Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na Valašsko: Karolínka, Velké Karlovice, Vsetín a Valašské Meziříčí (Česká republika)


 • termín :24.03.2019
 • doprava:19.00€/os.
Valašská mozaika

Tento raz sa vydáme na Valašsko, aby sme trochu preskúmali túto hornatú oblasť v najvýchodnejšej časti Moravy, charakteristickú svojou svojbytnou kultúrou, folklórom i národopisom. Túlať sa budeme (aj) po miestach menej známych, aby sme na nich mohli vidieť, počuť a ochutnať z každého trochu, a potom si z pocitov a zážitkov v duchu vyskladať mozaiku tohto čarovného regiónu, rozprestierajúceho sa len kúsok od našich hraníc.

Karolínka a skláreň

Stalo sa to v polovici 19. storočia, v hlbokom údolí medzi vrcholkami Hostýnsko-vsetínskej hornatiny  a hrebeňom Javorníka na okraji Nového Hrozenkova  Židovský podnikateľ Salomon Reich  tu zriadil skláreň, nazývanú "Karolinina huť". A práve táto skláreň sa stala základom dnešnej Karolínky , miesta, ktoré bolo na mesto povýšené až v roku 1998. 

Je zrejmé, že Karolínka a sklárstvo, ktoré tu má dlhoročnú tradíciu, akosi neodmysliteľne patria k sebe. A tak je len prirodzené, že v tomto meste navštívime Múzeum sklárstva. Uvidíme v ňom viac ako dve tisíc exponátov - od skla až po nástroje potrebné na jeho výrobu, či historické, ručne kreslené katalógy, a pracovné knižky miestnych zamestnancov. Najstaršie exponáty múzea predstavujú dve karafy z roku 1860, pamätajúce ešte na Salomona Reichla.

Po návšteve múzea ešte nahliadneme do Kostola Panny Marie Kamelské , ktorý bol vysvätený len v roku 1997. Okrem jeho vkusného moderného interiéru zaujme socha Madony, ktorá je so svojou výškou 253 cm, najväčšou sochou tohto druhu v Českej republike.

Vstupné do sklárskeho múzea:

 • dospelí: KČ 30,-
 • dôchodcovia, ZŤP, deti: KČ 20,-


Velké Karlovice


Naša druhá zastávka, Velké Karlovice, je od Karolínky vzdialená skutočne len pár minút jazdy. A Velké Karlovice sa navštíviť určite oplatí. Je to totiž typická valašská obec so zachovanými pastvinami; plná kaplniek, krížov a starých príbehov... My si tu prezrieme Karlovské múzeum  a Kostol Panny Márie Snežnej. 

Karlovské múzeum, ktoré sídli vo dvoch budovách pamiatkovo chráneného objektu bývalého kupeckého domu zo začiatku 19. storočia, nájdeme v historickom strede Velkých Karlovic. Pozrieme si ukážky, dokumentujúce obraz života ľudí v tomto rázovitom kúte Valašska. Pozoruhodné sú exponáty po domácky vyrábaného poľnohospodárskeho a salašníckeho náradia, ako aj expozície, približujúce postupy spracovania vlny, ľanu a výroby ovčieho syra. A k tomu všetkému autentická jednoduchá valašská kuchyňa s pôvodným vybavením... ale ani to ešte nie je všetko; veď - nechajme sa prekvapiť-:)

Cestovná kancelária jednodenne-vylety.sk - jednodňový výlet - exteriér Kostola Panny Márie Snežnej vo Velkých KarlovicíchVo Velkých Karloviciach sa zastavíme ešte v jednom nádhernom kostolíku, zasvätenom Panne Márii Snežnej. Táto monumentálna drevená stavba v štýle ľudového baroka, pochádza z roku 1754. Má netypický pôdorys v štýle gréckeho kríža a zložitú konštrukciu obvodových stien až s 24 uhlami. Nad stredom kostola sa vyníma baroková vežička s dvomi zvonmi. Lustre do tohto kostola daroval v roku 1892 nám už známy židovský podnikateľ a majiteľ sklární Salomon Reich.


Vstupné do Karlovského múzea:

 • dospelí: KČ 40,-
 • dôchodcovia, ZŤP, deti: KČ 25,-

Vstupné do kostola Panny Márie Snežnej:

 • dobrovoľné


Vsetín


Mesto Vsetín, nazývané aj "Srdcom Valašska", leží na úpätí Vsetínskych, Hostýnskych a Vizovických vrchov, v údolí rieky Vsetínska Bečva, ktorá ho rozdeľuje na tzv. Horné a Dolné mesto. Vsetínu dominuje renesančný zámok, neďaleko  ktorého sa nachádza Horné námestie  s najstaršími vsetínskymi stavbami. Patria medzi ne napríklad baroková Stará radnica, hotel Nová radnica, tzv. Maštaliska - budova, ktorá kedysi slúžila ako koniareň poštovej stanice, a mnohé ďalšie. Nechýbajú ani vzácne sakrálne pamiatky, ako napr. Kostol Nanebevzatia Panny Márie.  

Počas približne jeden a pol hodinovej prechádzky po meste, ktorú absolvujeme spolu so sprievodcom, si historické centrum Vsetína nielen popozeráme, ale navyše sa o ňom a jeho okolí dozvieme aj veľa zaujímavostí, či už zo súčasnosti alebo z histórie.

Prehliadka mesta so sprievodcom:

 • zdarma


Múzeum mäsiarstva vo Valašskom Meziřičí


Miesto, ktoré vo Valašskom Meziřičí  navštívime, je tak trochu netradičné, no vôbec nie nezaujímavé. Práve naopak. Čaká nás tu zážitková prehliadka originálneho Múzea mäsiarstva . 

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokMožno sa trochu začudujete, prečo som vybrala práve túto aktivitu. Nuž - odpoveď je jednoduchá: chcem, aby bol výlet na Valašsko skutočne pestrý a aby sme videli a zažili - ako sa hovorí - "z každého rožka troška". A keďže už máme za sebou prehliadku sklárne v Karolínke, Karlovského múzea, unikátneho kostola, historického centra Vsetína, prečo si ako bodku za výletom nedopriať trochu "gurmánskej turistiky"? (palác Kinských , ktorý by sme inak vo Valašskom Meziřičí určite navštívili tiež, je od 1. 1. 2019 až do roku 2021 z dôvodu rekonštrukcie uzavretý).

Pravdaže, nepôjde o nijaké samoúčelné gurmánstvo-:). Mäsiarske remeslo malo totiž v regióne Valašska výnimočné postavenie. Počas exkurzie v múzeu sa dozvieme všetko o pravej valašskej zabíjačke, uvidíme i krátky film o histórii a súčasnosti mäsiarskeho remesla na Valašsku a - aby sme potešili aj naše chuťové bunky - bude pre nás pripravená ochutnávka miestnych mäsových a údených špecialít.

Vstupné (vrátane ochutnávky):

 • KČ 90,- / jednotne


POLOHA : Východná Morava

VZDIALENOSŤ : 210 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup pri budove Istropolisu v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej železničnej stanici
7,20 - nástup na Patrónke
7,40 - nástup v Malackách (Tesco)
10,00 - 11,00 - prehliadka sklárskeho múzea v Karolínke (sklárstvo bolo jedným z typických remesiel pre túto oblasť) 
11,30 - 12,30 - prehliadka múzea vo Veľkých Karloviciach, dokumentujúceho život, zvyky a tradície na Valašsku
12,30 - 13,00 - prehliadka kostola Panny Márie Snežnej vo Veľkých Karloviciach (unikátna monumentálna drevená sakrálna stavba v barokovom slohu)
14,00 - 15,30 - prehliadka historického centra Vsetína so sprievodcom
16,00 - 17,20 - zážitková prehliadka originálneho Múzea mäsiarstva vo Valašskom Meziříčí, spojená s ochutnávkou valašských mäsových špecialít
19,50 - príchod do Malaciek
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,20 - príchod na Hlavnú železničnú stanicu v Bratislave
20,30 - príchod k Istropolisu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CK je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu