Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Najslávnejší kôň sveta v Kisbéri, pevnosť v Komárne a prírodný chodník (vriace piesky) v Tate (Maďarsko, Slovensko)


 • termín :01.09.2019
 • doprava:18.00€/os.
Dobří holubi se vracejí ... 

Bol 22. jún, krásna, slnečná sobota. Vybrali sme sa teda na výlet, ktorého cieľmi bol park miniatúr v Kisbéri, prehliadka pevnosti v Komárome a končiť sme mali na náučnom prírodnom chodníku v Tate - všetko v Maďarsku. Prvé dva ciele sme absolvovali bez problémov, avšak po príchode do Taty začali jemne padať kvapky dažďa z mraku, ktorý najprv vyzeral priateľsky. Zmenil sa však na obrovský zásobník mokrých poslov, ktoré v stále väčšom a väčšom počte padali z neba. Nepomohol dáždnik, nepomohol pršiplášť, do autobusu sme sa vrátili všetci úplne premočení.

prirodny chodnik v tate - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skVýlet sa pokazil a bolo mi veľmi ľúto, že náučný chodník v Tate, na ktorý som stavila hlavnú kartu, sme nemohli vidieť v jeho plnej kráse. Preto som sa rozhodla, že dám tento upršaný výlet do plánu ešte raz, ale (verím, že) bez dažďa a s pozmenenými prvými dvomi destináciami, aby sa ho mohli zúčastniť opäť tí, ktorí na ňom zmokli a chcú vidieť náučný chodník v peknom počasí. Práve na nich som myslela, keď som vymýšľala názov tohto článku - "Dobří holubi sa vracejí" - nie ako na alkoholikov z Kleinovho filmu ale na niekoho, kto sa na miesto, kde už raz bol, rád vráti. 

Kisbéri sa teraz namiesto parku miniatúr zameriame na niekdajšiu slávu tunajšieho žrebčína založeného v roku 1852 a veľa si povieme o najslávnejšej dostihovej kobyle sveta - o Kincsem, potom si odbehneme na Slovensko, do Komárna, kde navštívime tamojšiu pevnosť a zastavíme sa aj na Nádvorí Európy a končiť budeme na už spomínanom prírodnom náučnom chodníku v maďarskej Tate

Kaštieľ a žrebčín v Kisbéri


boli pre mňa veľkou neznámou, kým som tam sama nezašla začiatkom augusta na "prieskum". Zistila som, že niekdajší kaštieľ Batthyányovcov nie je v najlepšom stave a je v ňom miestna nemocnica, čiže nie je verejnosti prístupný. Zistila som aj to, že niekdajšia cisárska jazdiareň je už asi 2 mesiace zatvorená. Prečo, to nikto nevie a kedy a či ju otvoria, to som sa tiež nedozvedela. Avšak neďaleko kaštieľa aj jazdiarne je malý kaštieľ, kde je okrem artefaktov malého mestského múzea aj veľmi zaujímavá expozícia o tunajšom žrebčíne, ktorý bol v rokoch 1800-1961 preslávený chovom pretekárskych koní. 

A práve s kisbérskym žrebčínom je spojené meno najslávnejšieho pretekárskeho koňa všetkých čias - kobyly Kincsem (jej meno v preklade = Môj poklad, 17.3.1874 - 17.3.1887), ktorá z 54 dostihov všetky aj vyhrala. 

Dodnes nie je presne doložené, či sa narodila v žrebčíne v Kisbéri alebo na panstve Ernő Blaskovicha v Tápiószentmártone, ale je isté, že spojenie jej otca Cambuscana - anglického plnokrvníka a matky Waternymph, ktorej vlastníkom bol Ernő Blaskovich, nastalo v Kisbéri a že aj časť svojho života potom prežila v kisbérskom žrebčíne.

Životný príbeh tejto fenomenálnej kobyly, ktorú vo svete pre jej ťažko zapamätateľné meno poznajú skôr ako "maďarský zázrak" je veľmi zaujímavý a teraz vám z neho prezradím len to, že kamarátkou Kincsem bola mačka, ktorá s ňou musela chodiť na všetky jej preteky, lebo Kincsem bez mačky nespravila ani krok :-). Ak chcete o Kincsem vedieť viac, nech sa páči na výlet.

Vstupné do múzea v Kisbéri : 300 Ft (jednotne)

Okolie malého kaštieľa je veľmi pekné na prechádzky a viem aj, kde v Kisbéri predávajú OBROVSKÚ zmrzlinu :-)

Pevnosť v Komárne


je súčasťou komárňanského pevnostného systému, ktorý je tvorený Starou a Novou pevnosťou v Komárne (Slovensko), a MonoštorskouHviezdicovitou a Igmándkou pevnosťou v Komárome (Maďarsko), ku ktorým na oboch stranách Dunaja patrili ešte podporné obranné stavby. Celý tento dnes v strednej Európe najväčší obranný systém bol postavený v rokoch 1546 - 1880, pôvodne na obranu Viedne a horného Uhorska pred Turkami, neskôr zasa pred Napoleonom. Po roku 1945 prebrali Starú, Novú aj Monoštorskú pevnosť sovietske vojská a vytvorili v nich najväčší muničný sklad v Európe. 

Ako dnes vyzerá Monoštorská pevnosť, sme videli na výlete v tú upršanú sobotu. Teraz sa s miestnym sprievodcom pozrieme na slovenskú časť pevnostného systému a prezrieme si Starú a Novú pevnosť v Komárne.

Vstupné do pevnosti : 

 • dospelí : 3€
 • deti, študenti, ZŤP : 2€

UPOZORNENIE - ak máte možnosť, vezmite si na prehliadku príručnú baterku (môžete použiť aj svetlo na vašom mobile), lebo niektoré časti pevnosti nie sú osvetlené

Po prehliadke pevnosti sa presunieme na komárňanské 

Nádvorie Európy, 

kde bude voľno na prípadný obed či posedenie v cukrárni. Toto nádvorie navrhli ešte pred rokom 2000 architekti z Ateliéru Európa v Komárne, ktorí nechali na ploche 6 500 m2 postaviť viac ako 40 budov, z ktorých každá reprezentuje architektonický štýl typický pre inú krajinu či štát Európy. Nebudem tu vypisovať chvály na toto exteriérovo krásne nádvorie, pretože každý z vás pravdepodobne vie, že nával turistov, ktorý sa v Komárne vďaka tomuto projektu očakával, sa, jednoducho ... nekoná. Aby sme však vedeli, ako to s ním naozaj je, pôjdeme sa naň radšej pozrieť na vlastné oči.

Náučný prírodný chodník v Tate


Relatívne mladý projekt prírodného, asi 2 km dlhého chodníka nad úrovňou asi päťdesiatich centimetrov vody využil niekdajšiu bažinatosť okolia mesta Tata. Tata sa aj dnes nazýva mestom jazier a vody, ale vždy tomu tak nebolo. Voda tu začala miznúť v čase socializmu, keď sa v meste a okolí začalo ťažiť uhlie. Aby sa baníci k zásobám uhlia dostali, odčerpávala sa voda z podzemia, čím vyschli aj mokrade v okolí mesta. Voda sa tam vrátila až po skončení ťažby.

Postupne vyviera piesčitým podložím, vďaka čomu je na niektorých miestach vidno akoby vretie vody ... jemný prúd vody stavia na seba zrnká piesku, čím vznikajú miniatúrne vežičky, ktoré následne pod vlastnou váhou padajú a proces výstavby sa začína odznova ... Okrem tejto atrakcie tu môžete sledovať množstvo vtáctva aj vodných živočíchov či hmyz, časť chodníka vedie jazerom plným kvetov lekna. 

Na prechádzku po chodníku bude dostatok času.

Vstupné na chodník : 

 • dospelí : 1100 Ft
 • deti, študenti, ZŤP : 800 Ft


POLOHA : severné Maďarsko, južné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 318 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,10 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 11,30 - prehliadka múzea v Kisbéri, osobné voľno v okolí niekdajšieho žrebčína 
12,30 - 14,00 - možnosť obeda v Komárne

14,00 - 15,30 - prehliadka pevnosti v Komárne
16,00 - 17,30 - prechádzka po prírodnom náučnom chodníku v Tate
19,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,40 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu