Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na Záhorie: mystická Katarínka, úžasný kostolík v Lančári, Mohyla M. R. Štefánika na Bradle a Kostol sv. Juraja vo Svätom Jure (SR)


 • termín :14.04.2019
 • doprava:17.00€/os.
Potulky po Záhorí


Počas tejto aprílovej nedele sa spoločne trochu potúlame po Záhorí. A navštívime pritom samé zaujímavé a pekné miesta. Najskôr to budú legendami opradené ruiny Kláštora a Kostola svätej Kataríny Alexandrijskej, známe pod jednoduchým názvom "Katarínka". Potom si prezrieme Kostol svätého Michala archanjela v Lančári, ktorý si prívlastok "slovenská Sixtínska kaplnka" vyslúžil plným právom. V múzeu architekta Dušana Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom sa dozvieme veľa informácií a zaujímavostí o Mohyle M. R. Štefánika na Bradle, takže keď sa na ňu následne pôjdeme pozrieť, budeme teóriou dostatočne "vyzbrojení". Nuž a výlet zakončíme prehliadkou Kostola svätého Juraja vo svätom Jure. 


Kostol a Kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej


Areál s ruinami Kostola sv. Kataríny Alexandrijskej , ľudovo nazývaný "Katarínka", sa nachádza cca 20 km severne od Trnavy, v katastrálnom území obce Dechtice, uprostred čarovnej prírody Malých Karpát. A čarovná je i samotná "Katarínka"; osobité miesto s jedinečným genius loci. Hoci sa z múrov bývalého kláštora a kostola zachovali skutočne len torzá, stále vyžarujú čosi povznášajúce a majestátne. 

Kláštor, ktorý patril františkánskemu rádu, založil v roku 1618 gróf Krištof Erdody. Urobil tak na mieste, kde sa - podľa legendy - mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu  zjavovala Katarína Alexandrijská.  

"Katarínka" bola postavená v rano barokovom štýle talianskym majstrom Pietrom Spazzom. Len samotný kostol meral do dĺžky 52 metrov, do šírky takmer 13 metrov, a týčil sa až do výšky 30 metrov. Priľahlý kláštor obývalo 50 františkánskych rehoľníkov. V roku 1786 boli však kláštor aj kostol z nariadenia cisára Jozefa II  zrušené. 

Odvtedy síce areál pomaly chátral, no predsa len nedošlo k jeho úplnému zániku. A to aj vďaka projektu "Katarínka", v rámci ktorého pracujú dobrovoľníci okrem iného na záchrane objektov pred zrútením a na ich zakonzervovaní.

My sa na "Katarínku" vydáme z rázcestia pri obcNaháč. Od miesta, kde zaparkuje náš autobus, to budeme mať do cieľa približne 40 minút chôdze - pohodovým tempom a lesným, ale nenáročným a pohodlným terénom (sčasti po spevnenej ceste).  Na "Katarínke" nás už bude čakať sprievodca, ktorý nás po areáli prevedie a porozpráva nám o jeho histórii i súčasnosti. Tí, ktorí budú mať záujem, môžu so sprievodcom vystúpiť aj na kostolnú vežu  (výstup je však z bezpečnostných dôvodov možný len za priaznivého počasia). Na záujemcov bude čakať aj Lesná železnička Katarínka ; jej trať je síce krátka, no zážitok z jazdy o to silnejší. 


Vstupné: 

 • dobrovoľné (formou kúpy suvenírov)


Kostol sv. Michala archanjela v Lančári


Ku kostoluLančári  si to budeme musieť trochu "vyšlliapať". Kostol je totiž postavený na kopci nad obcou a až k nemu sa autobus nedostane. Pešo treba prejsť len cca 500 metrov, avšak do pomerne strmého briežku (nemajte ale obavy, zvládne to každý; a na prehliadku kostola som vyčlenila dostatok času, takže si každý na "výstup" môže zvoliť aj svoje vlastné tempo). 

Cestovná kancelária jednodenne-vylety.sk - jednodňový výlet - interiér kostola sv. Michala archanjela v Lančári

No ten pohľad potom rozhodne stojí zato. Atraktívny je i exteriér kostola, nuž a jeho interiér návštevníkovi doslova "vyrazí dych". Ide o renesančnú  stavbu zo 17. storočia, nachádzajúcu sa na mieste bývalého gotického  kostola, ktorý sa spomínal už v roku 1332. Jeho súčasná podoba - a to najmä unikátna výzdoba interiéru - patrí medzi ojedinelé ukážky barokového umenia na Slovensku z polovice 18. storočia. Keď ju uvidíte, ihneď pochopíte, prečo tento nie veľmi známy kostol dostal prezývku "Slovenská Sixtínska kaplnka ". V kostole nás privíta pán, ktorý nám porozpráva o jeho, často pohnutej, histórii i súčasnosti .

V areáli, obkolesenom hradbou, sa nachádza aj samostatne stojaca renesančná zvonica. Okolo kostola sa kedysi rozprestieral cintorín, pozostatky ktorého sú viditeľné dodnes. A pekný je aj výhľad na Podunajskú pahorkatinu , otvárajúci sa pri pohľade do okolia. 


Vstupné:

 • dobrovoľné


Pamätná izba Dušana Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom


Skôr, ako sa vyberieme k Mohyle M. R. Štefánika na Bradle, zastavíme sa v pamätnej izbe architekta Dušana Jurkoviča  v Brezovej pod Bradlom . Pútavý výklad, spojený s premietnutím dobového filmu a "predstavením" mohyly pomocou jej rozkladateľnej makety zabezpečí, že z následnej návštevy Mohyly na Bradle budeme mať celkom iný, omnoho bohatší zážitok.


Vstupné:

 • zdarma


Mohyla M. R. Štefánika na Bradle


Naša návšteva Mohyly M. R. Štefánika  na Bradle  bude zaujímavá i tým, že v tomto roku si pripomíname 100 ročné výročie Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - jednodňový výlet - letecký pohľad na Mohylu M. R. Štefánika na Bradleúmrtia  tohto slovenského velikána. K Mohyle M. R. Štefánika  na Bradle sa dá, samozrejme, ísť aj pešo. Z Brezovej pod Bradlom je to príjemná, cca hodinu a pol trvajúca prechádzka, vedúca po peknej trase s mnohými pútavými výhľadmi. My sa však tento raz na parkovisko pri Mohyle vyvezieme autobusom a k samotnej Mohyle prejdeme pešo len pár desiatok metrov. 

Základný kameň tejto jedinečnej stavby bol položený 17. júla 1927 a jej slávnostné odhalenie sa uskutočnilo  23. septembra 1928, počas celonárodnej slávnosti. Na diele nepretržite, počas 200 dní, pracovalo až 200 robotníkov. Z Mohyly a jej okolia sa nám ponúkne prekrásny panoramatický výhľad na celý kraj; takto, z vtáčej perspektívy uvidíme napríklad aj Košariská , obec, v ktorej sa M. R. Štefánik narodil.

Možnosť občerstvenia nájdeme v Chate pod Bradlom a v malom kiosku pri parkovisku si zasa možno kúpiť suveníry, či nápoje.


Kostol sv. Juraja vo Svätom Jure


Gotický Kostol svätého Juraja  predstavuje dominantu a zároveň i najstaršiu stavbu Svätého Jura . Stavba vznikla v  poslednej štvrtine 13. storočia. Avšak vyvýšené presbytérium spolu s podzemnou kaplnkou dokazujú, že gotický kostol nadviazal na staršiu románsku sakrálnu stavbu. Za najpozoruhodnejšiu a najvzácnejšiu pamiatku v interiéri kostola je jednoznačne považovaný Oltár Svätého Juraja. Toto dielo, pochádzajúce z roku 1527, z dielne Štefana Pilgrama, je vytvorené z bieleho pieskovca. Výjavy na ňom zobrazujú život sv. Juraja, pričom sa v nich spájajú rastlinné a figurálne motívy. 

Okrem oltára sa v tomto farskom kostole "ukrývajú" aj ďalšie vzácnosti. Patria medzi ne napríklad gotický mramorový sarkofág grófa Juraja, rokoková kazateľnica, gotické pastofórium, oltár sv. Bartolomeja a iné.

Pri Kostole sv. Juraja stojí drevená zvonica  zo 17. storočia, postavená pravdepodobne po tureckom vpáde. 


Vstupné:

 • dobrovoľnéPOLOHA : Západné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 110  km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - nástup pri budove Istropolisu v Bratislave
8,10 - nástup na Hlavnej železničnej stanici v Bratislave
9,30 - 12,30 - prechádzka na "Katarínku"; prehliadka pozostatkov kláštora a kostola (so sprievodcom); možnosť výstupu na vežu, jazdy na malom vláčiku (individuálne)
13,00 - 14,30 - prehliadka Kostola svätého Archanjela Michala, stojaceho nad Lančárom a nazývaného aj "Slovenská Sixtínska kaplnka" 
15,00 - 15,45 - prehliadka pamätnej izby arch. D. Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom (okrem iného v nej uvidíme aj model Mohyly M. R. Štefánika a dozvieme sa o nej mnoho zaujímavého)
16,00 - 17,00 - prechádzka k Mohyle M. R. Štefánika na Bradle, prehliadka Mohyly; možnosť občerstvenia (individuálne)
18,00 -19,00 - prehliadka Kostola sv. Juraja s unikátnym oltárom (Svätý Júr)
do 19:20 - príchod na Hlavnú železničnú stanicu v Bratislave
do 19,30 - príchod k Istropolisu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CK je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu