Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na Liptov - Archeoskanzen Havránok pri Liptovskej Mare, Ludrová a termálny prameň Kalameny s možnosťou posedenia v jazierku s 33 °C teplou vodou (Slovensko)


 • termín :06.05.2018
 • doprava:24.00€/os.Archeoskanzen Havránok je jedným z miest, čo mi prirástli k srdcu, a to nielen kvôli prekrásnej prírode, ktorá ho obklopuje, ale aj kvôli jedinečnej atmosfére, ktorá z neho vyžaruje; akoby sa človek skutočne ocitol v akomsi zvláštnom spojení s jeho dávnymi obyvateľmi; a tak mi bude cťou, ak sa tento raz na "Havránok" vyberieme spolu, a práve tu začneme tento výlet.  

Archeoskanzen Havránok

Jedinečné archeologické múzeum v prírode – národná kultúrna pamiatka Archeoskanzen Havránok – sa rozprestiera v blízkosti Liptovskej Mary. Verím, že sa sami presvedčíte, že návšteva tohto priam magického miesta je skutočne silným zážitkom.

Havránok je jedným z našich najvýznamnejších archeologických nálezísk. Okrem iného dokumentuje prítomnosť keltského obyvateľstva na Liptove už od 4. do 1. storočia pred naším letopočtom. Práve tu boli objavené a odkryté pozostatky sídliska z mladšej doby železnej, nazývanej tiež „laténskou dobou“. Kelti predstavovali prvých obyvateľov Slovenska, ktorých vieme aj pomenovať. A konkrétne liptovskí Kelti sa zaraďujú do kmeňa tzv. Kotínov. Rozsah nálezov svedčí o tom, že Havránok bol sídlom, ktoré svojím významom presahovalo regionálne rozmery.

Na svahoch a terasách juhovýchodného výbežku Úložiska – rozsiahleho masívu dominujúcemu centrálnej časti Liptovskej kotliny, sa v dávnych časoch nachádzalo niekoľko remeselnícko – roľníckych osád. A ľudia, ktorí v nich žili, udržiavali čulé obchodné styky so severorímskymi provinciami, keltskými oppidami na západe, aj oblasťami na severe, Baltské more nevynímajúc. Prirodzene teda dochádzalo k ovplyvňovaniu obyvateľstva hmotnou i duchovnou kultúrou Keltov.

Na Havránku sa realizovala tzv. experimentálna archeológia. Znamená to, že tu takmer nič nezostalo iba pri tradičnom odkrytí a zakonzervovaní objektov. Uplatnili sa tu totiž tvorivé rekonštrukcie a výstavby replík. A výsledok? Havránok je dnes prvým slovenským parkom pod holým nebom, v ktorom sa môžeme všetkými zmyslami „dotknúť“ zrekonštruovaných obytných stavieb, obetiska, valov s bránou a mnohých ďalších stôp...

Vstupné:

 • € 2,- / dospelá osoba
 • € 1,- /dôchodca, ZŤP


Kostol Všetkých svätých v Ludrovej

Starobylý gotický kostolík z 13. storočia, ktorý spravuje Liptovské múzeum, sa hrdí uprostred polí malebnej stredoslovenskej dedinky Ludrová. Tak trochu tajomný vidiecky kolonizačný kostolík, bol postavený v poslednej tretine 13. storočia. Ešte pred rokom 1466 bola na jeho západnej strane pristavená dvojpodlažná hranolová veža. A na začiatku 16. storočia kostol rozšírili aj o južnú loď s novým vstupom. Areál kostola ohraničuje neskororenesančný ohradný múr zo 17. storočia, spolu s klasicistickou bránou vybudovanou v roku 1843.

Interiér kostola predstavuje svedectvo stredovekej nástennej maľby natoľko hodnotné, že je z kultúrno – historického hľadiska takmer nevyčísliteľné. Na severnej strane pôvodnej lode uvidíme figurálny triptych s postavami Panny Márie Ochrankyne, Krista Trpiteľa a svätého Jána Krstiteľa, ktorého pôvod sa datuje okolo roku 1400. Svätyňu kostola zdobí unikátny, na našom území najrozsiahlejší christologický cyklus, pochádzajúci približne z roku 1420. Za zmienku určite stojí aj raritný obraz obeseného Judáša – jediný na území celého Slovenska.

... a – aby som nezabudla – ku kostolíku sa viaže i viacero legiend o zjavovaní duchov či svätých. A neodmysliteľnou súčasťou Kostola Všetkých svätých v Ludrovej sú aj legendy o templároch. Hovorí sa, že na tomto mieste bol pochovaný majster templárskeho rádu Johan Gottfried von Herberstein. Dotyčný chcel údajne pomôcť kupcom, ktorých prepadli lúpežníci, pričom v boji proti ich presile prišiel o život. Kláštor templárov totiž vraj stál na neďalekom vrchu Mních...

V interiéroch aj exteriéroch tejto výnimočnej pamiatky, akou kostolík každopádne je, sa natáčali i viaceré slovenské filmy, ako napríklad Tisícročná včela alebo Legenda o lietajúcom Cypriánovi.

Vstupné:

 • € 1,- / dospelá osoba
 • € 0,50 / dôchodca, ZŤP

 • Termálny prameň Kalameny

Príjemnou bodkou za výletom bude návšteva termálneho prameňa Kalameny; miesta lahodiaceho duši i telu. Kto chce, môže sa len kochať okolitou prírodou, no komu sa zažiada, pokojne si môže posedieť v jazierku s termálnou vodou teplou približne 33 °Celzia.

Termálny prameň, nachádzajúci sa v Kalamenskej doline, v Chočských vrchoch, cca 1 kilometer od obce Kalameny, vznikol v roku 2000, a to vďaka umelému vrtu. Voda z neho je pomerne slabo mineralizovaná a má jemne oranžové sfarbenie. Okolo vrtu bolo, priamo uprostred prírody, vybudované umelé jazierko s rozmermi 20 x 10 metrov. Výver vody na jeho povrchu vytvára fontánku, ktorá dopraje masáž tlakovým prúdom každému, kto sa k nej posadí. POLOHA : sever stredného Slovenska

VZDIALENOSŤ : 280 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

6,30 - nástup pri budove Istropolisu v Bratislave
6,40 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
11,30 - 14,00 - prehliadka keltského náleziska Archeoskanzen Havránok pri Liptovskej Mare
14,50 - 16,00 - prehliadka starobylého gotického kostola Všetkých svätých v Ludrovej
16,40 - 18,00 - individuálne voľno v Kalamenoch s možnosťou kúpania sa v prírodnom jazierku s termálnou liečivou vodou 
do 22,20 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
do 22,30 - príchod k Istropolisu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu