Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Adventné trhy v Győri s možnosťou kúpania sa v termálnych kúpeľoch, predtým zastávka v románskom kostole v Lébény (Maďarsko)


 • termín :07.12.2019
 • doprava:13.00€/os.Druhý adventný výlet v tomto roku 

zamieri do maďarského Győru. Bude veľmi jednoduchý, žiadne komplikované kombinácie - cestou do Győru sa len zastavíme v nádhernom románskom kostole v Lébény a nasledovať bude Győr. Kto bude mať záujem o vianočné trhy, bude na ne dostatok času. No a kto uprednostní radšej kúpanie sa v miestnom termálnom kúpalisku, bude mať na to skoro 4 hodiny. Treba si však vybrať - alebo kúpalisko, alebo trhy

Kostol v Lébény


patrí k najkrajším románskym stavbám v Maďarsku. Mňa dokonca ohúril viac ako kláštorný komplex v Pannonhalme. Možno je to tým, že od Pannonhalmy som čakala viac alebo tým, že v malej obci Lébény s asi 3000 obyvateľmi stojí taký mohutný kostol. Neviem. V každom prípade odporúčam každému, kto ide po diaľnici do Budapešti, nájsť si pol hodinku času a odbočiť z diaľnice do Lébény (cca 2,5 km) a kostol si pozrieť. Určite ho nájdete, je to najväčšia stavba v obci :-).

Niekoľko údajov z histórie kostola :

 • okolo roku 1208 – výstavba benediktínskeho kláštora s kostolom (zasvätený prvému apoštolskému mučeníkovi, sv. Jakubovi staršiemu)
 • 1529 – kostol vypálili Turci postupujúci na Viedeň, mnísi utekajú do Pannonhalmy
 • 1631 – kláštor preberajú jezuiti a kostol opravujú 
 • 1683 – kostol opäť vypálili Turci 
 • 18. storočie - jezuiti kostol prestavali do barokovej podoby
 • 1862 – 1879 – veľká obnova kostola, počas ktorej mu vracajú románsky štýl
 • 2011 – začala sa veľká obnova chrámu

My si kostol prezrieme s miestnou sprievodkyňou (preklad z maďarčiny je zabezpečený.

Vstupné do kostola :

 • dospelý : 800 Ft
 • študent, dôchodca, ZŤP : 500 Ft


Vianočné trhy v Győri


už majú svoju tradíciu, preto sa netreba báť, že by návštevníka sklamali. Ako hovorievam - ak chcete na vianočných trhoch "čačky", choďte do Viedne, ak chcete punč, navštívte Olomouc. No a ak sa na nich chcete dobre najesť, tak choďte do Maďarska :-). Maďari boli vždy známi svojou gastronómiou a tak ju budete môcť ochutnať aj v Győri v podobe mnohých stánkov rozložených nielen na Széchényho námestí, ale aj v bočných uličkách, ktoré ho obklopujú. Otvorené budú aj malé obchodíky s najrozličnejším tovarom, reštaurácie a aj neodmysliteľné kaviarničky a cukrárne. 

Termál Rába Quelle v Győri


Aquapark a kúpele Rába Quelle v Győri otvorili v roku 2004, ale kúpele boli v tomto meste postavené už v roku 1931. Miestna termálna voda  vyviera z hĺbky až 2000 metrov a má teplotu 67˚C. Vhodná je na liečbu kostí a svalov, dýchacích orgánov a ženských chorôb. Voda tu (vraj) nie je chlórovaná a k dispozícii je počas celého roka 5 bazénov a 2 tobogány.

Vstupné do kúpaliska (platí si každý sám na mieste):

 • dospelý : 3900 Ft
 • dôchodca : 3000 Ft


POLOHA : severozápadné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 80 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

10,30 - nástup na Patrónke v Bratislave
10,40 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
12,00 - 13,00 - prehliadka románskeho kostola v Lébény
13,30 - 17,30 - účasť na vianočných trhoch v Győri

alebo
13,30 - 17,30 - kúpanie sa v termálnom kúpalisku v Győri
19,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu