Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet po stopách Slovanov - kostol Margity Antiochijskej v Kopčanoch, Slovanské hradisko v Mikulčiciach, Velehrad, Archeoskanzen Modrá a Živá voda (Slovensko, Česká republika)


 • termín :21.04.2018
 • doprava:15.00€/os.
Malý okruh našou minulosťou

Obdobie Veľkomoravskej ríše väčšina z nás považuje za naše jediné "slovenské" dejiny, čo, samozrejme, nie je pravdou. Aj po jej rozpade a včlenení nášho územia do Uhorska sa na našom území hovorilo po slovensky a dlho bola úradnou rečou najprv latinčina a neskôr nemčina. Aj mnoho šľachticov žijúcich na našom území ovládalo slovenčinu. Až v 19. storočí, po rakúsko-uhorskom vyrovnaní v roku 1867, si začala "Budapešť" presadzovať maďarčinu v našich školách aj úradoch, ale to trvalo len do roku 1918. Aj tak nás však učili o tom, ako nás maďarská šľachta celé tisícročie utláčala a preto sme sa akosi primkli aspoň k tej Veľkomoravskej ríši, útvaru Slovanov.

Z tých čias sa nám dodnes zachovalo mnoho pamiatok, väčšina z nich už len v podobe základov kamenných kostolov alebo zemných valov. Veľa je toho ešte neobjaveného a čaká sa na budúce generácie archeológov s lepšími možnosťami výskumu. My sa vrámci nášho dnešného výletu vyberieme na severozápad od Bratislavy, do lokalít Kopčany, Mikulčice a Modrá, ktoré boli jednoznačne určené za miesta, kde naši slovanskí predkovia pobývali a v prípade Mikulčíc mali možno aj svoje hlavné sídlo.

Kostol Margity Antiochijskej v Kopčanoch


je podľa mňa najstarším a na svete jediným stojacim kostolom z čias Veľkej Moravy. Konzultovala som to aj s odborníkmi a tí mi môj názor nevyvracali. Jeho výstavbu archeológovia datujú do polovice 9. storočia a pravdepodobne patril ku kostolom hradiska v Mikulčiciach. Ostatné, na našom území stojace kostoly, sú z neskoršieho obdobia, alebo boli prestavané. Najstaršie dochované stavby v Českej republike pochádzajú až z konca 9. storočia. Preto si dovolím tvrdiť to, čo o tomto kostole píšem na začiatku tohto odseku.

gombiky z hrobu na slovanskom hradisku v Mikulciciach - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Preto je mi vždy smutno, keď si naň spomeniem. Stojí tam sám, v poli pri Kopčanoch, v letných horúčavách aj v zimných fujakoch, pred ničím nechránený. Je mi smutno, keď si spomeniem na Rotundu svätej Kataríny v Znojme, kam len občas vpustia pár návštevníkov, aby tam, preboha, nenadýchali viac ako treba, aby sa im nepoškodili fresky. Je mi smutno, keď si spomeniem na drevený dom Petra Veľkého v Sankt Peterburgu, nad ktorý dala (ak si dobre pamätám) ešte Katarína Veľká postaviť murovaný dom, ktorý ten drevený chráni pred zničením. A ten Petrov drevený zrub je oveľa väčší ako Margitin kostol v Kopčanoch!

Margitin kostol nie je chránený ničím, nie je tam žiadne infocentrum a ak neviete, na aké správne číslo zavolať, tak sa doň ani nedostanete, lebo je uzamknutý. Len jedna mohutná lipa mu robí spoločnosť ... Je pravda, že z jeho pôvodnej výzdoby v podobe malieb sa nezachovalo takmer nič a len na pár miestočkách je malá čiarka či náznak fresky ... ale tá atmosféra! Je mi z toho smutno ...

Sú však veci, ktoré ja nezmením a preto aspoň zavolám na to správne číslo a vybavím, aby nám kostol otvorili a aby sme si mohli prezrieť jeho interiér.

Po prehliadke kostola Margity Antiochijskej v Kopčanoch sa vyberieme do neďalekej obce 

Mikulčice


Niekdajšie slovanské hradisko na okraji tejto obce je od "nášho" Margitinho kostola vzdušnou čiarou vzdialené len nejakých 1700 metrov. Tam tiež kedysi stáli také a aj väčšie kostoly ako je ten Margitin, tam sa však žiaden nezachoval. Dôvodom bolo piesčité podložie pôvodne vytvorené z naplavenín rieky Moravy, ktorá tu ustavične menila svoje koryto. Preto po zániku hradiska, z ktorého tu dodnes objavili základy kniežacieho paláca, 12-tich kamenných kostolov a viac ako 2 500 hrobov (výskum je tu vykonávaný nepretržite už desiatky rokov a pokračuje sa v ňom neustále), tunajšie stavby schátrali a zrútili sa.

Dnes je nad základmi jedného z kostolov postavená nadstavba, majú tu nové infocentrum a dokonca aj vyhliadkovú vežu, odkiaľ môžete základy jednotlivých kostolov vidieť. O histórii a význame tohto hradiska, ktoré kedysi nazývali grad Morava či starobylé mesto Rasticovo, kde s veľkou pravdepodobnosťou pôsobili Cyril a Metod a ktoré mohlo byť aj hlavným mestom Veľkej Moravy, nám porozpráva miestny sprievodca.

Poplatok za sprievodcu :

 • dospelí : 100 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 60 Kč

Vstupné na vyhliadkovú vežu si platí každý sám a jeho výška je : 60/40 Kč.

Archeoskanzen v Modrej


bude hlavným bodom pokračovania nášho výletu. Okrem neho si budete môcť individuálne prezrieť areál Živej vody alebo sa prejsť k bazilike v neďalekom Velehrade a prezrieť si ju.

drevene domy v Archeoskanzene v Modrej - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk Archeoskanzen v Modrej  je novodobá rekonštrukcia slovanského hradiska. Za drevenou obrannou palisádou nájdete objekty akými boli podzemnice, polozemnice či nadzemné drevené domy remeselníkov. Je tu postavená aj replika kamenného kostola na jeho pôvodnom mieste (stavba podobná kostolu v Kopčanoch), niekdajšej školy, v akej vyučovali Cyril a Metod, ale aj kniežacieho paláca. Po areáli sa prechádzajú malé prasiatka, ovce aj sliepky, čo umocní pocit, že ste na obývanom mieste. Podrobnosti o živote na takomto hradisku nám povie miestny sprievodca.

Vstupné do archeoskanzenu :

 • dospelí : 80 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 60 Kč
 • ZŤP/S+1 : zdarma


Živá voda je projekt postavený hneď pri archeoskanzene v Modrej. Na rozdiel od veľkých akvárií, kde sú prezentované morské ryby, sa v Živej vode zoznámite s obyvateľmi našich riek a jazier. Okrem mnohých akvárií v nadzemnej časti budovy je tu v podzemí vybudovaný podvodný tunel, z ktorého môžete pozorovať ryby plávajúce v tunajšom, umele vytvorenom jazere. Ak si počkáte, pravdepodobne nad vami preplávajú aj dva 400 kg exempláre Vyzy veľkej, ryby, ktorá kedysi plávala aj v Dunaji a v dolných tokoch Moravy a Váhu. Predpokladá sa, že ju lovili aj naši slovanskí predkovia.

Vstupné do botanickej a sladkovodnej expozície Živá voda :

 • dospelí : 80 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 60 Kč
 • ZŤP/S+1 : zdarmaPOLOHA : juhovýchodná Morava 

VZDIALENOSŤ : 142 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 


8,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
8,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,30 - nástup v Malackách (Tesco)
9,00 - 9,45 - prehliadka kostola Margity Antiochijskej v Kopčanoch
10,30 - 12,00 - prehliadka bývalého slovanského hradiska v Mikulčiciach
13,30 - 15,00 - osobné voľno v Modrej, možnosť obeda, návštevy Živej vody, alebo návšteva kostola vo Velehrade
15,00 - 16,00 - prehliadka Archeoskanzenu Modrá so sprievodcom
18,00 - príchod do Malaciek (Tesco)
18,20 - príchod na Patrónku v Bratislave
18,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu