Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Gotická cesta v okolí Rimavskej Soboty, Ochtinská aragonitová jaskyňa (UNESCO), kaštieľ Betliar a Veľká noc v maďarskej dedine Hollókő (UNESCO) (Slovensko, Maďarsko)


 • termín :15.04.2017
 • doprava:100.00€/os.Rozmanité okolie Rimavskej Soboty

Tip na tento výlet mi dala jedna klientka v autobuse. Povedala mi len : " ... skúste Gotickú cestu!"

Po príchode domov som si našla webovú stránku tohto projektu, vybrala som prvý okruh zo štyroch a začala pátrať po miestnom sprievodcovi. A keď som ho našla a on mi poslal rozpis návštevy najzaujímavejších pamiatok tejto oblasti, spojila som jeho program s prehliadkou Ochtinskej aragonitovej jaskyne, návštevou kaštieľa v Betliari a Veľkou nocou v Hollókő a zrodil sa trojdňový zájazd, kde nájdete "z každého rožka troška" :

 • vrámci Gotickej cesty navštívime tri stredoveké kostoly so vzácnymi freskami 
 • zoznámime sa s miestami, kde sa rodil praveký život
 • prezrieme si krásnu aragonitovú výzdobu
 • ... v pláne bude aj kaštieľ,
 • zastavíme sa v jódových kúpeľoch a napijeme sa liečivej vody 
 • a chvíľu strávime aj v prírode prechádzkou okolo jazera Teplý Vrch.


Z Bratislavy vyrazíme skoro ráno,


pretože nás čaká ďaleká cesta. Po Zvolen síce pofrčíme diaľnicou, no zostávajúcich 85 km už tak rýchlo neprejdeme. Po príchode do Rimavskej Soboty sa stretneme so sprievodcom, ktorý nám bude robiť spoločnosť počas nasledujúcich dvoch dní. Najprv si s ním prezrieme historické centrum Rimavskej Soboty a potom budete mať na výber. Čas bude na individuálnu návštevu Gemersko-malohonstského múzea, alebo na obed v niektorej z reštaurácií v meste. Po rozchode nastúpime do autobusu a vyberieme sa obdivovať vzácne stredoveké kostoly. Samozrejme, že ich je tu oveľa viac, ale nechcela som, aby bol tento zájazd len o kostoloch.

Preto druhý deň začneme jaskyňou jedinou svojho druhu na Slovensku a to Ochtinskou aragonitovou. Z hotela budeme musieť vyraziť už o pol ôsmej, pretože prvý vstup do jaskyne je o 9,30 hod. a ďalší až o 11-tej a to my už budeme na ceste do Betliara, kde je jeden z najkrajších kaštieľov na Slovensku. Po jeho prehliadke sa presunieme do Rožňavy (na možný obed alebo individuálne potulky mestom) a potom bude cesta pokračovať do kúpeľov Číž. Ak nám vyjde dobré počasie, čas a budete vládať, tak sa ešte odvezieme do malej obce Drienčany, kde je nádherná príroda, vodná nádrž Teplý Vrch a fara, na ktorej pôsobil aj náš známy rozprávkar Pavol Dobšinský  a ktorý nakoniec v Driečanoch v roku 1885 aj zomrel.

Predpokladám, že ste si všimli, že termín tohto zájazdu je situovaný do Veľkonočných sviatkov. A spravila som tak náročky. Za prvé už mnohí z nás neoslavujú tieto sviatky tak, ako to bolo kedysi a radšej na predĺžený víkend "vypadnú" z domu a práve na Veľkonočný pondelok sú v maďarskej obci Hollókő vychýrené Veľkonočné slávnosti  so všetkým, čo k tomu patrí. Cestou do Hollókő sa nikde nebudeme zdržiavať, pretože už o 10-tej začnú oblievačky a potom bude nasledovať kultúrny program. Využiť budete môcť služby miestnej reštaurácie, kde by mali mať v ponuke aj Veľkonočné menu. V Hollókő budeme do 15-tej hodiny a potom sa už vyberieme domov, na Slovensko.


Gemersko - malohontské múzeum


v Rimavskej Sobote je po múzeách v Bratislave  na Orave, v Košiciach a Trenčíne piatym najstarším múzeom na území Slovenska. Založené bolo v roku 1882 a sídli v budove bývalých delostreleckých kasární. Jeho zbierkový fond má skoro 68 000 predmetov a môžete si tu prezrieť expozície : geológia, zoológia, archeológia, etnológia, literárne tradície, výtvarné umenie a z novšej histórie protifašistický odboj a SNP na území Gemera- malohontu. Zaujímavá je aj expozícia zaoberajúca sa históriou a spôsobom života Rómov v tejto oblasti.

Vstupné do múzea :

 • dospelí : 2€
 • študenti, dôchodcovia : 1€
 • ZŤP : zdarma


Tri stredoveké kostoly


sú len niektoré z mnohých, ktoré sú porozosievané po obciach v okolí Rimavskej Soboty a tiahnu sa ďalej na sever až k Spišskej Novej Vsi. Východné Slovensko má samé o sebe veľmi veľa starých pamiatok, či už kostolov, hradov alebo kaštieľov, no keďže je to z Bratislavy dosť ďaleko, musíme ich začať objavovať pomaly a vyberať len niektoré z nich.

Všetky tri stredoveké evanjelické kostoly (KraskovoKyjatice a Rimavská Baňa) vznikli niekedy v 13. storočí a keďže sa s ich radikálnou prestavbou nikto neponáhľal, zostali, len s malými obmenami, v nezmenenej podobe dodnes. Vo všetkých troch sa na stenách zachovali vzácne fresky, ornamentálne kazetové stropy, cifrované kazateľnice, ale aj organy či krstiteľnice

Vstupné do každého kostola : 1€ jednotne (spolu 3€)


Ochtinská aragonitová jaskyňa


patrí spolu s priepasťami a jaskyňami Slovenského krasu do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Už tento post a fakt, že je na Slovensku jedinou aragonitovou jaskyňou, jej dáva punc výnimočnosti.

Napriek tomu však vôbec nie je rozsiahla a ani históriu nemá dlhú. Objavili ju v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne a jej dĺžka je len 300 metrov. Z toho je od roku 1972 pre verejnosť sprístupnený 230 metrov dlhý chodník. Prehliadka jaskyne preto trvá len nejakých 30 minút, ale uvidíte v nej útvary, ktoré inde nenájdete! Namiesto kvapľov sú tu steny vyzdobené snehobielymi kryštáľmi aragonitu, ktorých vek sa ráta na tisícky rokov.  Za najkrajšie miesto jaskyne je považovaná Sieň mliečnej dráhy, kde sú aragonitové útvary nasvietené tak, že pripomínajú hviezdnu oblohu.

Umelý vchod do jaskyne je dlhý 144 m a 19 metrový výškový rozdiel treba prekonať zdolaním 104 schodov. Teplota vzduchu v jaskyni dosahuje 7,2 až 7,8 °C a relatívna vlhkosť je 92 až 97 %. 


Vstupné do jaskyne :

 • dospelí : 6€
 • študenti, dôchodcovia : 5€
 • ZŤP : 3€


kaštieľ Betliar


bol odjakživa súčasťou Krásnohorského panstva. Hrad Krásna Hôrka bol totižto rodovým hradom Andrássyovcov, ktorí ako hrad, tak aj okolité obce a majetky vlastnili od polovice 17. storočia. Koncom storočia si dvaja bratia, Štefan I. a Juraj II. Andrássyovci tieto majetky podelili a práve Štefan sa stal majiteľom Betliara, kde nechal na základoch niekdajšieho renesančného sídla Bebekovcov postaviť kaštieľ. Ten je pre nás zaujímavý nielen tým, že ho každý pozná ako jeden z najkrajších zámkov na Slovensku, ale aj tým, že po 2. svetovej vojne to bol jeden z troch kaštieľov na Slovensku (OrlovéHodkovce a Betliar), ktoré sa ako jediné vyhli vojnovému plieneniu. Dodnes sa zachoval už iba Betliar aj s pôvodným zariadením a nábytkom, ktorým ho počas takmer 400 ročného nepretržitého pôsobenia v kaštieli zariadili a vyzdobili Andrássyovci. Počas zimnej prestávky 2016/2017 sa bude expozícia kaštieľa výrazne meniť a to tak, že bude vzhľad niektorých izieb a salónov navrátený do čias, keď tu žili jeho poslední majitelia. Vznikne tak apartmán grófa a grófky Andrássy, detské izby a galéria starých majstrov, ktorá bola kedysi na druhom poschodí kaštieľa.

Vstupné do kaštieľa Betliar :

 • dospelí : 8€
 • študent, dôchodca : 5€
 • ZŤP : zdarma


kúpele Číž


vznikli vlastne náhodou, keď si miestny obyvateľ v roku 1862 kopal studňu a narazil na slanú vodu (prameň Themis). Zistilo sa, že voda má vysoký podiel jódu a brómu a postupne tu boli spravené ďalšie sondy, ktorými boli odkryté pramene Hygiea (pitná kúra) a Neptún (vaňové kúpele). Dnes sa v Číži liečia hlavne choroby pohybového ústrojenstva a zápalové pozápalové stavy kĺbov. My sa po areáli kúpeľov prejdeme so sprievodcom a ja sa vám pokúsim vybaviť prístup k pitnému prameňu.


Hollókő 


je úplne prvou dedinou na svete, ktorá bola zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Bolo to v roku 1987 (v roku 1993 nasledoval náš Vlkolínec). Stará (horná) časť Hollókő  je tvorená jednou ulicou a lemuje ju 67 chránených sedliackych domov. Pôvodne boli drevené, no po ničivom požiari si obyvatelia postavili radšej domy murované (drevené sú len podstienky a strechy). V strede obce, na vŕšku, stojí kostol svätého Martina z roku 1889 a neďaleko obce zasa prístupná zrúcanina hradu Hollókő

Aj napriek tomu, že dedina vyzerá ako skanzen, je stále obývaná. Jej obyvatelia - Palóci, majú zvláštne nárečie a počas tradičných ľudových sviatkov sa vyobliekajú do svojich farebných krojov a vítajú turistov vo svojich dvoroch aj domoch. V niektorých sú vystavené predmety ľudovej kultúry a tradičných remesiel, hrnčiarstva, tkáčstva a prútikárstva, v iných sú výrobné dielne. Tak tu približne 400 miestnych obyvateľov privíta ročne až 80 000 turistov. Pre nich sú tu aj obchody so suvenírmi a reštaurácia s typickou maďarskou kuchyňou. 

Keďže dedina žije hlavne z turistického ruchu, nemajme jej za zlé, že počas takých veľkých sviatkov, akou je tu Veľká noc, vyberajú za vstup do dediny poplatok. Odmenou nám bude účasť na oblievačkách (dúfam, že len vizuálna) a kultúrny program vo viacerých častiach obce.

Vstupné do obce počas veľkonočných osláv : 

 • dospelí : 3000 Ft
 • dôchodcovia : 2000 Ft

POLOHA : východ Slovenska

VZDIALENOSŤ : 377 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

5,50 - odchod z Patrónky v Bratislave
6,00 - zastávka na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
10,30 - 13,00 - prehliadka Rimavskej Soboty a Gemersko - malohontského múzea, možnosť obeda
13,30 - 14,30 - prehliadka evanjelického kostola v Kraskove
15,00 - 16,00 - prehliadka evanjelického kostola v Kyjaticiach
16,10 - 16,30 - zastávka v archeoskanzene pravekej Kyjatickej kultúry
17,00 - 18,00 - prehliadka evanjelického kostola v Rimavskej Bani
do 19,00 - ubytovanie, osobné voľno, možná večera, nocľah


nedeľa :

do 7,30 - raňajky v hoteli
9,30 - 10,30 - prehliadka Ochtinskej aragonitovej jaskyne
11,30 - 13,00 - prehliadka kaštieľa v Betliari
do 14,30 - osobné voľno v neďalekej Rožňave s možnosťou obeda
15,30 - 16,00 - prehliadka kúpeľov Číž s možnosťou ochutnávky miestnej liečivej vody
17,00 - 19,00 - spoznávanie okolia Teplého Vrchu a Driečan
do 19,30 - návrat do hotela, osobné voľno, nocľah


pondelok :

do 7,30 - raňajky, odchod z hotela
10,00 - 15,00 - osobné voľno v skanzene v Hollókő - Veľkonočný pondelok
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom zájazde

STORNOPODMIENKY : 

Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

 •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
 •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
 •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.