Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Syrové trhy v Maria Taferl a kláštor Göttweig, cesta tam údolím Wachau so zastávkou v Dürnsteine (Rakúsko)


  • termín :20.10.2019
  • doprava:22.00€/os.Ďalšie perly údolia Wachau

Tento rok sme v údolí Wachau boli už niekoľkokrát. Videli sme kláštor v Melkuzámok Grafenegg ale už sme boli aj v kostole v Maria Taferl, ktorý bude jedným z cieľov aj tohto výletu - spolu s kláštorom Göttweig.

V tento jesenný deň sa najprv zastavíme v gotickom mestečku Dürnstein, kde poobdivujeme mnohofarebne žltnúce stromy na brehoch Dunaja aj na svahoch nad Dürnsteinom a prejdeme sa po úzkych uličkách lemovaných množstvom obchodov so suvenírmi. Potom sa odvezieme 15 km južne, k dodnes fungujúcemu benediktínskemu kláštoru Göttweig, ktorý si prezrieme s česky hovoriacim sprievodcom. Poslednou zastávkou nášho výletu bude pútnicke miestobazilika Maria Taferl, ktorú budete môcť navštíviť. Práve v tento deň sa tu budú konať aj syrové slávnosti, takže bude čas aj na potulky medzi stolmi plnými syrových špecialít.

Kláštor Göttweig,


ktorý je spolu s údolím Wachau zapísaný na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO, dnes spravuje asi 45 benediktínskych mníchov. Benediktíni boli aj pri zrode kláštora, ktorý bol oficiálne založený 9. septembra 1083. Kláštor zažíval horšia aj lepšie chvíle, v rokoch 1580 a 1718 úplne vyhorel a práve po tom druhom fatálnom požiari ho dali mnísi od základov prestavať a rozšíriť v súlade s návrhmi vtedajšieho slávneho barokového architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta. Vtedy v kláštore vzniklo aj cisárske schodisko so stropnou freskou od Paula Trogera považované za majstrovské dielo barokovej architektúry v Rakúsku. 

Okrem mnohých krásnych siení je v kláštore aj knižnica so 150 000 knihami a rukopismi, vzácna zbierka náboženských rytín, cenné zbierky mincí, starožitností či hudobných rukopisov.

Vstupné do kláštora : 11,50€ (jednotne)


POLOHA : severné Rakúsko

VZDIALENOSŤ : 449 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
cesta do Durnsteinu údolím Wachau
10,00 - 11,00 - prechádzka po mestečku Durnstein
12,00 - 14,00 - prehliadka kláštora Gottweig so sprievodcom, osobné voľno
15,00 - 17,00 - účasť na slávnostiach syra v Maria Taferl, krátka prehliadka tamojšej baziliky
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu