Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Vianočné trhy na zámku Grafenegg a prehliadka kláštora v Klosterneuburgu (Rakúsko)


  • termín :08.12.2019
  • doprava:22.00€/os.Posledné Rakúsko v tomto roku

. Kto ma pozná, vie, že ja Rakúsko "nemusím". Neviem definovať prečo, ale jednoducho sa tam necítim tak dobre, ako v Českej Republike či v Maďarsku. Napriek tomu však bol tento rok na výlety do Rakúska mimoriadne bohatý a medzi miestami, ktoré sme navštívili, bol aj zámok Grafenegg. Veľmi pekný zámok s krásnym parkom, kde sme sa okrem iného dozvedeli, že jedno rytierske brnenie môže stáť aj 80 000€ ale aj to, že počas adventu tu usporadúvajú veľké adventné trhy. No a keďže ja viedenské vianočné trhy už zo zásady bojkotujem, dala som do plánu výletov v tomto roku dva výlety na adventné trhy do Rakúska - do Eisenstadtu a na hrad Forchtenstein a do zámku Grafenegg, pred ktorým ešte navštívime kláštor Klosterneuburg

Prvá zastávka - kláštor Klosterneuburg


Kedysi to mal byť najväčší kláštor v Rakúsku, no nestalo sa tak. Jeho história sa začala písať v roku 1133, keď ho dal neďaleko svojho hradu postaviť markgróf Leopold III. ako náboženské, sociálne a kultúrne stredisko krajiny a povolal doň augustiniánov. O nejakých 50 rokov neskôr obložil zlatník Mikuláš z Verdunu kazateľnicu kláštorného kostola emailovými tabuľkami s príbehom o vykúpení. Požiar v roku 1330 dielo zničil, no tabuľky ohňu odolali, preto z nich vtedajší umelci vytvorili Verdunský oltár, jedno z najvýznamnejších umeleckých diel európskeho stredoveku.

O význame kláštora svedčí viac ako 1200 rukopisov tunajšej knižnice ale aj zámer otca Márie Terézie, cisára Karola VI. Habsburského, zriadiť v Klosterneuburgu rezidenciu podľa vzoru španielskeho kláštora El Escorial. Jeho plán počítal s výstavbou obrovského komplexu s deviatimi kupolami a štyrmi nádvoriami, ale to sa mu nepodarilo. V roku 1740 totižto náhle zomrel a jeho nasledovníčka, Mária Terézia, presunula práce z Klosterneuburgu na stavbu zámku Schönbrunn. Až o 100 rokov neskôr v Klosterneuburgu dokončili aspoň Cisársky dvor, čo bola len štvrtina z pôvodne plánovanej rozlohy objektu. Aj keď sa v rozširovaní kláštora viac nepokračovalo, je kláštor Klosterneuburg pomerne rozsiahly. Ja som pre vás z množstva prehliadkových okruhov objednala ten najdlhší (1,5 hodinový) a najbohatší (Veľký kláštorný okruh), ktorého súčasťou sú :

  • Verdunský oltár
  • barokové krídlo s cisárskymi izbami
  • mramorová sieň
  • či barokový kolegiálny kostol.


Kláštor si prezrieme s audiosprievodcom v slovenskom jazyku a poplatok na tento okruh je 15,50€ (jednotne)

Druhá zastávka - vianočné trhy v zámku Grafenegg


Ako som už písala, zámok Grafenegg sme tento rok už navštívili. Počas adventu sa v ňom prehliadky  nekonajú, ale nezúfajte, adventné trhy budú nielen v jeho rozsiahlom, 32 hektárovom anglickom parku, ale aj v jeho interiéroch, ktoré si takto budete môcť tiež prezrieť. Zámok bude slávnostne osvetlený, v parku bude hrať hudba, svoje remeselné výrobky tu bude predávať viac ako 140 stánkarov a v ďalších 40 stánkoch budete môcť ochutnať regionálne gastronomické špeciality. Verejnosti bude sprístupnená aj jazdiareň, v ktorej bude kultúrny program. Nezabudnite sa dobre obliecť, aby vás pri obdivovaní krás tohto zámku ani pri prechádzkach v jeho záhradách nič nerušilo.

Vstupné do areálu zámku : 8€ (platí si každý sám na mieste)


POLOHA : severné Rakúsko

VZDIALENOSŤ : 150 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

10,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
10,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
12,00 - 13,30 - prehliadka kláštora v Klosterneuburgu
14,30 - 17,30 - účasť na vianočných trhoch na zámku Grafenegg
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu