Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Prehliadka Krakova, prehliadka hradu Wawel, soľná baňa Wieliczka (Poľsko)


 • termín :06.06.2015
 • doprava:75.00€/os.Po dvoch rokoch opäť návšteva Krakova

Naposledy sme boli v Krakove v júni 2013. V roku 2014 sa v ponuke výletov Krakovu miesto akosi nenašlo a tak to v tomto roku musím napraviť. V pláne budú interiéry Kráľovského zámku na Waweli, Korunovačná katedrála na Waweli,  prehliadka centra Krakova, židovská štvrť Kazimierz, ale aj soľná baňa Wieliczka a bude aj čas na oddych. Poďme však pekne poporiadku.

Do Krakova je to z Bratislavy 424 km a autobus na to (aj s povinnými prestávkami) potrebuje minimálne 7 hodín cesty. Ak by sme vyrazili z Bratislavy o 5. - 6-tej ráno, tak by sme v Krakove boli okolo 13-tej hodiny. A čo by sme stihli? 

Preto na tento zájazd vyrazíme radšej veľmi skoro (v sobotu v noci o 1,30 hodine) a do Krakova prídeme okolo 8,30 hod. 

A keďže toho chceme vidieť čo najviac, tak nás na parkovisku pred hradom Wawel už bude čakať sprievodca, ktorý sa nám počas týchto dvoch dní bude venovať. Prvou v poradí bude prehliadka hradu Wawel s kráľovskými komnatami a Korunovačnou katedrálou Sv. Stanislava a Sv. Václava na Waweli, ktorá je tiež súčasťou tohto objektu.  

Kráľovský zámok na Waweli


Wawel je kopec, 228 metrov vysoká dominanta Krakova, ktorý obteká rieka Visla a o ktorom sa hovorí, že v ňom kedysi býval drak. V dávnych dobách ho vraj premohol knieža Krak a legenda hovorí, že Krakov dostal svoje meno práve po tomto kniežati. Aj napriek tomu, že to bolo už veľmi dávno, môžete tu draka vidieť aj dnes. V pravidelných intervaloch chŕli z papule oheň a je umiestnený na úpätí kopca Wawel, pri skalnom otvore - jaskyni, kde vraj pobýval.

Krakov bol od roku 1320 sídlom poľských kráľov a tak aj ich sídlo muselo byť reprezentatívne. Pôvodný opevnený hrad tak postupne prestavali na zámok, ktorý bol prvou renesančnou stavbou na území vtedajšieho Poľska. Neskôr sa sídlom poľských kráľov stala Varšava, ale občas tu niektorý kráľ určitý čas pobýval.  

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok

Dnes navštívi zámok na Waweli množstvo turistov, aby mohli obdivovať jeho vnútornú aj vonkajšiu krásu. Spolu s našim sprievodcom sa k nim pridáme aj my a prezrieme si kráľovské komnaty.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok


Katedrála svätého Stanislava a svätého Václava


Wawelská katedrála postavená na mieste niekdajších starších kostolov, ktorú stavali 40 rokov a dokončená bola v roku 1364, si však aj po presťahovaní kráľovského sídla do Varšavy uchovala svoj význam najdôležitejšieho poľského chrámu. Naďalej v nej prebiehali korunovácie a boli tu pochovávaní králi a kráľovné. 


Vstupné do kráľovských komnát zámku na Waweli :
 • dospelí : 21 PLN
 • dôchodcovia, deti, študenti : 14 PLN


Vstupné do katedrály :
 • dospelí : 11 PLN
 • dôchodcovia, deti, študenti : 6 PLN

Po troch hodinách strávených prehliadkou zámku na Waweli si dáme asi dvojhodinovú prestávku na obed (individuálne) či oddych a pomaly sa pešo presunieme do Starého mesta - centra Krakova, ktorému dominuje námestie s úctyhodnými rozmermi 200 x 200 metrov. Po prehliadke tejto časti mesta si prezrieme aj interiéry Mariánskeho kostola a vypočujeme si trúbenie trubača z jeho kostolnej veže.

Vstupné do Mariánskeho kostola :

 • dospelí : 10 PLN
 • dôchodcovia, deti, študenti : 5 PLN


Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok

Po prehliadke Starého mesta so sprievodcom bude osobné voľno na individuálnu prechádzku touto časťou Krakova. Do autobusu nastúpime tak, aby sme sa stihli do 19-tej hodiny ubytovať.

Nedeľa :

Po raňajkách v hoteli bude v pláne prehliadka židovskej časti Krakova - Kazimierzi a jednej z jej synagóg - synagógy Remuh

Vstupné do synagógy Remuh :

 • dospelí : 5 PLN
 • dôchodcovia, deti, študenti : 2 PLN


Po prechádzke bývalým židovským mestom v Kazimierzi si dáme dvojhodinkovú prestávku na kávu či obed a potom sa už presunieme do Wieliczky, kde po 380-tich schodoch zostúpime v sprievode nášho sprievodcu a dvoch baníkov do soľnej bane.

Soľná baňa vo Wieliczke


Kto by nepočul o tomto prekrásnom výtvore baníkov, ktorí tu popri namáhavom ťažení kamennej soli vytvorili množstvo sôch, portálov a dokonca rozľahlú kaplnku, do ktorej sa zmestí naraz až 500 osôb - všetko zo soli?

Soľ tu začali ťažiť už v 13. storočí a oficiálne skončili v roku 1992, odkedy sa tu síce ročne ťaží nejaké malé množstvo soli, no baňa vo Wieliczke už slúži hlavne turizmu

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázok

Baňa má 9 podzemných poschodí, ktoré siahajú až do hĺbky 327 metrov. Pre verejnosť sú sprístupnené len tri z nich. Podzemné chodby, ktoré kedysi využívali baníci, merajú úctyhodných 259 kilometrov, avšak pre verejnosť je sprístupnených iba asi dva a pol. 

Prehliadka soľnej bane bude trvať asi 3 hodiny, po ktorých sa s našim sprievodcom rozlúčime a poberieme sa domov, na Slovensko.

Vstupné do soľnej bane Wieliczka :

 • dospelí, dôchodcovia : 49 PLN
 • deti, študenti : 32 PLN


V cene zájazdu (80€) sú zahrnuté :

 • doprava klimatizovaným autobusom s WC
 • ubytovanie v hoteli s raňajkami (švédske stoly)
 • platba za sprievodcu v Krakove
 • platba za sprevádzajúcich baníkov v soľnej bani


V cene zájazdu nie sú zahrnuté :

 • strava a nápoje (okrem raňajok)
 • vstupné do hradu Wawel, do Kráľovskej katedrály, Mariánskeho kostola, synagógy Remuh a do bane vo Wieliczke 
 • cestovné poistenie


zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 40 prihlásených 


POLOHA : južné Poľsko

VZDIALENOSŤ : 424 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

01,20 - odchod z Patrónky v Bratislave
01,30 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
08,30 - príchod do Krakova, krátky oddych, stretnutie so sprievodcom
09,00 - 12,00 - prehliadka interiérov hradu Wawel a Katedrály
12,00 - 14,00 - prestávka na obed a presun do centra Krakova
14,00 - 15,00 - prehliadka starého Krakova
15,00 - 18,00 - osobné voľno v centre mesta
od 19,00 - ubytovanie v hoteli, nocľah

nedeľa :

do 8,30 - raňajky v hoteli, odchod z hotela
9,00 - 10,00 - prehliadka židovskej štvrte Kazimierz
10,00 - 12,00 - osobné voľno v centre mesta, možný obed
do 13,00 - presun k soľnej bani vo Wieliczke
13,00 - 16,00 - prehliadka soľnej bane Wieliczka
23,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
23,10 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom zájazde

STORNOPODMIENKY : 

Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

 •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
 •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
 •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.