Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Hrad Slovenská Ľupča, rozprávková dedinka Habakuky na Donovaloch a Kostol sv. Michala archanjela v Dražovciach (Slovensko)


  • termín :29.07.2018
  • doprava:23.00€/os.Výlet, na ktorom si môžete dovoliť pozerať sa na svet detskými očami a tak vidieť veci opäť z inej perspektívy... Zasa raz budete mať šancu dať priestor dieťaťu, stále prebývajúcemu v hĺbke vašej duše a "pustiť k slovu" to čisté, úprimné, radostné, hravé a zvedavé.

Vydáme sa totiž do rozprávkovej dedinky Habakuky na Donovaloch, kde sa - okrem iného - stretneme s postavami a príbehmi z prekrásnych a múdrosťou naplnených rozprávok Pavla Dobšinského. A aby toho nebolo málo, cestou tam navštívime Ľupčiansky hrad a cestou naspäť si zasa prezrieme jeden z najmalebnejších slovenských kostolíkov, Kostol svätého Michala archanjela v Dražovciach pri Nitre.

Ľupčiansky hrad

Ľupčiansky hrad, dnes národnú kultúrnu pamiatku, týčiacu sa nad obcou Slovenská Ľupča, založil v polovici 13. storočia uhorský kráľ Bela IV. Hrad bol už od roku 1250 známy pod názvom Liptza. V tých časoch slúžil predovšetkým ako strážny hrad, kontrolujúci významnú stredovekú obchodnú cestu Via magna, ktorá viedla pod úpätím hradu.

V súčasnosti hrad prechádza obnovou, pričom mnohé jeho časti ju už "podstúpili" a niektoré na ňu ešte len čakajú. V každom prípade, hradný areál, ako aj expozície v ňom umiestnené (najmä stála expozícia archeologických nálezov Hradu Ľupča a stála expozícia diel profesora Kulicha), majú návštevníkom čo ponúknuť a určite by bola škoda nezastaviť sa na tomto príťažlivom, históriou dýchajúcom mieste. 

Vstupné:

  • € 2,- / dospelá osoba
  • € 1,- / ZŤP, dôchodca, študent

Fotografovanie: € 3,-Rozprávková dedinka Habakuky na Donovaloch


Uprostred prekrásnej prírody, vo výške 950 metrov nad morom, sa usídlili postavy z rozprávok nášho hádam najznámejšieho rozprávkára P. E. Dobšinského. Nuž a v dedinke Habakuky, ktorú obývajú, s radosťou privítajú i pobavia každého návštevníka. Nad netradičnou dedinkou s domčekmi v štýle ľudovo - fantazijnej architektúry vládne originálna atmosféra slovenských ľudových rozprávok. Stretnúť tu napríklad Zlatú priadku, Laktibradu, či Popolvára, nie je ničím výnimočným. Spomienky na rozprávky ožívajú a fantázii sa medze nekladú. Nechýbajú ani interaktívne divadelné predstavenia a ukážky ľudových remesiel. V areáli plnom rozprávkových stavieb nájdete i možnosti posedenia a občerstvenia. Takže - hor sa do rozprávok...

Vstupné:

  • € 9,- / dospelá osoba
  • € 7,- / dieťa (3 - 15 rokov

Kostol svätého Michala archanjela v Dražovciach


Napriek tomu (alebo práve preto...), že ide o jednoduchú stavbu, je tento románsky kostolík pochádzajúci z 12. storočia, považovaný za jeden z najmalebnejších. A treba priznať, že plným právom. Pohľad na kamenný jednoloďový kostol s vežičkou, bravúrne zasadený do okolitej krajiny, nemá veru tiež ďaleko od rozprávky. Stojí na okraji strmého zrázu, na temene výbežku Tríbečského pohoria, v areáli sčasti zničeného opevneného slovanského hradiska, ktoré pravdepodobne vzniklo ešte v časoch Veľkej Moravy. Súčasťou podmanivého genius locci tohto miesta je i zvláštny výhľad do okolia. 


POLOHA : stredné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 225 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup pri budove Istropolisu v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej železničnej stanici
10,30 - 11,30 - prehliadka Ľupčianskeho hradu 
12,15 - 15,15 - osobné voľno v rozprávkovej dedinke Habakuky na Donovaloch, v ktorej pred vami znova ožijú postavy a príbehy z prekrásnych rozprávok Pavla Dobšinského
17,00 - 18,30 - prehliadka Kostola svätého Michala archanjela z 12. storočia v Dražovciach
do 19,50 - príchod k Istropolisu v Bratislave
do 20,00 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu