Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet za Esterházyovcami - zámky Galanta a Eisenstadt a hrad Forchtenstein (Slovensko, Rakúsko)


  • termín :14.09.2019
  • doprava:18.00€/os.Zoznámte sa s Esterházyovcami!

Minulý rok sme sa vybrali po stopách Alžbety Báthoryovej po jej hradoch LockenhausSárvár a Čachtice. V tomto roku sme na   hradoch LietavaBytča a Orava navštívili palatína Juraja Thurzu a teraz sa vyberieme na sídla Esterházyovcov v Galante, v Eisenstadte a na hrade Forchtenstein. Na prvých dvoch výletoch sme si veľa hovorili aj o histórii daného rodu, o jeho najvýznamnejších predstaviteľoch a o významných udalostiach, ktoré ovplyvnili ich životy.

Aj na tomto výlete o Esterházyovcoch sa veľa dozviete už v autobuse a to od pani sprievodkyne, odborníčke na raný novovek, PhDr. Tünde Lengyelovej, CSc.. V Galante nás privíta sám pán "Esterházy" a ukáže nám, ako tamojšie združenie pokročilo v obnove rodového novogotického kaštieľa, v Eisenstadte si pozrieme kaštieľ, ktorý patrí Esterházyovcom ešte dnes a v hrade Forchtenstein uvidíte úžasnú zbierku zbraní, ktorú sem Esterházyovci poznášali, lebo hrad im slúžil ako zbrojnica.

Galanta


Esterházyovci  vraj pochádzajú z malej usadlosti Serhaza (dnes Nový Život) , obce vzdialenej 25 km západne od Galanty. Avšak jeden z ich predkov sa do Galanty priženil a odvtedy sa Galanta stala miestom, ktoré tento rod považuje za svoje rodové sídlo dodnes. Veď sa aj písali aj píšu ... Eszterházy de Galántha!

schatrale interiery neogotickeho kastiela v Galante - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPrvý, dnes nazývaný, renesančný kaštieľ si dali Esterházyovci v Galante postaviť v 15. storočí, kaštieľ, ktorý dnes navštívime my, tam dali postaviť bratia Daniel a Pavol Esterházyovci v roku 1633. Nitriansky biskup Imrich Esterházy dal zámok v roku 1736 prestavať do barokovej podoby a dnešnú podobu romantickej anglickej gotiky mu dal v roku 1861 gróf József Esterházy. Ten predpokladal, že táto ohromná stavba spojí všetky vetvy rodu do jedného sídla, avšak touto na tú dobu "modernou" nevyhovel konzervatívnemu vkusu rodiny. Na "kolaudáciu" prestavaného kaštieľa síce prišli mnohí, no znechutení aj odišli. Kaštieľ sa im nepáčil. To už boli po smrti grófove dcéry Mária a Gizella, ktoré zomreli v detskom veku a jeho syn Géza zomrel ako 36 ročný, bez potomkov, pár rokov po prestavbe kaštieľa, v roku 1870. Smutný gróf blúdil so svojou manželkou Rózou Barthodeiszky po novučičkých chodbách zámku do 1. januára 1879, manželka ho na druhý svet nasledovala ešte v tom istom roku, 4. decembra. Smrťou grófa prešiel kaštieľ na šárošskú vetvu rodu a trvalo ho nikto neobýval, na čo ho po prvej svetovej vojne vtedajší vlastník, László Pál Esterházy, predal Československému štátu. V budove až do 70-tych rokov 20. storočia sídlili rôzne úrady, do roku 1990 kaštieľ spravovalo okresné múzeum, po ktorého odchode z objektu zostal kaštieľ prázdny, nechaný na pospas rozmarom prírody a vandalom. 

Na obnove kaštieľa sa od roku 2012 podieľa  Občianske združenie Neogotický kaštieľ v Galante, nezisková organizácia. V opravách kaštieľa pekne pokračujú a vy si ho budete môcť prezrieť s riaditeľom neziskovky, Zsoltom Takáčom.

Poplatok za prehliadku kaštieľa : 3€ (jednotne)

Zámok Eisenstadt

je súčasťou majetku fraknóovskej vetvy rodu. Keďže v zámku sídli podnik Esterházy, je verejnosti sprístupnená len malá časť zámku, z ktorej najkrajšia je Haydnova sála so stropnými freskami zobrazujúcimi Amora a Psyché. 

Vstupné do zámku : 10€ (jednotne)

Hrad Forchtenstein 

zaujme návštevníkov ako svojou mohutnosťou, tak aj zbierkou stoviek zbraní a množstvom historickej vojenskej výstroje. Vetva rodu Esterházy, sídliaca v Burgenlande, sa nazvala práve po tomto hrade Forchtenstein = Fraknó = fraknóovská vetva rodu.  Hrad získal do vlastníctva Mikuláš Esterházy v roku 1622 od cisára Ferdinanda II. spolu s panstvom Eisenstadt výmenou za panstvo Munkács, ktoré odstúpil sedmohradskému kniežaťu Gáborovi Bethlenovi. Esterházyovci hrad postupne upravili a prestavali do dnešnej podoby, ale po smrti kniežaťa Pavla I. Esterházyho v roku 1713 už hrad nikto neobýval. Rozhodli sa preto využívať ho ako trezor cenností a kuriozít uložených v Schatzkammeri (pokladnici) a ako skladisko vojenskej výstroje. Tú si budete môcť prezrieť aj vy. 

Vstupné na hrad Forchtenstein : 10€ (jednotne) 


POLOHA : južné Slovensko a východ Rakúska

VZDIALENOSŤ : 310 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
8,30 - 9,30 - prehliadka neogotického kaštieľa v Galante
12,00 - 13,30 - prehliadka zámku Eisenstadt
do 15,00 - osobné voľno v Eisenstadte, možnosť obeda
16,00 - 18,00 - prehliadka hradu Forchtenstein
19,40 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom výlete
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu