Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Národný park Hortobágy puszta, prehliadka Debrecína a Tokaj - v lete, na 3 dni (Maďarsko)


 • termín :03.06.2016
 • doprava:120.00€/os.Zájazd do pusty zmenil môj pohľad na Maďarsko

Kostoly v Hronseku a KopčanochSlovenský orloj v Starej Bystrici, zámky Žleby a Velké Losiny - to sú miesta, ktoré vám určite odporúčam navštíviť, pretože ich atmosféra je jedinečná. Ak však chcete zažiť niečo úplne výnimočné, poďte do maďarskej hortobáďskej pusty!

Väčšina turistov chodí na výlety do Maďarska maximálne po Budapešť či okrajovo Balaton. Tam však ich cesta končí a ďalej sa nepúšťajú. Maďarsko je však úžasná krajina a aj keď je jeho turizmus postavený hlavne na termálnych prameňoch a gastronómii, nájdete v ňom čarovné miesta z úplne iného súdka. A takým miestom je aj Hortobágy puszta.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokJe to iná krajina, iný svet, akoby iná planéta! Keď vojdete dostatočne hlboko do pusty (čo v programe v puste aj zažijete), tak sa môžete dookola otáčať okolo svojej osi a uvidíte len trávu vyrastajúcu zo zeme rovnej ako dlaň, na ktorej niet žiadnej budovy, a ... nekonečno! Ste len vy, tráva, vietor a obzor... Zrazu sa k vám z nekonečnej diaľky začne približovať niečo tmavé a ak na mieste pobudnete dostatočne dlho, zistíte, že je to stádo dobytka, vodných byvolov či mangalíc, ktoré ženie pastier oblečený v typickom modrom odeve a širokom "kalape". To je pusta, kraj pre nás neznámy.

A ja vás do tejto neznámej krajiny pozývam. Ponúkam vám zájazd, vrámci ktorého zažijete úžasný dvojhodinový program v puste, ochutnáte domáce špeciality v miestnej čárde, zoznámite sa s Debrecínom, poplavíte sa po rieke Tisza a Bodrog, v Tokaji ochutnáte pravé "putňové"vláčik vás prevezie medzi jazerami v blízkosti Hortobágy a na ceste domov sa v Tisza-tavi Ökocentre zoznámite so životom v jazere Tisza. To všetko počas troch dní, začiatkom júna.

Program v puste :


Po príchode do obce Hortobágy, ktorá je centrom hortobáďskej pusty, si dáme najprv pauzu na možný obed v miestnej čárde, poprípade na prehliadku Infocentra, kde majú zaujímavú expozíciu o živočíchoch v puste. Hlavný dôraz je tam kladený hlavne na migrujúce žeriavy, o ktorých sa tu dozviete veľa zaujímavého. Súčasťou budovy Infocentra sú aj malé remeselné dielne, kde môžete pozorovať remeselníkov pri ich práci a prípadne si zakúpiť ich výrobky.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokPo prestávke sa autobusom odvezieme do okrajovej časti obce, kde nás už budú čakať vozy ťahané koňmi a ktoré nás zavezú hlboko do pusty. V Hortobágy puste, ktorá je od roku 1973 najstarším národným parkom Maďarska a ktorej rozloha má úctyhodných 83 000 hektárov, chovajú vodné byvoly, kone plemena Nónius, šedý maďarský dobytok, mangalice a racky, čo je typická ovca tejto oblasti. Všetko sa tu pestuje bio a iba na mäso. Stáda sa po puste pohybujú voľne, voľne sa pária aj rodia, mláďatá sú plne kojené materským mliekom (žiadne zo zvierat sa tu nedojí, len ovce si sem prídu spracovatelia vlny občas ostrihať) a celé leto sa pasú. Starajú sa o nich pastieri - čikóši, ktorí síce dnes pasú už v tričkách a rifliach a do práce chodia na motorkách, no pre turistov sa ešte stále presúvajú na koňoch a nosia typické oblečenie čikóšov - modré široké nohavice a košeľu, vysoké kožené čižmy a neodmysliteľný klobúk. 

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokVoz, na ktorom sa budeme presúvať, bude chodiť po puste od stáda k stádu tak, aby ste zblízka mohli obdivovať všetko, čo sa tu pasie. Do programu je vhodne zakomponovaná aj ukážka využitia volov šedého dobytka, ktoré boli v tejto oblasti využívané hlavne na ťahanie vozov. Čikóši vám ukážu, ako ich poslúchajú ich kone, ktorým budú nad hlavami plieskať bičom, ale ich "donútia" aj ľahnúť si či sadnúť, pričom sed je pre koňa neprirodzená poloha. No a tí najodvážnejší, čo som bola v roku 2015 aj ja, si budú môcť vyskúšať, ako sa sedí na koni vo voľnom sedle.

Ešte som zabudla napísať, že súčasťou programu bude aj návšteva hrnčiarskej dielne,  kde si budete môcť za naozaj dobrú cenu kúpiť čiernu keramiku, ktorá sa vyrába iba tu, v Hortobágy.

Poplatok za program v puste (2600 Ft) je už súčasťou ceny zájazdu


Dve múzeá v Hortobágy


Po skončení programu sa autobusom znova presunieme naspäť do Hortobágy, kde sú okrem Infocentra aj dve múzeá mapujúce niekdajší život v puste.  V prvom sa dozviete všetko o živote pastierov a naučíte sa rozdiel medzi čikóšom, gulyášom, juhászom a kondášom a pri premietaní filmu o ich živote si možno aspoň raz pomyslíte, že taký život by možno vyhovoval aj vám :-). V druhom múzeu sa vám predstavia jednotlivé remeslá, ktorými sa zaoberali obyvatelia pusty. A keďže predpokladám, že s jedlom v miestnej csárde budete spokojní, zostaneme tam aj na večeru. Potom však už nasadneme do autobusu, ktorý nás odvezie do Debrecínu na ubytovanie v **** hoteli.

Vstupné do 2 pastierskych múzeí v Hortobágy : jednotne 800 Ft (cca 2,50€)

Debrecín


Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokje prekrásne mesto! Čisté, plné zelene, parkov a fontán. Po raňajkách sa z technických dôvodov od hotela do mesta odvezieme miestnou hromadnou dopravou (lístok v cene zájazdu) a prezrieme si ho s miestnou, slovensky hovoriacou sprievodkyňou, s ktorou sa zoznámite už deň predtým. Tá nám poukazuje najkrajšie budovy mesta a porozpráva nám o jeho histórii. Nasledovať bude autobusová prehliadka okrajových častí mesta a následne odchod do 84 km vzdialeného mesta 


Tokaj.


Po príchode do Tokaja si najprv dáme čas na obed (alebo sa zastavíme v nejakej dobrej čárde po ceste do Tokaja) a potom sa asi hodinku poplavíme po riekach Tisza a Bodrog. Z lode vystúpime neďaleko vínnej pivnice, kde na nás už bude čakať naslovovzatý odborník na tokajské víno. V ponuke na ochutnávku ale aj na predaj bude 5 druhov vín (Furmint, Lipovina, Muškát žltý, Zeta  a tokajský 5 putňový výber "aszu").

Poplatok za plavbu : 1000 Ft dospelý,  800 Ft dôchodca

Poplatok za ochutnávku vína : jednotne 1500 Ft (cca 5€)

Aby ste to víno dostali z hlavy von, prejdeme sa ešte po meste Tokaj a sprievodkyňa nám okrem iného ukáže aj domy, ktoré tu ako prvé začali stavať grécki obchodníci. Prehliadku mesta zakončíme možnou večerou v Bonchidai csárde priamo na brehu rieky. Po večeri sa autobusom vrátime naspäť do hotela do Debrecína.

Kisvasút a Tisza-tavi Ökocentrum


Kisvasút 

je v preklade malá železnička. Tá premáva popri jazerách pri meste Hortobágy a to bude naša prvá zastávka v treťom dni nášho zájazdu. Nastúpime na vláčik a vy budete z neho môcť pozorovať živočíchy, ktoré túto prekrásnu prírodu a jazerá obývajú. Súčasťou programu bude aj možnosť vystúpiť na drevené vyhliadkové pozorovateľne a pozorovať krajinu odtiaľ. 

Lístok na vláčik (obojsmerná jazda) : 1400 Ft dospelý, 1000 Ft dôchodca

Po návrate od železničky bude znova pauza na obed v už nám známej Hortobágy csárde a po obede sa vyberieme na cestu domov, no ešte sa zastavíme v obci Poroszló, kde len pred pár rokmi dali do prevádzky

Tisza-tavi Ökocentrum,


Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokv približnom preklade "ekocentrum jazera Tisza". Je tu postavená moderná budova, ktorej architektúra pripomína vzlietajúceho vtáka. V budove sú akváriá a teráriá so živočíchmi, v podzemí zasa veľké akváriá s rybami, ktorých súčasťou je aj podvodný tunel, z ktorého môžete pozorovať miestne sladkovodné ryby. Dá sa vyjsť aj na terasu budovy a rozhliadnuť sa do okolia, ktorému dominuje jazero Tisza. Súčasťou areálu je aj park s miestnymi suchozemskými zvieratami. Na prehliadku parku si necháme asi 2 hodiny (podľa počasia) a už sa naozaj poberieme do Bratislavy, kam by sme mali doraziť niečo po 21. hodine.

Vstupné do eko centra : 1700 Ft dospelý, 1500 Ft dôchodca (množstevná zľava)


V cene zájazdu (120€) sú zahrnuté :

 • doprava klimatizovaným autobusom s WC
 • ubytovanie v ****hoteli s raňajkami (švédske stoly) v Debrecíne
 • miestny sprievodca počas prvých dvoch dní zájazdu
 • poplatok za program v puste
 • lístok na MHD v Debrecíne


V cene zájazdu nie sú zahrnuté :

 • strava a nápoje (okrem raňajok)
 • vstupné do pamiatok a múzeí 
 • cestovné poistenie


zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 40 prihlásených 


POLOHA : východné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 379 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

piatok :

5,50 - odchod z Patrónky v Bratislave
6,00 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
do 12,00 - príchod do obce Hortobágy
12,00 - 13,00 - prestávka na obed v miestnej čárde, možná návšteva Infocentra v Hortobágy
13,30 - 16,00 - stretnutie so sprievodcom, program v Puste
16,00 - 18,00 - prehliadka dvoch múzeí o živote v puste
18 - 19,00 - prestávka na večeru v miestnej čárde
do 20,00 - príchod do hotela v Debrecíne, ubytovanie, nocľah

sobota :

do 8,00 - raňajky
8,30 - 11,30 - pešia a autobusová prehliadka Debrecínu
11,30 - 15,00 - odchod autobusom do 84 km vzdialenej obce Tokaj, tam možný obed
15,00 - 16,00 - plavba po rieke Tisza a Bodrog
16,30 - 17,30 - návšteva vínnej pivnice a ochutnávka 5-tich druhov tokajského vína
do 20,00 - prehliadka mesta Tokaj so sprievodcom a možná večera v miestnej reštaurácii
do 22,00 - návrat do hotela v Debrecíne


nedeľa :

do 8,00 - raňajky

8,00 - 9,00 - presun autobusom do Hortobágy
9,30 - 13,00 - jazda vláčikom medzi jazerami v Hortobágy, možný obed v miestnej čárde, odchod domov
14,00 - 16,00 - zastávka v ekocentre v Poroszló
21,00 - návrat na Hlavnú stanicu v Bratislave
21,10 - návrat na Patrónku v BratislaveINÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom zájazde

STORNOPODMIENKY : 

Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

 •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
 •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
 •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.