Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet do Kroměříža, prehliadka zámku a záhrad alebo jarná výstava kvetov Floria 2019 (Česká republika)


 • termín :04.05.2019
 • doprava:20.00€/os.Floria 2019

Ak sa povie výstava kvetov, tak väčšine z vás napadne Flora Olomouc. Správne, je to tak, ale aj Kroměříž má bohatú výstavnú históriu. Prvé poľnohospodárske a priemyslové výstavy sa tu konali už v roku 1858, ale v novodobom výstavníctve sa prestížnejšími stali výstavy v Olomouci.

vystavisko Floria v Kromerizi - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skNa niekdajšiu slávu kroměřížskych výstav sa rozhodla naviazať firma Textil invest s.r.o., ktorá v roku 2011 začala s výstavbou úplne nového výstavného areálu. Dnes má výstavisko Floria Kroměříž rozlohu 4 hektáre, na ktorých stoja zastrešené pavilóny, šesť tematických záhrad (japonská suchá, japonská mokrá, provensálska, sortimentová, divoká) a Detský a športový svet pre deti aj dospelých. O návštevnosti výstaviska svedčí fakt, že k nemu museli vybudovať 2000 parkovacích miest.

Okrem štyroch základných záhradníckych výstav (jar, leto, jeseň a zima) sa na výstavisku organizuje množstvo iných podujatí ako sú koncerty, festivaly, veľtrhy. Výhodou výstaviska je, že všetky výstavné plochy sú zastrešené aj keď nie sú v krytých pavilónoch. Na výstavisko je povolený vstup so psom.

Ak teda plánujete svoje balkóny okrášliť črepníkovými kvetmi alebo hľadáte do záhrady nové kultivary stromov či zaujímavé sadenice, výstava Floria jar 2019  bude to správne miesto, kde toto všetko nájdete.

Ak však o výstavu záujem nemáte, viete v Kroměříži stráviť aj tak deň plný podnetov.

Kroměříž


patril už od roku 1110 olomouckým arcibiskupom. Hrad, ktorý si tu nechali postaviť a neskôr prestavať na renesančný zámok, úplne zničili švédske vojská generála Torstensona počas 30-ročnej vojny. So zámkom zničili aj celé mesto a tak ho bolo nutné kompletne obnoviť. Na to sa podujal biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna, ktorý nechal zámok vystavať do dnešnej podoby. Neskôr ešte požiar poničil 2. poschodie a interiéry zámku, avšak dnes je to jedna z najkrajších pamiatok Moravy. Nečudo. Veď patril cirkvi a tá mala vždy dosť peňazí na svoje luxusné rezidencie.

Keďže arcibiskupský palác v Kroměříži slúžil ako letné sídlo biskupov a arcibiskupov, bolo nutné vystavať aj záhrady, kde by títo cirkevní hodnostári trávili svoj voľný čas. Tak vznikli záhrady dve : veľká Podzámocká záhrada v podobe rozľahlého anglického parku a menšia, ale "strojenejšia" Kvetná záhrada vo francúzskom štýle. Tá bola pred pár rokmi zreštaurovaná do svojej pôvodnej podoby, akú jej dal v rokoch 1665–1675 jej autor, olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna.

Samotný arcibiskupský palác bol aj s oboma záhradami v roku 1998 zapísaný na zoznam UNESCO a vrámci reštitúcií bol v roku 2017 vrátený cirkvi (spolu s Podámockou záhradou, Kvetná záhrada patrí aj naďalej štátu). Netreba sa však báť, zámok aj záhrady sú aj naďalej prístupné verejnosti a aj napriek tomu, že majetok patrí cirkvi, spravuje ho aj naďalej Národný pamiatkový ústav.

Plán dňa

Po príchode do Kroměříža autobus najprv zastaví v centre mesta, kde vystúpia tí, ktorí budú mať záujem o prehliadku zámku, centra mesta a arcibiskupských záhrad. Tí, čo pôjdu do Kroměříža na výstavu Floria zostanú v autobuse a ten ich na výstavu zavezie.

Po prehliadke zámku bude voľno na obed v centre Kroměříža, kde odporúčam využiť služby Moravskej jedálne (rýchlo, chutne a za výborné ceny) na Veľkom námestí. Ak o obed nebudete mať záujem, dávam vám do pozornosti Múzeum Kroměřížska so zaujímavou expozíciou (galériou) maliara Maxa Švabinského

Záujemcovia o život a dielo pesničkára Karla Kryla nájdu v budove niekdajšieho pivovaru (kúsok od Veľkého námestia) expozíciu práve o ňom.

Kto bude mať záujem aj o prehliadku Podzámockej aj Kvetnej záhrady, vráti sa o 14-tej hodine k arcibiskupskému palácu, kde bude čakať turistický vláčik. Ten vás aj s výkladom povozí po Podzámockej záhrade (kvôli jej rozľahlosti neodporúčam pešiu prehliadku) a po jej prehliadke vás priamo odvezie ku Kvetnej záhrade. Tam potom budete mať čas do 16-tej hodiny, kedy pre vás príde náš autobus, v ktorom už budú tí, ktorí mali záujem len o návštevu výstavy Floria jar 2019.

Vstupné na výstavu Floria jar 2019 (platí si každý sám na mieste) :

 • dospelí : 100 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 80 Kč
 • ZŤP/P : zdarma


Vstupné do arcibiskupského paláca (platí Klíč k památkám) :

 • dospelí : 170 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 120 Kč
 • ZŤP/P+1 : zdarma


Vstupné do Kvetnej záhrady (platí Klíč k památkám) :

 • dospelí : 90 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 60 Kč
 • ZŤP/P+1 : zdarma


Poplatok za vláčik : 160 Kč (jednotne, v cene je komentovaná prehliadka Podzámockej záhrady a prevoz vláčikom do Kvetnej záhrady).

Do Podzámockej záhrady sa vstupné neplatí


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 188 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
8,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,30 - nástup v Malackách (Tesco)
11,30 - 13,00 - prehliadka arcibiskupského paláca
do 14,00 - možnosť obeda
14,15 - 16,30 - prehliadka Podzámockej záhrady turistickým vláčikom, odvoz vláčikom do Kvetnej záhrady, pobyt v Kvetnej záhrade
alebo
11,00 - 16,00 - pobyt na výstave Floria Jar 2019
19,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,00 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu