už spomínala, hlavným mestom Burgenlandu a súčasne aj najmenším hlavným mestom spolkovej krajiny v Rakúsku - má len nejakých 13 000 obyvateľov. Kedysi ho nazývali castrum ferrum či Kismárton. Eisenstadtom ho prvýkrát nazvali až Kanizsayovci, ktorým patril od roku 1373. Vlastnili ho do roku 1445, kedy Eisenstadt prechádza do majetku Habsburgovcov a zostáva v ich držbe skoro 200 rokov, až do roku 1622. To prichádzajú na scénu Esterházyovci ako najvýznamnejší majitelia panstva aj zámku. Zámok postupne prestavujú až do dnešnej podoby a patrí im prakticky až dodnes. Dnes v jeho dvoch tretinách sídli spolková vláda spolkovej krajiny Burgenland, zvyšok zámku je určený pre záujemcov o jeho prehliadku, ktorí si okrem kniežacích apartmánov prezrú aj Haydnovu sálu s nástropnými freskami Amora a Psyché.

My však prehliadku zámku Eisenstadt objednanú NEMÁME, lebo my pôjdeme na vianočné trhy v Eisenstadte, nie na zámok. Kto bude mať o prehliadku zámku záujem, budete si ho môcť prezrieť individuálne. 

Vianočné trhy sa v Eisenstadte v tomto roku začnú 22. novembra rozsvietením vianočného stromčeka na námestí a konať sa budú až do štedrého dňa, poplatok za vstup na trhy je 7€. My na nich pobudneme do 14. hodiny (cca 2,5 hod.), kedy sa presunieme na 

hrad Forchtenstein


Forchtenstein alebo Fraknó, tak sa volá ďalšia nehnuteľnosť rodiny Esterházy, ktorá je v majetku rodu od toho istého roku ako zámok Eisnestadt, teda od roku 1622. Esterházyovci hrad postupne prestavovali a obnovovali, avšak smrťou kniežaťa Pavla I. Esterházyho v roku 1713 a následkom politických a vojensko-historických udalostí zmenil hrad svoj účel - z pevnosti sa mení na sklad vojenskej výzbroje a trezor cenností a kuriozít, ktoré si tu Esterházyovci uložili.

Klenotnica rodu je v súčasnosti zatvorená, lebo klenoty reštaurujú, preto sa zameriame na prehliadku doslova tisícov kusov zbraní a výstroje, ktorými museli Esterházyovci v prípade potreby vyzbrojiť celý jeden pluk. Aj vďaka tomu sa na hrade dodnes zachovali najrôznejšie druhy mečov, šablí, pištolí, pušiek či diel aj s množstvom nábojov, ale okrem toho aj množstvo výstrojných súčiastok ako sú čiapky, poľné tašky, remene či výstroje koní.

Hrad si prezrieme so sprievodcom a ešte nám zostanú dve hodiny času na vianočné trhy, ktoré sa budú konať ako na hrade Forchtenstein, tak aj v jeho podhradí. Patria vraj k najkrajším v Rakúsku, tak som sama zvedavá, aké budú ...

Vstupné na hrad :

10€ (jednotne) - v cene je už aj vstupné na vianočné trhy, kam je inak vstup spoplatnený sumou 7€


Eisenstadt a Haydn

Hudobný skladateľ Joseph Haydn bol na dvore Esterházyovcov zamestnaný ako dvorný kapelník skoro 30 rokov. Za tú dobu nielenže zorganizoval a oddirigoval mnoho koncertov a spoločenských podujatí, ale aj skomponoval mnoho stavieb. Žil priamo v Eisenstadte a v dome, kde býval, je dnes zriadené jeho múzeum. Po smrti bol pochovaný tiež v Eisenstadte a to v kostole Bergkirche  kde má hrobku.

Okrem pamiatok na Josepha Haydna, kam patrí aj kostol Milosrdných bratov, kde je Haydnov organ, si v Eisenstadte ešte môžete prezrieť aj zemské múzeum s rímskymi mozaikami či sieňou Franza Liszta.


POLOHA : východ Rakúska

VZDIALENOSŤ : 100 km 

ČASOVÝ PLÁN : 

09,30 - nástup na Patrónke v Bratislave
09,40 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
11,30 - 14,00 - pobyt na vianočných trhoch v Eisenstadte
15,00 - 16,00 - prehliadka hradu Forchtenstein
do 18,00 - pobyt na vianočných trhoch na hrade Forchtenstein
19,50 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave
20,00 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom výlete
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu