Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zájazd na kúpanie ale aj hľadanie Pribinovho kniežatstva pri Balatone a hrad Sumeg, zámok v Keszthely a kúpanie v termálnom jazere Hévíz (Maďarsko)


 • termín :23.06.2018
 • doprava:95.00€/os.
Ako to bolo s tým Pribinom

a kto tu bol prvý ... my či Maďari? Na túto otázku vám dá odpoveď sprievodca, odborník na problematiku Veľkej Moravy, ktorý s nami na tento zájazd pôjde. Spolu s ním sa vyberieme na miesto, okolo ktorého sa rozprestieralo sídlo kniežaťa Pribinu niekoľko rokov po tom, čo ho v roku 833 z Nitry vyhnal Mojmír. Pribina sa potom niekoľko rokov "túlal", až kým ho napokon východofranský kráľ (asi v roku 840) určil správcom územia na západ od Balatonu. Pribina si tam založil mesto postavené z kameňa a dal mu meno Blatnohrad, dnes Zalavár. Dodnes tam zostali základy na tú dobu naozaj veľkého kostola svätého Hadriána. V jeho práci potom pokračoval jeho syn Koceľ.

Keďže sú pozostatky z tých čias v tejto lokalite dosť chabé (alebo dodnes nevykopané, lepšie povedané, niektoré už aj vykopané, ale znova zakopané ...), obohatíme si zájazd o návštevu zaujímavých miest ako cestou do Zalaváru tak aj cestou späť. Pôjdeme na zaujímavý hrad Sümeg, prezrieme si vyššie spomínanú lokalitu bývalého Blatnohradu a aj rezerváciu vodných byvolov. Čas bude na kúpanie sa v prírodnom termálnom jazere v Hévízi, kde budeme ubytovaní a kto bude chcieť, bude môcť navštíviť aj zámok Kestzhely. Cestou naspäť sa ešte zastavíme v "mestskej" jaskyni s podzemným jazerom, na ktorom sa budete môcť povoziť na loďkách.

Hrad Sümeg


je vidno už z diaľky. Stojí totižto na vysokom kopci, ktorý vyzerá, akoby ho niekto bagrom z každej strany nahrnul a pritom je to vápencová skala, len tak sa vypínajúca na rozľahlej rovine. No a práve toto miesto si vybrali stredovekí obrancovia, ktorí tu začiatkom 14. storočia postavili tento hrad. Vtedy určite nebol taký rozsiahly ako je dnes, no časom sa rozširoval, až z neho vznikol pravdepodobne najväčší hrad v dnešnom Maďarsku. Odolával ako mongolským nájazdom, tak aj Turkom, až kým ho habsburgské vojská v 18. storočí nevypálili. Na svoju obnovu čakal až do 50. rokov 20. storočia, kedy sa začali desaťročia záchranných prác. Dnes už hrad vyzerá ako hrad, je v ňom niekoľko hradných expozícií doplnených voskovými figurínami a po jeho nádvorí pobehujú domáce zvieratá. Všetci zamestnanci sú oblečení v stredovekom odeve, často tam vystupujú rôzni umelci alebo sa tam konajú stredoveké turnaje. Veľkou výhodou hradu je prekrásny výhľad do okolia.

hrad Sumeg v Madarsku - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skMy si na hrade dáme rozchod a každý si ho prezrie sám.

Vstupné do hradu :

 • dospelí : 1500 Ft (cca 5€)
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 800 Ft (cca 2,80€)

Hévíz v prvý deň


Hévíz je mesto s asi 4 500 obyvateľmi, ktoré je známe hlavne vďaka termálnemu jazeru rozprestierajúcemu sa na jeho okraji. Vďaka tomu žije mesto poväčšine z cestovného ruchu, ktorý tu začal rokom 1795, kedy tu postavili prvé kúpeľné domy.

Jazero Hévíz má rozlohu 4,5 hektára a hĺbku 38 metrov. V nej je veľký otvor, z ktorého nahor prúdi tak veľa termálnej vody, že sa voda v jazere za jeden deň prirodzene vymení. Teplá voda stúpa v strede jazera nahor, chladnejšia zas dole a postupne 13 km dlhým umelým kanálom preč do rieky Zala. Voda je bohatá na minerály prospešné pohybovému aparátu.

polystyrenova tyc na plavanie - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skNajteplejšia je v strede jazera, v krytej časti, okrajové časti jazera sú porastené leknami. Na pobyt vo vode je potrebné si priniesť plávacie koleso, ale lepšia je polystyrénová plávacia trubica (obrázok). Ak si neprinesiete svoju, dá sa požičať aj na mieste. Bez nej totižto vo vode dlho nevydržíte - na dno nedočiahnete v žiadnej časti jazera.

V stredovej, krytej časti jazera, je reštaurácia, viac bufetov je na brehu jazera.

Vstupné do jazera :

 • 3 hodinový dospelý : 3000 Ft (cca 10€)
 • 4 hodinový dospelý : 3700 Ft (cca 12,50€)
 • celodenný dospelý : 5200 Ft (cca 17€)
 • 3 hodinový - dôchodcovia nad 60 rokov : 2500 Ft (cca 8,50€)My sa po príchode do Hévízu najprv ubytujeme v hoteli vzdialenom od jazera asi 500 metrov a bude na vás, aký program, si vyberiete ďalej. Budete sa môcť hneď ísť kúpať (jazero je prístupné do 17,00 hod.), alebo po krátkom oddychu nastúpite do autobusu, s ktorým sa vyberieme na objavovanie okolia Hévízu. Najprv pôjdeme k už spomínanému niekdajšiemu Pribinovmu Blatnohradu, kde si prezrieme pozostatky kostola svätého Hadriána. Potom sa ešte odvezieme k rezervácii vodných byvolov vzdialenej od Zalaváru 16 km. 

Vstupné do byvolej rezervácie :

 • dospelí : 800 Ft (cca 2,50€)
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 700 Ft (cca 2€)Všetci sa potom postupne postretávame na večeri v hoteli, ktorá sa bude podávať vo forme švédskych stolov od 17,30 do 20,30 hod.

Druhý deň v Hévízi


budete tiež môcť využiť na kúpanie a to hneď od deviatej hodiny ráno, kedy otvárajú brány jazera. Ale aj dnes mám pre vás alternatívu. Kto o kúpanie nebude mať záujem, môže ísť na výlet do neďalekého mesta Keszthely, kde si prezrieme krásny kaštieľ Festeticsovcov. Ten tu v roku 1745 začal stavať Kryštof Festetics ako barokový zámok s 34 izbami. Ostatní mužskí potomkovia rodu postupom času rôznymi prístavbami zámok zväčšovali čo do šírky tak aj do výšky, až z neho vznikol v Maďarsku tretí najväčší a dnes najnavštevovanejší zámok. Obklopený je francúzskou záhradou s fontánami, ktorá postupne prechádza do anglického parku. V objekte môžete okrem zámku navštíviť palmový dom, poľovnícke múzeum, múzeum kočiarov či model historickej železnice. Keďže existujú rôzne kombinácie vstupeniek, každý si vyberie, o čo bude mať záujem a stretneme sa pri autobuse v dohodnutom čase.

Kombinácie vstupného si môžete pozrieť tu : http://helikonkastely.hu/hu/informaciok/jegyarak/ 

Autobus sa vráti do Hévízu, kde k nám o 14,30 nastúpia tí, ktorí si zvolili kúpanie sa v jazere. Spolu potom vyrazíme domov, na Slovensko, ale po ceste si dáme ešte jednu zastávku. Na pláne bude

"Mestská" jaskyňa v Tapolca


Mestskou som si ju nazvala ja. Veď kto to kedy videl, aby sa do jaskyne vchádzalo uprostred mesta? My sme zvyknutí na diery v skalách ... Ale v Tapolci je tá jaskyňa naozaj priamo v centre mesta a objavili ju pri vŕtaní studne v roku 1902. O 10 rokov na to verejnosti sprístupnili 2,5 km zo štvorkilometrového okruhu a prístup k podzemnému jazeru, na ktorom sa dá člnkovať (cca 300 m). Zaujímavosťou jaskyne je aj dvadsať stupňová teplota jej vody aj vlhkosťou presiaknutého vzduchu, takže vám v nej nebude zima.

Vstupné do jaskyne :

 • dospelí : 2000 Ft (cca 7€)
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 1800 Ft (cca 6€)
V cene zájazdu (95€) sú zahrnuté :

 • doprava klimatizovaným autobusom s WC
 • 1 x ubytovanie v *** hoteli s raňajkami (švédske stoly) a večerou (švédske stoly) V cene zájazdu nie sú zahrnuté :

 • strava a nápoje (okrem raňajok a večere)
 • vstupné do pamiatok a na atrakcie 
 • cestovné poisteniezájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 40 prihlásených 


POLOHA : západné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 216 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

6,50 - odchod z Patrónky v Bratislave
7,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
10,00 - 11,50 - prehliadka hradu Sumeg
12,30 - 15,00 - príchod do Hévízu, ubytovanie, možnosť obeda
kto má záujem o kúpanie, zostáva v Hévízi
15,30 - 16,00 - zastávka na mieste bývalého Pribinovho hradiska Blatnohrad
16,30 - 18,00 - návšteva byvolej rezervácie
do 18,30 - návrat do Hévízu, možná večera, osobné voľno, nocľah


 

nedeľa :

do 8,30 - raňajky v hoteli, odubytovanie
do 14,30 - kúpanie v termálnom jazere Hévíz

alebo výlet do zámku Keszthely
15,30 - 17,00 - prehliadka jaskyne s podzemným jazerom
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na zájazde je vždy prítomná zodpovedná zástupkyňa CK zajazd-poznavaci.sk (Gabriela Murínová)

 • STORNOPODMIENKY : 

  Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

  •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
  •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
  •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.