Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Súťažné rozárium v Hradci Králové, hospital Kuks a Proboštov betlehem v Třebechoviciach pod Orebem (Česká republika)


 • termín :18.06.2016
 • doprava:75.00€/os.ZKUS KUKS

bolo heslo, ktoré minulý rok rezonovalo na každej prezentácii Královehradeckého kraja. Ono totižto cestovka nie je len o chodení na výlety! Ako maďarské, tak aj české organizácie propagujúce ich turistiku u nás, nás pozývajú na množstvo zaujímavých seminárov a prednášok, kde nás informujú o tom naj, čo sa v danom roku v ich krajine vrámci turistického ruchu deje. No a tak barokova stavba hospitalu Kuks - Cestovná kancelaria zajazd-poznavaci.sksom sa dostala aj k informáciám o Hospitale Kuks. Tak čo to vlastne je? Je to úžasná baroková pamiatka s rozsiahlym areálom, ktorú po náročnej, 5 rokov trvajúcej revitalizácii, ktorá zhltla takmer 20 miliónov Eur, otvorili 23.3.2015 verejnosti. Keďže pozrieť sa tam na otočku na jeden deň by bolo z dôvodu vzdialenosti neekonomické, pospájala som to naj z tohto kraja, napasovala na jediný dátum, kedy je otvorené jediné súťažné rozárium v Českej republike a tak vám predkladám plán tohto zájazdu.

Putnicky kostol jana Nepomuckeho na Zelenej Hore - Cestovná kancelaria zajazd-poznavaci.skHneď na začiatok som tam pridala dve zastavenia, ktoré v pôvodnom pláne neboli, no bol by až hriech sa tam nezastaviť. Prvým zastavením je Pútnický kostol Jana Nepomuckého na Zelenej Hore, pamiatka UNESCO, vrcholné dielo českého architekta Jana Blažeja Santiniho Aichla. Predpokladám, že všetci poznáte tú červenú hviezdicu s kostolom uprostred na zelenom pozadí - tak to je presne ono. Nebudeme tam mať výklad, Santiniho stavby uchvacujú aj bez slov, zastavíme sa tam len na chvíľku, aby ste si dielo prezreli, spravili pár fotiek a mohli si povedať : "tak už som bol aj tam" :-).

Druhým, pôvodne neplánovaným, zastavením bude zámok Hrádek u Nechanic. Počuli ste už o ňom? Ja teda nie, no podľa tejto videopozvánky sa máme na čo tešiť! Takto milo, až šokujúco krásne, ma minulý rok prekvapil zámok Žleby  vrámci zájazdu do Kutnej Hory  a tvrdím, že svojou krásou sa približuje aj obdivovanej Hlubokej!

Vráťme sa však k tomuto výletu. Po krátkej zastávke na Zelenej Hore sa vyberieme kúsok za Hradec Králové a navštívime už spomínaný 

zámok Hrádek u Nechanic.

zamok Hradek u Nechanic - windsorska gotika - Cestovná kancelaria zajazd-poznavaci.sk

Na červeno natretá stavba postavená v štýle windsorskej gotiky, ukrytá v hustom poraste stromov, vás upúta svojou impozantnosťou. Nehrdí sa pradávnou históriou, pretože knieža František Arnošt Harrach dal tento zámok postaviť až v 19. storočí (1839 - 1857) ako reprezentačné a letné sídlo rodiny. Okrem úplne nových interiérov sem majitelia dali priviezť množstvo starožitností hlavne z Rakúska a Talianska - jednalo sa o celé portály, stropy, ale aj kompletné miestnosti.

Vstupné do zámku (veľký, 90 min. okruh) :

 • dospelí : 120 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 80 Kč

Keďže v objekte zámku ani v jeho blízkosti nie je žiadna reštaurácia, budeme musieť obed presunúť až do času návštevy Súťažného rozária v Hradci Králové, čo bude po 14-tej hodine. V blízkosti sú 2 reštaurácie, tak predpokladám, že si tam niečo vyberiete. 

Súťažné rozárium v Hradci Králové


je jediným rozáriom svojho druhu v celej strednej a východnej Európe! V západnej Európe existuje množstvo súťažných rozárií (rozárium v Baden-Badene, Haagu, Ženeve, Paríži, Lyone, Ríme, Madride, Barcelone, Monacu), no v krajinách bývalého východného bloku je súťažná rozárium len jedno - to, ktorá dnes navštívime. Má rozlohu asi 2.500 m2 v trojuholníkovom pôdoryse, kde je pre ruže k dispozícii 244 záhonových stanovíšť. Napríklad v roku 2014 sa tu pestovalo 220 kultivarov v počte približne 1.000 kríkov ruží. Záhonové ruže sú tu vysadené v počte 5 ks na štvorcových plochách, odrody sadové a plazivé po troch kusoch, obvykle na konštrukciách. Hodnotenie trvá dva až tri roky, počas ktorých sa postupne jednotlivé odrody ruží obmieňajú.

Hradecké rozárium bolo založené v roku 1972 a prvé medzinárodné súťažné hodnotenie sa tu konalo už v roku 1975. Pre verejnosť býva otvorené len 1 - 2 dni v roku a v tomto roku to bude práve dnes. 

Vstupné do rozária sa neplatí.


Po osobnom voľne v rozáriu, vrámci ktorého bude čas aj na prípadný neskorší obed, sa presunieme autobusom do centra Hradca Králové, ktoré si prezrieme s miestnym sprievodcom. 

Hradec Králové, 


mesto plné zelene, ležiace na sútoku riek Labe a Orlice, s dnes asi 100 000 obyvateľmi, bolo slobodným kráľovským mestom už v roku 1225. Už vtedy tu bol postavený nový gotický hrad, kde často prebývali nielen Přemyslovci, ale neskôr aj české kráľovské vdovy, ktorým Václav II. toto mesto s hradom určil ako ich veno. Jednou z nich bola aj Eliška Rejčka, ktorá tu dala postaviť Chrám Sv, Ducha, kde neskôr pochovali významného husitského vojvodcu Jána Žižku.

pohladnica Hradec Kralove - zaber na centrum mesta - Cestovná kancelaria zajazd-poznavaci.skHradec prešiel stáročiami, poznamenali ho vojny, hradby, ktoré ho zväzovali, museli byť pre blaho mesta postupne zbúrané, no na rozdiel od ostatných významných miest jeho najvýznamnejší architektonický rozvoj nastal až po vzniku Československej Republiky v roku 1918. Ja sama som v Hradci Králové ešte nikdy nebola, no všetky informácie tvrdia to isté a to je, že Hradec Králové sa pýši tým najlepším  z českej modernej architektúry a že toto mesto na čele s progresívnym starostom Františkom Ulrichom udávalo od začiatku 20. storočia tón architektonického pokroku nielen vo východných Čechách, ale aj vrámci celého Československa. Za pomocníkov si zobral architektov Jana Kotěru a Josefa Gočára, ktorí z Hradca vytvorili mesto, ktorého centrum bolo už v roku 1945 vyhlásené pamiatkovou rezerváciou.

Po prehliadke mesta, ktorá by mala trvať do 19-tej hodiny, sa do hotela odvezieme autobusom. Koho mesto zaujme natoľko, že bude chcieť jeho pamiatky obdivovať ešte dlhšie, môže sa do hotela presunúť neskôr, individuálne, je to asi 1,5 km od centra mesta. 


Na druhý deň po raňajkách v hoteli nastúpime do autobusu a presunieme sa 30 km severne od Hradca, do už na začiatku spomínaného objektu, ktorému kraľuje výrazná baroková stavba - hospital Kuks, ktorý bol kedysi súčasťou najvýznamnejších kúpeľov v Čechách!

Už podľa názvu "hospital" môžete tušiť, že to bola nemocnica, no nie tak celkom. Bolo to zariadenie pre vojenských veteránov a starcov (samozrejme, že len tých z bohatých rodín), kde v podstate žili ako v domove dôchodcov.

Je to miesto, ktoré uchvacuje nielen svojim vzhľadom, ale aj myšlienkou, ktorá je aktuálna aj dnes, a tou je, že dobrý marketingový ťah je často dôležitejší ako kvalita výrobku.

Tým výrobkom tu v čase založenia hospitalu boli "liečivé" pramene. Veď len čítajte ďalej!

V roku 1684 tunajšie panstvo zdedil gróf František Antonín Špork, významný mecenáš umenia tej doby. Jeho otcom bol sedliak, ktorý spravil v armáde takú významnú kariéru, že bol okrem vysokých odmien za svoje zásluhy poctený aj grófskym titulom.

Tak ten gróf Špork v roku 1694 zvolal k prameňom, ktoré sa na jeho panstve Kuks nachádzali, komisiu popredných znalcov v oblasti kúpeľníctva a tí mu vydali dobrozdanie o úžasných liečebných účinkoch tunajšej vody. V nasledujúcom roku tu začal gróf realizovať veľkorysú prestavbu kukského údolia na svoje letné sídlo, ktoré sa malo zároveň stať kúpeľným a spoločenským strediskom spriatelenej šľachty.

Okrem stavby svojej rezidencie dal hlavný prameň s liečivou vodou preklenúť pieskovcovými doskami a postavil tam kaplnku Nanebovzatia Panny Márie a drevený kúpeľný dom. Napravo od kaplnky vznikol veľký hostinec U Zlatého slnka, k rieke Labe, ktorá tadiaľto tečie, dal postaviť mohutné kaskádové schodisko zdobené sochami Tritonov a zakončené fontánou so sochou Polyféma, ktorý vďaka mechanizmu vo svojom chrbte hrával pod prúdom vody kúpeľným hosťom melódie. Brehy rieky spojil mostom ozdobeným vyrezávanými maľovanými harlekínmi, dal tu vybudovať ďalšie fontány, letohrádok s biliardom a holubník. V roku 1702 vzniklo vedľa hostinca drevené divadlo s nemeckým a talianskym repertoárom vrátane opier.

Už v roku 1710 tu na mieste dreveného kúpeľného domu stál murovaný zámok, v ktorého poschodí mal Špork svoje letné sídlo, zatiaľ čo prízemie slúžilo k vaňovým kúpeľom. Postupne tu boli vybudované promenádne arkády, orloj, 10 budov pre kúpeľných hostí a ďalšie príležitostné stavby, ktoré tu dnes už nenájdete. Zachovali sa tu však pôvodné drevenice, kde žili zamestnanci kúpeľov. Poslednou stavbou, ktorá tu bola v roku 1722 postavená, bol tzv. Dom filozofov s rozsiahlou knižnicou pre urodzených hostí.

Kuks bolo miesto, kde sa nikto nenudil a povesť o liečivej sile tunajších prameňov sem lákala stále viac hostí. Jeden čas bol dokonca najvýznamnejším kúpeľným mestom v Čechách a predbehol aj Karlove Vary! 

Sláva Kuksu však trvala len necelých 40 rokov. Po smrti grófa panstvo kúpele postupne opúšťalo, pretože sa prišlo na to, že potvrdenie o liečebných účinkoch vody bol podvrh a že tunajšia voda liečivá vôbec nie je. Všetko zavŕšila veľkú povodeň v roku 1740, po ktorej mnoho stavieb zaniklo či zmenilo svoj účel. V roku 1901 bol strhnutý pôvodný šporkov zámok a obnovy sa celý areál dočkal až v 21. storočí.

pohlad na interier lekarne U granatoveho jablka v hospitale Kuks - Cestovná kancelaria zajazd-poznavaci.skDnes tu môžete vidieť samotný hospital, na ktorého chodbe boli odkryté dovtedy neznáme nástenné maľby predstavujúce, akými rôznymi spôsobmi si pre človeka môže prísť smrť. Vzhľadom k tomu, že sa po tých chodbách prechádzali starci, ktorí vedeli, že v týchto priestoroch už len čakajú na smrť, nechápu morálny význam týchto malieb ani odborníci. Okrem hospitalu, ktorého súčasťou je aj kostol Najsvätejšej Trojice, je tu nádherná a historicky veľmi vzácna baroková lekáreň U granátového jablka s pôvodným vybavením. Známymi sú aj ženské sochy Cností a Nerestí (12 cností a 12 nerestí), ktorých kópie dnes zdobia priečelie hospitalu. Zachovalo sa tu pôvodné kaskádové schodisko, po ktorom v čase vinobrania tečie víno.

Prehliadka hospitalu Kuks :

 • dospelí : 100 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 70 Kč

Areál si najprv prezrieme so sprievodcom a potom budete mať osobné voľno, kedy bude čas aj na obed. Tí zdatnejší sa budú môcť prejsť k asi 3 km vzdialenému Braunovmi betlehemu, ktorý je umiestnený priamo v prírode a je vysekaný do pieskovca. Treba však počítať s tým, že čas na Kuks bude končiť o 13,00 hod., tak aby ste sa stihli vrátiť k autobusu.

Po asi hodinovej jazde sa zastavíme v Třebechoviciach pod Orebem, kde je Třebechovické múzeum betlehemov, medzi ktorého exponátmi vyniká 

Proboštův betlém. 


Je to celodrevený mechanický betlehem od troch tvorcov - troch Josefov - Probošta, Kapuciána a Frimla, ktorí na ňom pracovali v rokoch 1882 až do Proboštovej smrti v roku 1926. Väčšinu figúrok vyrezal Josef Kapucián, Probošt mal na starosti hlavne celkový výzor betlehemu a do pohybu ho uviedol Josef Friml. Prvý krát bol betlehem vystavený na výstave Zemskej jednoty remeselníckej v Chrasti v roku 1909, od roku 1999 je Národnou kultúrnou pamiatkou.

pohlad na cast Probostovho betlehema v Muzeu betlehemov v Trebechoviciach pod Orebem - Cestovná kancelaria zajazd-poznavaci.skUnikátny je svojou estetikou, ktorá, na rozdiel od väčšiny ostatných pohyblivých betlehemov, nebola kvôli pohyblivosti potlačená. Betlehem obsahuje viac ako 2 000 súčiastok, kam patrí aj 351 figúrok, z toho viac ako 200 pohyblivých. V dolnej časti sú predovšetkým svetské postavičky vykonávajúce rôzne práce, za ktorých predobraz slúžili reálni obyvatelia Třebechovíc. Uprostred tretieho podlažia stojí jasličky s narodeným Ježiškom. Na štvrtom až siedmom poschodí sa odohrávajú biblické výjavy od Zvestovania pastierom cez scény z Ježišovho života až po jeho nanebovstúpenie. Celý betlehem až na niekoľko súčiastok je z dreva. Na figúrky bolo použité drevo lipové, pohyblivý mechanizmus bol vytvorený z habrového a bukového dreva a poháňa ho elektrický motorček. Betlehem je 6,9 m dlhý, 2,2 m vysoký a 1,9 m hlboký, váži tri tony, bez podvozku 1,2 tony. 

Vstupné do múzea betlehemov :

 • dospelí : 60 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia : 40 Kč
 • ZŤP : zdarma


V cene zájazdu (75€) je zahrnuté :

 • doprava autobusom
 • ubytovanie v *** hoteli v Hradci Králové s raňajkami
 • sprievodca v Hradci Králové


Do ceny zájazdu nie je započítané :

 • strava okrem raňajok v hoteli
 • vstupné do zámku Hrádek u Nechanic
 • vstupné do Hospitalu Kuks
 • vstupné do Třebechovického múzea betlehemov
 • cestovné poistenie


zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 40 prihlásených osôb


POLOHA : severovýchod Českej republiky

VZDIALENOSŤ : 284 km od Bratislavy, 252 km od Malaciek

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

6,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
6,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
6,30 - zastávka v Malackách na parkovisku pri Tescu
9,00 - 9,30 - príchod na Zelenú Horu pri Žďári nad Sázavou, krátka prehliadka pútnického kostola
9,30 - 11,30 - cesta do Hrádku u Nechanic
11,30 - 13,30 - prehliadka zámku Hrádek u Nechanic
13,30 - 14,00 - presun autobusom do súťažného rozária
14,00 - 16,30 - prehliadka Súťažného rozária v Hradci Králové. možný obed
16,30 - 17,00 - odvoz autobusom do centra Hradca Králové
17,00 - 19,30 - prehliadka centra Hradca Králové so sprievodcom, osobné voľno, možná večera
do 20,00 - ubytovanie v hoteli


nedeľa :

do 9,00 - raňajky
9,00 - 9,30 - cesta do zámku Hospital Kuks
9,30 - 13,00 - prehliadka objektu so sprievodcom, osobné voľno, možný obed
13,00 - 14,00 - cesta do Třebechovic pod Orebem
14,00 - 15,00 - prehliadka betlehemu

19,30 - príchod do Malaciek
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v BratislaveINÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom zájazde

STORNOPODMIENKY : 

Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

 •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
 •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
 •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.