Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet za maďarským porcelánom do Herendu, Esterházyovský kaštieľ v Pápe a Veszprém (Maďarsko)


 • termín :11.07.2020
 • doprava:20.00€/os.
Najdrahší porcelán sveta tam, kde pred 500 rokmi jedli rukami

 V roku 1475 si uhorský panovník, Matej Korvín, vzal za manželku aragónsku princeznú Beatrix. Narodila sa v talianskom Neapole, v renesančnom meste, ale ako správna manželka nasledovala svojho manžela do jeho krajiny, do Uhorska. Tam však zistila, že prišla do krajiny barbarov s hrubými mravmi. Pozvala preto do Uhorska množstvo talianskych remeselníkov a umelcov v nádeji, že túto (podľa nej) zaostalú a nevzdelanú krajinu zmení. Novinkám sa hrdí Uhri bránili, ale aspoň vo vyšších kruhoch prijali pri stolovaní vidličku. Tú aj s tanierom Európa už dávno poznala, zatiaľ čo oni ešte stále jedli rukami zo spoločnej misy. Dnes je Maďarsko známe veľmi dobrou kuchyňou a tanier aj príbor sú tam samozrejmosťou. Avšak pochybujem, že by tu jedli z porcelánu, ktorý je dnes pravdepodobne najdrahším na svete, z porcelánu, ktorý sa od roku 1826 vyrába v mestečku Herend, vzdialenom len 15 km západne od Veszprému a nejakých 25 km severne od Balatonu.

S prvými pokusmi o výrobu porcelánu tu začal v malej fabrike na hlinené nádoby Vince Sting, avšak s cielenou výrobou porcelánu v Herende začal až Móric Fischer v roku 1839. Až uňho si porcelán objednávala uhorská šľachta a výrazne farebné a divoké kvetinové vzory inšpirované maďarským naturelom zaujali aj Habsburský dvor. Svetoznámym sa tento porcelán stal po Svetovej výstave v Londýne v roku 1851, kedy súprava zdobená rôznofarebnými kvetmi a motýľmi zaujala samotnú kráľovnú Viktóriu. Tá si hneď na výstave objednala celú obedovú súpravu s týmto vzorom a herendský porcelán putoval do sveta – veď kto by nechcel mať taký istý porcelán ako anglická kráľovná? Súprava potom dostala aj meno po kráľovnej a vyrába sa dodnes.

Okrem úžitkového porcelánu dnes vo fabrike vyrábajú množstvo sošiek a iných najrôznejších výrobkov, ktoré si budete môcť prezrieť vrámci prehliadky, ktorú som tam pre vás objednala. Prehliadka bude mať dve časti. Prvou je ukážka procesu výroby porcelánu v minimanufaktúre a druhou už spomínaná výstava množstva porcelánu, ktoré tu za tie desaťročia vyrobili.

Poplatok za prehliadku (fotografovanie = 1100 Ft) :

 • dospelý : 2700 Ft
 • študent, dôchodca, ZŤP : 2000 Ft

kaštieľ v Pápe


bude prvým bodom nášho programu, ten navštívime ešte pred porcelánkou v Herende. Je to bývalé sídlo Esterházyovcov a opisujem ho v nedeľňajšom popise tohto výletu

Vstupné ho kaštieľa (fotografovanie = 1500 Ft) :

 • dospelý : 1900 Ft
 • študent, dôchodca, ZŤP : 1300 Ft

mesto Veszprém


bude posledným zastavením nášho výletu. Dnes je to 60 tisícové mesto a my si prezrieme jeho najstaršiu časťhradný kopec.

Veszprém patrí spolu s Esztergomom (Ostrihom) a Székesfehérvárom (Stoličný Belehrad) do trojice najstarších miest na území dnešného Maďarska - stál už za čias kráľa Štefana, ktorý tu v roku 1009 založil prvé biskupstvo v Uhorsku. Jeho manželka, Gizela Bavorská, nechala na hradnom kopci postaviť kostol, ktorý sa postupne rozrástol na dnešnú katedrálu sv. Michala. Neskôr tu vznikol Palác kráľovien, pretože práve veszprémsky biskup bol oprávnený korunovať kráľovné, manželky kráľov, ktorí boli korunovaní v Székesfehérvári.

Prechádzka po hradnom kopci končiaca pri soche kráľa Štefana a jeho manželky Gizely s úchvatným pohľadom do hlbokého údolia a na Bakoňské vrchy je síce krásna, no pamiatky ju lemujúce sú až z novšieho obdobia – tie pôvodné zničili Turci počas 150 ročného obliehania Uhorska. Verím však, že zakončenie výletu prechádzkou po hradnom kopci vo Veszpréme, počas ktorej uvidíte 

 • Arcibiskupský palác
 • františkánsky kostol
 • katedrálu sv. Michala
 • hradnú studňu
 • kaplnku sv. Juraja


a iné pamiatky, sa vám bude páčiť.


Obed : pôvodne bola do plánu výletu zahrnutá aj možnosť obeda v čárde neďaleko Herendu. Z dôvodu opatrení pred šírením koronavírusu som tento obed z plánu výletu vyškrtla a čas naň som presunula do Pápy, kde bude po prehliadku zámku osobné voľno na možný obed v reštauráciách na námestí. Čas po prehliadke zámku v Pápe budete môcť využiť aj na prechádzky okolo zámku, na nahliadnutie do kostola na námestí alebo na posedenie v niektorej kaviarni či cukrárni v Pápe.


POLOHA : západné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 171 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,20 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
10,00 - 12,00 - prehliadka zámku v Pápe
do 13,30 - osobné voľno v meste Pápa, možný obed
14,30 - 17,00 - prehliadka minimanufaktúry na výrobu porcelánu a múzea porcelánu v Herende
17,30 - 18,00 - prechádzka po Veszpréme
20,50 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave
21,00 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu