Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Hrad Kreuzenstein a zámok Grafenegg (Rakúsko)


  • termín :27.04.2019
  • doprava:22.00€/os.Tip na výlet od vás

Hrad Kreuzenstein a zámok Grafenegg sú pre mňa úplne neznáme. Nikdy som tam nebola, ale už veľa krát sme boli na miestach, kde nebol nikto z nás a zvládli sme to :-). Na obrázkoch obe tieto historické stavby vyzerajú ako z rozprávky, tak sa poďme pozrieť, ako vyzerajú "na živo". Obe stavby sú postavené v slohu romantického historizmu (ako naše Smolenice či Bojnice alebo česká Hluboká)

Inak, len tak na okraj ... ani o Kreuzesteine a ani o Grafeneggu som ani netušila. Dostala som na ne tip od vás, od mojich cestovateľov. Ďakujem.

Zámok Grafenegg


stojí na mieste, kde bol kedysi gotický hospodársky statok obohnaný hradbami a vodnou priekopou. Postupne zo stavby, z ktorej dodnes stojí už len stará gotická veža, vzniklo honosné zámocké sídlo. Vlastnili ho najrôznejšie rakúske šľachtické rody, kým sa jeho majiteľom nestal August Johann Breuner-Enckevoirt. Ten oslovil Leopolda Ernsta (spolupracoval na prestavbe Stephans domu vo Viedni), ktorý v roku 1840 - 1888 prestaval zámok do dnešnej podoby. Medzi rokmi 1945 - 1955 ho sovietske vojská počas okupácie značne poškodili a zámok dostal svoj pôvodný vzhľad až po roku 1967, kedy sa začala jeho rozsiahla rekonštrukcia.

rakusky zamok Grafenegg - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skZámok stojí uprostred 30 hektárového, 300 rokov starého, anglického parku s množstvom najrôznejších drevín. Jeho súčasťou je aj množstvo sochárskych diel.

Vstupné do zámku Grafenegg : 7€ (jednotne)Hrad Kreuzenstein


patrí podľa referencií na internete k najkrajším rakúskym hradom. Kedysi dávno tu stál vodný hrad, neskôr prebudovaný na pevnosť a od roku 1278 patriaci Habsburgovcom, ktorým patril až do 18. storočia. Vtedy sa stal majetkom grófa Jána Nepomuka z rodu Wilczek a ten začal ruinu (lebo hrad bol polozrúcaninou) v roku 1874 prestavovať.

Wilczekovcom patrí hrad dodnes a aj keď nie je kópiou hradu pôvodného (gróf Wilczek tu staré zmiešal s novým a aj s poskupovaným z iných rakúskych hradov), je dnes hrad Kreuzenstein uceleným hradným areálom, ktorý filmári radi využívajú vo svojich filmoch. Z interiérov vraj vyniká zbrojnica a hradná kuchyňa, na nádvorí zámku a ani v jeho vnútri sa nesmie fotografovať.

Vstupné do hradu Kreuzenstein : 8€ (jednotne)

Obed : ak budete mať záujem sa naobedovať v reštaurácii, bude na to jediná možnosť a to v historickej taverne pod hradom Kreuzenstein. Bude to síce neskorší obed, ale nech to kombinujem akokoľvek, toto je najskorší čas, kedy naň budete mať voľno.

Voľno v okolí hradu : Ak nebudete mať záujem o obed po prehliadke hradu, môžete čas do odchodu autobusu využiť prechádzkami po peknom parku okolo hradu alebo na

Predvádzanie dravcov : ktoré tu robia každý deň o 11,00 a 15,00 hod. Predstavenie trvá asi 50 minút a jeho cena je 9,50€ (vstupenky si kupuje každý sám, účasť na predstavení nie je povinná). Podrobnosti o predstavení nájdete tu : http://www.adlerwarte-kreuzenstein.at/ POLOHA : východné Rakúsko

VZDIALENOSŤ : 147 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,30 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,40 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
10,30 - 12,30 - prehliadka zámku Grafenegg
13,30 - 14,30 - prehliadka hradu Kreuzenstein
15,00 - 17,00 - možnosti : neskorší obed v miestnej reštaurácii alebo prechádzky okolo hradu alebo účasť na predvádzaní dravcov (od 15,00 hod.)
19,00 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave
19,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom výlete
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu