Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně a hrad Loket (Česká republika)


 • termín :15.09.2016
 • doprava:130.00€/os.Najnavštevovanejšie české pramene

Karlovy Vary sú od Bratislavy už naozaj dosť ďaleko, no sú jednou z najznámejších a najnavštevovanejších lokalít v Českej republike. Oslovila som preto sprievodcu, s ktorým sa túlavame po Prahe, slovo dalo slovo, ja jemu voľnú ruku na vypracovanie ponuky na trojdňový zájazd - a dielo je na svete.

Zájazd do týchto končín bude vyzerať nasledovne :

Prvou zastávkou (okrem páuz na toaletu) bude Praha. Tu k nám pristúpi sprievodca, ktorý Karlovarský kraj dobre pozná, sprevádzal tu už viacero skupín a nám bude k dispozícii po celé tri dni. Nasledovať bude

Plzeň,


ktorá je známa hlavne pivom, no do plzenského pivovaru dnes nepôjdeme. Venovať sa budeme historickému stredu mesta, ktoré dal v roku 1295 postaviť syn Přemysla Otakara II. - český kráľ, Václav II. Vybral si na to miesto sútoku až štyroch riek - Radbuzy, Mže, Úhlavy a Úslavy, priamo na križovatke ciest do Norimbergu a Regensburgu, vďaka čomu Plzeň veľmi rýchlo rástla. Už v 14. storočí mala 290 domov s 3000 obyvateľmi a po Prahe a Kutnej Hore bola tretím najväčším mestom v Čechách.

O historickom význame Plzne napovedajú aj nasledovné NAJ zaujímavosti :

 • najvyššia kostolná veža, vysoká 102 metrov, je v Plzni a je súčasťou Katedrály Sv. Bartolomeja
 • Námestie Republiky patrí k najväčším českým námestiam
 • po budapeštianskej synagóge je ďalšia najväčšia práve tá v Plzni
 • plzenské Pivovarské múzeum je jediné múzeum na svete dochované v pôvodnom stredovekom pivovarníckom dome
 • najviac gotických pušiek na jednom mieste v Európe je práve v Západočeskom múzeu v Plzni
 • ZOO v Plzni je jedinou záhradou v Čechách, kde je spojená zoologická aj botanická záhrada v jednom objekte
 • v časti Plzne Bory je najstaršie letisko v Českej republike (od roku 1911) a odtiaľto 27.4.1919 aj vzlietlo prvé lietadlo československej výroby
 • v Plzni je najväčšia pivnica - priamo v areáli pivovaru Prazdroj a má 580 miest
 • Kronika trojánská, najstaršia kniha v Čechách písaná v češtine, bola vytlačená v Plzni, v roku 1468


Historické centrum Plzne, ktoré bolo v roku 1989 vyhlásené Mestskou pamiatkovou rezerváciou, si prezrieme so sprievodcom a bude čas aj na prípadný obed. O 14-tej hodine potom nastúpime do autobusu a odvezieme sa do zámku v Bečove nad Teplou, kde majú druhú najcennejšiu zlatnícku pamiatku v Čechách (prvou je Závišův kříž vo Vyššom Brode) -

relikviár Svätého Maura.


zamok Becov nad Teplou - relikviar svateho maura - castovna kancelaria Zajazd-poznavaci.skObjavený bol v roku 1985 a je považovaný za jeden z najväčších nálezov 20. storočia vo vtedajšom Československu. V rokoch 1991 až 2002 prešiel náročnou rekonštrukciou a dnes ho môžete obdivovať práve v zámku Bečov nad Teplou.

Vstupné do zámku (1. prehliadkový okruh - relikviár Sv. Maura):

 • dospelí : 130 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 90 Kč


Po prehliadke relikviára bude voľno na prípadnú večeru (v reštauráciách pri zámku) a potom sa už pôjdeme ubytovať.


lovecky zamocek - castovna kancelaria Zajazd-poznavaci.skBývať budeme v Loveckom zámočku neďaleko Mariánskych Lázní. Je tu nedotknutá príroda, raj pre rybárov a poľovníkov. Ak budete ešte vládať, môžete sa poprechádzať po lesných cestičkách v okolí hotela. Môžete využiť aj služby miestnej (aj keď trochu drahšej) reštaurácie, ktorá ponúka poľovnícke špeciality. Neďaleko zámočku je ďalšia "nóbl" reštaurácia, ktorá je dokonca zaradená do prestížneho nemeckého sprievodcu pre gurmánov Der Feinschmecker a patrí medzi 100 najlepších reštaurácií v Českej republike. Nech sa páči, ráčte vyskúšať!


Na druhý deň po raňajkách nastúpime do autobusu a odvezieme sa do známeho kúpeľného mesta 

Františkovy Lázně


Frantiskovy Lazne - kolonada - castovna kancelaria Zajazd-poznavaci.skTieto kúpele nesú meno po cisárovi Františkovi I., ktorý v tejto oblasti, známej svojimi prameňmi už od 15. storočia, založil v roku 1793 mesto. Avšak za pravého objaviteľa tunajších prameňov je považovaný Dr. Bernard Adler, lekár z Chebu, ktorý sa Slatinnej kyselke, dnešnému Františkovmu prameňu, začal venovať cielene. Dnes sa v týchto kúpeľoch aktívne využíva 23 sírnatých prameňov s teplotou 8 až 13 °C. My sa poprechádzame po najkrajších častiach týchto kúpeľov a kto bude mať záujem, môže túto liečivú vodu aj ochutnať.


Po prehliadke Františkových Lázní sa autobusom presunieme do mesta 

Cheb, 


ktoré má okrem pekného centra aj zaujímavý hrad. Je to jediný štaufský typ cisárskeho hradiska (falc) na českom území (ďalšie sú v Nemecku a Taliansku) a zároveň najvýchodnejšie stojaci takýto typ stavby hradu. Zároveň sú paláckaplnka aj obranná Čierna veža najlepšie dochovanými objektmi v porovnaní s inými zachovalými falcmi. Zaujímavou súčasťou hradu je aj poschodová kaplnka sv. Erharda a Uršuly, ktorej stavbu započali v období ranej gotiky. Dokončená bola v roku 1213, keď v nej mladý kráľ Fridrich II. podpísal listinu, kde sa zaviazal rešpektovať majetky a práva rímskej cirkvi. Viac podrobností o tejto unikátnej stavbe sa dozviete od sprievodcu na hrade v Chebe.

Vstupné do hradu v Chebe :

 • dospelí : 80 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 40 Kč


Mariánské Lázně


budú druhým kúpeľným mestom, ktoré si dnes so sprievodcom prezrieme. Meno nesú 

 • alebo po Máriinom prameni, ktorý sa tak volá preto, že kedysi dávno nechal touto vodou vyliečený vojak pri prameni obraz Panny Márie, 
 • alebo po Márii Terézii, pretože za jej vlády boli tunajšie pramene podrobnejšie analyzované a už v tom čase sa tomuto vtedy ešte malému mestečku  hovorilo Marienbad.


Marianske Lazne - kolonada a fontana - castovna kancelaria Zajazd-poznavaci.skInternet sa pri tejto informácii rozchádza, no pravdou je :

 • že Mariánské Lázně sú z tu ležiacich kúpeľov najmladšie, 
 • že je tu viac ako 100 prameňov, z ktorých sa využíva asi 53, z čoho 6 je určených na pitnú kúru
 • že prvý kúpeľný dom tu bol postavený až v roku 1807 a volal sa Zlatá Koule
 • že tu v rokoch 1817 - 1823 záhradník Václav Skalník, architekt Jiří Fischer a staviteľ Anton Thurner z nehostinného a bahnitého údolia vytvorili pôvabné parkové mesto s klasicistickými a empírovými domami, altánkami, pavilónmi a kolonádami,
 •  a že každú nepárnu hodinu tu začína hrať spievajúca fontána.


My sa po tomto meste prejdene so sprievodcom a budete mať dostatok času aj na možnú večeru. Kto radšej využije služby reštaurácie v hoteli, ten tak môže urobiť po 18-tej hodine, kedy je plánovaný príchod do hotela. 

V sobotu po raňajkách sa odubytujeme a odídeme do mesta Loket, nad ktorým stojí hrad s rovnakým menom. Ak už som tu riešila, prečo sa volajú Františkove Lázně františkovymi a Mariánské mariánskymi, tak vám sem napíšem aj to, prečo sa Loket volá lakťom :-). Leží totižto v ohybe rieky Ohře, ktorý v týchto miestach pripomína ohnutú ruku. Tak z tohto pochádza trošku smiešny názov tohto mestečka, ktoré však hralo v českých dejinách významnú úlohu! Od 6. storočia ho obývali slovanské kmene a prvá písomná zmienka o ňom je už z roku 1234. Kamenný hrad, ktorý tu stojí od 2. polovice 12. storočia, zaujímal významné postavenie v obrannom systéme krajiny. Jeho význam ocenili aj panovníci tým, že mestu udelili práva a výhody kráľovského mesta. 

Hrad Loket - castovna kancelaria Zajazd-poznavaci.skHrad počas svojej histórie menil svojich majiteľov a časom strácal svoj obranný význam. Jeho veľkú časť zničil v roku 1725 požiar, naposledy bol rekonštruovaný v rokoch 1972 – 1993.

Zaujímavosťou ešte je, že tu bol Karol IV. ešte ako dieťa (kedy sa volal Václav) tri roky väznený, že tu majú hrôzostrašnú expozíciu útrpného práva a 100 kg vážiaci meteorit.

Vstupné do hradu Loket :

 • dospelí : 120 Kč
 • deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP : 95 Kč


Karlovy Vary


Dočítali ste až sem? Ďakujem, ale ja vás už nebudem ďalej trápiť informáciami, to už nechám radšej na sprievodcu. Veď vy sami určite viete, že Karlovy Vary nesú meno po najvýznamnejšom českom panovníkovi Karolovi IV., že sú preslávené po celom svete - nielen svojou jedinečnou atmosférou a prameňmi, ale aj medzinárodným filmovým festivalom. neviem však, či viete, že sa tu natáčalo vraj až 120 filmov - od Vrchní, prchni! cez bondovku Casino Royale až po Posledné Vianoce

Na prechádzku Karlovymi Varmi budeme mať tri hodiny, čo dúfam, že bude stačiť. Potom už plní dojmov z toho množstva zážitkov a príjemne unavení, nastúpime do autobusu a vydáme sa na východ, do Bratislavy, kam by sme mali prísť vo večerných hodinách.


V cene zájazdu (130€) sú zahrnuté :

 • doprava klimatizovaným autobusom s WC
 • 2 x ubytovanie v hoteli s raňajkami (švédske stoly)
 • sprievodca počas troch dní


V cene zájazdu nie sú zahrnuté :

 • strava a nápoje (okrem raňajok)
 • vstupné do pamiatok a múzeí 
 • cestovné poistenie


zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 40 prihlásených 


POLOHA : západné Čechy

VZDIALENOSŤ : 458 km od Bratislavy, 426 km od Malaciek

ČASOVÝ PLÁN : 

štvrtok :

5,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
5,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
5,30 - zastávka v Malackách pri Tescu
do 10,00 - príchod do Prahy, vyzdvihnutie sprievodcu
10,00 - 14,00 - cesta do Plzne, prehliadka mesta s možnosťou obeda (individuálne)
14,00 - 15,30 - cesta do Bečova nad Teplou
15,30 - 18,00 - prehliadka zámku a možná večera
do 18,30 - príchod do hotela, ubytovanie
 

piatok :

do 8,00 - raňajky
do 11,00 - príchod do Františkovych Lázní, prehliadka mesta
11,30 - 14,00 - presun do mesta Cheb, jeho prehliadka, možná návšteva hradu alebo obed (individuálne)
14,00 - 15,00 - cesta do Mariánskych Lázní
15,00 - 18,00 - prehliadka mesta, osobné voľno, možná večera
do 18,30 - príchod do hotela

sobota :

do 8,30 - raňajky v hoteli, odchod z hotela
9,30 - 11,00 - prehliadka mesta Loket, prehliadka hradu Loket
11,00 - 11,30 - cesta do Karlovych Varov
11,30 - 15,00 - prehliadka mesta, osobné voľno, možnosť obeda 
21,30 - príchod do Malaciek
21,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
22,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom zájazde

 • STORNOPODMIENKY : 

  Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

  •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
  •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
  •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.