Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Nákup skla v sklárni v Květnej, zámok Hlohovec a románska rotunda v Križovanoch nad Dudváhom (Česká republika, Slovensko)


 • termín :22.02.2020
 • doprava:19.00€/os.Skláreň v moravskej obci Květná vždy s iným doplnkovým programom

Dodnes najstaršie sklárne s nepretržitou prevádzkou v Českej republike organizujú vždy začiatkom roka veľký výpredaj skla. Každý rok totižto uvedú na trh niekoľko nových kolekcií a čo sa do konca roka nepredá, to musí zo skladov preč. Vzniká tak možnosť nakúpiť si za naozaj dobré ceny (napríklad 25 - 30 Kč = cca 1€ za jeden pohár) nielen jednotlivé poháre, vázy či iné výrobky zo skla, ale aj celé sklené súpravy. Záleží vždy od toho, čo majú aktuálne v ponuke. 

My na tento nákup skla chodíme už každoročne a aby to nebolo len o tom nákupe, snažím sa vám výlet obohatiť návštevou nejakého zaujímavého miesta neďaleko trasy, kadiaľ do Květnej ideme. Už sme navštívili betlehem v Hornej Lidčietnografické múzeum v KrakovanochTrenčiansky hrad ale aj zámok v Dubnici nad Váhom. Tento rok som vám k nákupu skla v Květnej priložila možnosť návštevy novootvoreného zámku v Hlohovci a zastavíme sa aj v Križovanoch nad Dudváhom, kde si prezrieme tamojšiu románsku rotundu.

Nákup skla


Sklárne v obci Květná nechal v roku 1794 postaviť knieža Alois z Lichtenštejna a miesto pre budúcu fabriku nevybral náhodne - v obci boli bohaté zásoby kvalitného sklárskeho piesku a silné bukové drevo potrebné na vykurovanie sklárskych pecí rástlo v okolí neďalekého Uherského Ostrohu. V sklárni najprv vyrábali tabuľové a úžitkové stolné sklo a až neskôr výrobu obohatili o sklo zdobené technikami, ako sú :

 • leptanie skla
 • strojové brúsenie dekoru
 • zdobenie drahými kovmi
 • zdobenie maľbou
 • smaltovanie skla
 • pieskovanie.

Samozrejme, že vo výpredaji nebudú mať v ponuke výrobky so všetkými tu spomenutými zdobiacimi technikami, avšak pred vstupom do areálu fabriky je aj podniková predajňa, kde majú v predaji široký sortiment výrobkov zo skla.

Hneď oproti sklární v Květnej je reštaurácia Na Huti, kde sa budete môcť v prípade záujmu naobedovať.

Zámok v Hlohovci


bol verejnosti po mnohých desaťročiach chátrania sprístupnený 3.11.2018, pravidelne sa v ňom sprevádza od 1.6.2019. Táto trojpodlažná stavba v tvare nepravidelného päťuholníka je klenotom mesta a pripomína niekdajšiu prítomnosť jeho šľachtických majiteľov z rodov ThurzoForgách ale hlavne Erdődy, čo boli poslední majitelia zámku.

exterier a interier zamku v Hlohovci - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPo nich sem bola presunutá "polepšovňa" pre mládež, kedy boli veľké sály prestavané na malé izby a honosné parkety pokrylo linoleum. Po premiestnení výchovného ústavu do iných objektov zostal zámok opustený a začal chátrať, prístrešie občas ponúkol už len bezdomovcom. 

Prvý projekt na jeho obnovu vznikol už v roku 2009, ale s opravami v roku 2014 začalo až občianske združenie Zámok Hlohovec, po ktorom prešla obnova zámku na mesto Hlohovec. Ako sa opravy podarili a čo zámok ponúka verejnosti, sa presvedčíme pri jeho prehliadke aj my. 

Vstupné do zámku :

 • dospelý : 2€
 • študen, dôchodca, ZŤP : 1€


Prečítajte si 10 zaujímavostí o zámku v Hlohovci : TU 


Románska rotunda Povýšenia sv. Kríža v Križovanoch nad Dudváhom


bola postavená v prvej polovici 13. storočia a z jej patrocínia vychádza aj pomenovanie obce Križovany, ktoré je poslovenčeným názvom latinského possesio Kerechur z roku 1296.

Rotunda prešla počas storočí niekoľkými úpravami - v čase gotiky na nej zväčšili okná, Tökölyho povstalci ju dočasne premenili na stajne pre kone, potom bola začlenená do novopostaveného barokového kostola ako jeho presbytérium.  V roku 1937 bol barokový kostol zbúraný, aby uvoľnil miesto väčšiemu a zbúraná mala byť aj rotunda, ale vďaka zásahu Štátneho referátu na ochranu pamiatok na Slovensku k tomu nedošlo. Románsku rotundu tak zakomponovali do novej trojloďovej stavby ako bočnú kaplnku a tak zostala až dodnes. V roku 1967 sa začal umelecko-historický výskum, pri ktorom boli odkryté pôvodné stredoveké prvky. V roku 2000 na nej opravili drevenú strechu, na ktorej sú od roku 2014 nové drevené šindle.


POLOHA : východ Českej republiky, západné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 176 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
9,00 - 13,00 - nákup skla v sklárni v Květnej, možný obed v miestnej reštaurácii
14,00 - 15,00 - prehliadka zámku v Hlohovci
16,00 - 17,00 - prehliadka románskej rotundy v Križovanoch nad Dudváhom
17,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
18,00 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu