Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na hrad Helfštýn a v Bystřici pod Hostýnem exkurzia vo fabrike Tonet, zámok, alebo Jurkovičova krížová cesta (Česká republika)


 • termín :29.08.2019
 • doprava:20.00€/os.Mohutný hrad a jemná krása dreva

- to je vhodný nadpis popisu výletu, na ktorý pôjdeme do Českej republiky v deň, keď si my u nás budeme pripomínať 75. výročie Slovenského národného povstania. A prečo taký divný termín? Pretože vo fabrike na výrobu ohýbaného nábytkuBystřici pod Hostýnem, nám známom ako tonet, robia exkurzie len počas prázdnin a len vo štvrtok. A len o deviatej a jedenástej hodine. No a tento rok u nás práve ten štvrtok padol na štátny sviatok, kedy si nemusíte v práci brať dovolenku ... :-).

Prehliadku o deviatej by sme nestihli, preto si fabriku TON prezrieme od 11-tej hodiny. Po prehliadke budete mať v Bystřici pod Hostýnom voľno, ktoré budete môcť využiť na prehliadku miestneho zámku, na prechádzky po mestečku, na cukráreň, kaviareň či obed, alebo môžete o 14,00 prísť k nášmu autobusu, ktorý vás vyvezie ku krížovej ceste, ktorej autorom je architekt Dušan Jurkovič.

O 15-tej hodine sa potom všetci odvezieme k hradu Helfštýn, kde bude náš výlet pokračovať.

Továreň na ohýbaný nábytok (TON)


vznikla v Bystřici pod Hostýnem v roku 1861 a je najstaršou svojho druhu na svete. Jej zakladateľom bol  Michael Thonet, ktorý svoju fabriku aj výrobky podľa seba aj nazval. Veď kto by dnes nepoznal tie typické stoličky - tonetky

Už v roku 1870 v Thonete vyrobili 300 000 kusov ohýbaného nábytku, v roku 1912 to bolo už 445 000 kusov. A vyrábalo ich takmer 2 000 zamestnancov. Fabrika prežila roky krízy aj dve veľké vojny, v roku 1946 bola zmenená na národný podnik Thonet, až kým ju v roku 1953 nepremenovali na TON, čo mala byť skratka slov Továrna na Ohýbaný Nábytek. Od roku 1994 TON figuruje už ako akciová spoločnosť. 

Ako sa tento krásny nábytok vyrába a aké sú dnes v móde tvary, sa dozviete na prehliadke TON-u, ktorá bude trvať asi 1,5 hodinu.

Poplatok za prehliadku : 50 Kč (jednotne)

Zámok v Bystřici pod Hostýnem 


Kto z vás má rád historickú architektúru, tak tu si príde na svoje. Bystřický zámok je totižto ojedinelou ukážkou postupnej modernizácie panských sídiel - tu sa nebúralo ani neprestavovalo, ale od 15. storočia, kedy pôvodne hrad vznikol, sa len pristavovalo. Aj keď dnes v zámku nie je klasická zámocká expozícia, zohral v dejinách niekoľko významných úloh ... husitský pán, Milota z Tvorkova, tu napríklad spísal protestný list proti upáleniu Majstra Jana Husa. Za Jána Nepomuka Wengerského bolo v tunajšom zámku zriadené divadlo aj s orchestrom. Dokonca tu v roku 1897 pobýval aj cisár František Jozef I., ktorý zo zámku riadil veľké manévre a navštívil aj Svatý Hostýn. No a na dôvažok zámok v rokoch 1827 - 1933 patril rodu Laudon, potomkom slávneho vojvodcu Ernesta Gideona Laudona, ktorého socha dodnes stojí v zámockom parku.

V zámku je dnes mestské múzeum s troma expozíciami : 

 • napoleonskí vojaci
 • keramika 18. a 19. storočia
 • a historický ohýbaný nábytok. 


Vstupné do múzea : 100/70 Kč

Krížová cesta Dušana Jurkoviča


Púte na 735 m vysoký vrch Hostýn sa konali už v 16. storočí, v roku 1747 nechali olomouckí biskupi na jeho úpätí postaviť baziliku Nanebovzatia Panny Márie. Pod ňou potom slovenský architekt Dušan Jurkovič vytvoril v rokoch 1904 - 1938 jednotlivé zastavenia krížovej cesty, pri ktorých sa inšpiroval valašskými ľudovými stavbami. Autormi výmaľby jednotlivých kaplniek boli Joža Úprka a Jano Köhler

Hrad Helfštýn

patrí k najrozsiahlejším hradným stavbám v Českej republike. Je monumentálny a krásny. Je to skôr zrúcanina ako interiérový komplex (z interiérov zatiaľ je prístupná len jedna časť veže), ale zrúcanina, na ktorej sa roky pracuje, takže sa postupne obnovuje a konzervuje. Na hrade sa každoročne koná v Európe najväčšie medzinárodné stretnutie kováčov s názvom Hefaiston a v tomto roku to bude od 23. do 25. augusta. My na hrad prídeme o 4 dni neskôr, ale aj tak tam ešte budete môcť obdivovať niektoré diela, ktoré tam kováči vytvorili.

Vstupné na hrad : 

 • dospelí : 50 Kč
 • dôchodcovia : 30 Kč


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 214 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,30 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
7,40 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,00 - nástup v Malackách (Tesco)
11,00 - 12,30 - prehliadka výroby vo fabrike Tonet
do 15,00 - osobné voľno v Bystřici pod Hostýnem - možná prehliadka zámku, možný obed 
14,00 - 15,00 - možná prechádzka k Jurkovičovej krížovej ceste
16,00 - 17,30 - prehliadka hradu Helfštýn
20,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,00 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu