Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Krakov a Vianočné trhy - interiéry hradu Wawel, Lagiewniki a soľná baňa Wieliczka (Poľsko)


 • termín :03.12.2016
 • doprava:82.00€/os.Krakov vianočný alebo jarmarki božonarodzeniowe

Krakov je krásne mesto, no pre obyvateľov Bratislavy a jej okolia má jednu veľkú nevýhodu - je ďaleko! Cesta autobusom aj s dvomi technickými prestávkami tam trvá až 7 hodín, preto sa do Krakova chodí minimálne na dva dni.

Vianocne trhy v Krakove - Cestovna kancelaria zajazd-poznavaci.skNiekoľko letných a jesenných víkendov v tomto roku už obsadili mestá v Českej republike a tak mi pre Krakov nakoniec už nezostalo miesto. Vzala som však do úvahy žiadosť niekoľkých klientov, ktorí mali záujem o návštevu Vianočných trhov v Krakove a tak vznikol tento sviatočný a v roku 2016 posledný zájazd CK zajazd-poznavaci.sk.

Z dôvodu už spomínanej dlhej cesty do Krakova vyštartujeme z Bratislavy už o 5-tej hodine ráno. Prvým nástupným miestom bude Patrónka a ostatných záujemcov vyzdvihneme na Hlavnej vlakovej stanici. Dúfam, že cesta bude ubiehať v klasickom tempe bez zdržania a my vystúpime na parkovisku pri hrade Wawel, kde nás už bude čakať miestny sprievodca. Prvým zastavením na tomto zájazde bude totižto hrad Wawel a Wawelská katedrála a my si prezrieme aj interiéry oboch pamiatok.

Wawel


je kopec tvorený Jurským vápencom, na ktorom je postavený hrad nesúci rovnaký názov. Ľudia však túto vyvýšeninu pri rieke Visle, kam nedosiahla voda a bol z nej dobrý výhľad, obývali dávno pred tým, než sa čo len začalo uvažovať nad tým, že tu niekto postaví opevnenú stavbu. Kopec obývali praľudia, v 7. storočí sem prišli Slovania a v 9. storočí bolo toto územie súčasťou Veľkomoravskej ríše. Ku Krakovu a vzniku jeho názvu sa viaže legenda o rytierovi Krakovi a drakovi, ktorý obýval jaskyňu v kopci Wawel, no na internete je aspoň v troch rozdielnych verziách, preto si otázku "Ako to bolo s tou legendou" necháme pre sprievodcu, nech nám on povie, ktorá z tých verzií je pravdivá. Faktom je, že na brehu rieky Visly, pri vstupe do jaskyne, ktorá tu naozaj je, chŕli kovový drak v pravidelných intervaloch oheň a draka ako mestský suvenír nájdete skoro v každom obchode v Krakove.

pohlad na kopec Wawel s rozsiahlou stavbou hradu Wawel - Krakov - Cestovna kancelaria zajazd-poznavaci.skVráťme sa však ku hradu Wawel. Politický význam toto miesto nadobudlo už v 10. storočí, kedy patrilo historicky prvému poľskému vládcovi Mieszkovi I. z rodu Piasztow a potom jeho nasledovníkom Boleslavovi Chrabrému a Miszkovi II. Bolo to aj obdobie, kedy Wawel začal byť najdôležitejším centrom kresťanstva v Poľsku. Pôvodne románske stavby na tomto kopci  boli jednotlivými poľskými kráľmi, ktorý odtiaľto vládli Poľsku až do roku 1595, prestavované a tak tu dnes môžete obdivovať zaujímavý súbor stavieb, z ktorých najvýznamnejšími sú hrad a katedrála. 

Samotný hrad je taký členitý a rozsiahly, že si v ňom môžete vybrať (okrem tematických výstav) z viac ako 8-mich okruhov. Keďže sme skupina, vybrala som pre vás tú najklasickejšiu trasu - Kráľovské reprezentačné komnaty.

Vstupné do hradu Wawel (fotografovanie je zakázané) :

 • dospelí : 20 Zlotých
 • deti, žiaci, študenti, dôchodcovia : 13 Zlotých


Wawelská katedrála


katedrala na Waweli - Krakov - Cestovna kancelaria zajazd-poznavaci.skPo prehliadke hradu sa presunieme ku katedrále, ktorá je tak ako hrad postavená na kopci Wawel a jej celý názov znie Katedrálna bazilika svätého Stanislava a svätého Václava. Na mieste dnešnej baziliky dal Boleslav Chrabrý už v roku 1000, kedy v Krakove vzniklo biskupstvo, postaviť prvý kostol, no ten v roku 1038 zničil český kráľ Břetislav. Druhý kostol, ktorý tu následne postavili, podľahol v roku 1305 požiaru. V roku 1364 tu nakoniec vysvätili terajší kostol, ktorý je najvýznamnejším nielen v Krakove ale aj v celom Poľsku a kde boli v priebehu 500 rokov korunovaní poľskí králi. Súčasťou katedrály sú aj hrobky poľských kráľov a ostatných poľských významných osobností.

Vstupné do katedrály :

 • dospelí : 11 Zlotých
 • deti, žiaci, študenti, dôchodcovia : 6 Zlotých


Ak nám zostane čas na prestávku, tak si do 16,30 hod. dáme pauzu, ak nie, tak sa rovno peši presunieme na Hlavné námestie v Krakove. Hovorí sa o ňom, že je najväčším námestím v Európe a ak aj nie, tak je určite najväčším námestím v Poľsku. Budovať sa začalo v roku 1257 a je naozaj rozľahlé - jeho rozmery sú 200 x 200 metrov. Kraľuje mu druhý najvýznamnejší kostol Krakova - Mariánsky kostol. Ten si so sprievodcom tiež prezrieme a on vás určite upozorní na jeho zvláštnosť, čím je trúbenie trubača z kostolnej veže. Ako a kedy tento zvyk vznikol a prečo uprostred trúbenia trubač odrazu prestane trúbiť, vám tiež vysvetlí náš sprievodca.

Vstupné do Mariánskeho kostola :

 • dospelí : 10 Zlotých
 • deti, žiaci, študenti, dôchodcovia : 5 Zlotých


No a konečne nastane čas pre tých, ktorí pôjdu do Krakova obdivovať hlavne vianočnú výzdobu a ktorí sa už nevedia dočkať potuliek po Hlavnom námestí medzi stánkami s vianočnými ozdobami, suvenírmi a jedlom. Počas voľna, ktoré budete mať až do 20,00 hod., sa budete môcť navečerať alebo navštíviť niektorú z mnohých kaviarničiek a cukrární. Tak isto je každoročnou súčasťou vianočných trhov v Krakove výstava betlehemov. O 20,00 nastúpime do autobusu a odvezieme sa spolu do hotela. 


Po raňajkách formou švédskych stolov sa o 8,00 zídeme pri autobuse a spolu so sprievodcom sa vydáme na kresťanmi obdivované miesto zvané 

Lagiewniki


Úprimne - o Lagiewnikoch neviem nič. Nie som kresťan a nič mi to nehovorí, ale uznávam vieru a potreby svojich klientov a tak som vrámci Vianočných sviatkov zaradila do tohto zájazdu zastavenie aj na takomto svätom mieste. Na jednej stránke som o tomto mieste našla toto :

"Kláštor Kongregácie sestier Panny Márie Milosrdnej , kde sr. Faustína Kowalska žila a zomrela, bol založený v Krakove v druhej polovici 19. storočia. Tejto skromnej mníške bola udelená veľká milosť blízkosti Ježiša Krista. Jej mystické vízie boli opísané v jej denníku, ktorý je dodnes najprekladanejšou poľskou knihou. Budúca svätica prežila svoj postulát aj noviciát v kláštore Łagiewniki, rovnako tam zložila svoje prvé aj večné sľuby. Od roku 1936 až do svojej smrti zostala v Lagiewnikách trvale, pracovala v záhrade a na kláštornej bráne. Zomrela 05.10.1938 a bola pochovaná v hrobke v kláštornom cintoríne . Mystička bola oficiálne vyhlásená za blahoslavenú v roku 1993 a svätorečená v roku 2000 . V tom istom roku bol ustanovený aj sviatok milosrdenstva. Obe tieto udalosti vyhlásil pápež Ján Pavol II., ktorý sa ako mladý muž modlieval v kláštornej kaplnke na ceste do práce do neďalekého chemického závodu.

interier Sanktuaria Bozieho milosrdenstva v Lagiewnikoch - Krakov - Cestovna kancelaria zajazd-poznavaci.skKláštorná kaplnka zasvätená Svätému Jozefovi v roku 1891, je centrom kultu Božieho Milosrdenstva . Bolo to práve tu, kde v roku 1943 krakovský spovedník sestry Faustíny posvätil prvý obraz Milosrdného Ježiša, darovaný kaplnke ako votívna obeť maliara Adolfa Hyla, iniciujúc zahájenie úcty k  Božiemu milosrdenstvu. Na prvú nedeľu po Veľkej noci r. 1944, bol posvätený druhý obraz Milosrdného Ježiša. Tento obraz sa čoskoro stal veľmi známym pre svoje milosti, o čom svedčia početné votívne obete vo vitrínach okolo kaplnky . Jeho kópie a reprodukcie boli rozšírené po celom svete a obraz priniesol naplnenie Ježišových slov adresovaných sestre Faustine : „Želám si, aby tento obraz bol uctievaný najprv vo vašej kaplnke, a [ potom ] po celom svete."
Od blahorečenia sestry Faustíny (1993) sú jej relikvie uložené v mramorovej rakve v bočnom oltári pod zázračným obrazom: „Ježišu , dôverujem v Teba. " Pod oltárom je kľakadlo s časťou pozostatkov, čo má uľahčiť uctievanie svätice pútnikmi.

Novšia časť svätyne Božieho milosrdenstva sa skladá z budov postavených v posledných rokoch . Autorom návrhu bol hlavne Witold Cęckiewicz, architekt z Krakova . Bazilika bola postavená v rokoch 1999-2002 . Jedná sa o dvojpodlažnú elipsoidnú konštrukciu pripomínajúcu loď. Je schopný pojať päť tisíc ľudí . Myšlienka návrhu chrámu odkazuje na žiarenie vychádzajúce zo srdca Milosrdného Ježiša, ktorého obraz je umiestnený v strede presbytéria. Pod obrazom je zlatý svätostánok v tvare zemegule a plastika kríka akoby roztrhaného vetrom. Bazilika bola posvätená pápežom Jánom Pavlom II. 17.augusta 2002 počas jeho poslednej púte do Poľska. Vtedy Svätý Otec tiež zveril svet Božiemu milosrdenstvu. Od 6. marca 2003 má kostol titul Basilica minor. Počas púte pápeža Benedikta XVI. do Poľska v roku 2006 bol odhalený pomník Jána Pavla II. na rozhľadni, ktorá meria 76 metrov a je najvyššou rozhľadňou v Krakove. V spodnej časti baziliky je centrálna kaplnka venovaná sestre Faustíne a štyri postranné kaplnky. Vedľa hornej časti baziliky je kaplnka ustavičnej poklony Najsvätejšej sviatosti."


Nebudem ja sama opisovať to, o čom nemám ani tušenia a tak dúfam, že veriaci vedia, na aké miesto sa pôjde a neveriacim vyššie uvedený popis stačil. Na návštevu tohto svätého miesta budeme mať hodinu a aj keď by si žiadalo viac, budeme sa musieť pobrať ďalej, pretože nás už budú čakať 

v soľnej bani vo Wieliczke.


Je to jedna z najstarších baní na svete, soľ sa tu ťažila od 13. storočia až do roku 2007. Baňa má 9 podlaží s celkovou dĺžkou chodieb až 300 km. V podstate by nebola ničím významná, ak by sa baníci v nej pracujúci nepustili do skrášľovania priestorov, z ktorých už vyťažili soľ. V bani tak vznikli priestory ako podzemný kostol s kompletným zariadením (ešte aj s lustrami zo soli), niekoľko kaplniek ale aj časti so sochami zo soli zobrazujúcimi obyčajných baníkov pri práci či pri oddychu. Všetky podlahy v bani sú tak isto zo soli. Do útrob bane v hĺbke 150 m sa schádza schodiskom s množstvom schodov, no unavení z dlhej banskej túry sa na povrch vyvezieme výťahom. Sprevádzať v bani nás bude náš sprievodca a dvaja baníci, ktorí budú dávať pozor na to, aby sme v bani nikoho nezabudli.

jedna zo solnych sieni v solnej bani Wieliczka - zajazd do Krakova - Cestovna kancelaria zajazd-poznavaci.skZaujímavosťou bane je ešte to, že tak ako do jaskýň, tak aj sem chodia deti na ozdravné pobyty a v bani môžete aj prespať - v dvoch podlažiach, v hĺbke 125 a 135 metrov pod povrchom tu môžete za prijateľnú cenu prenocovať a súčasťou nocľahu sú aj raňajky.

Vstupné do bane :

 • dospelí, dôchodcovia : 50 Zlotých
 • deti, žiaci, študenti : 33 Zlotých


Po prehliadke soľnej bane bude do 15-tej hodiny voľno na oddych a prípadný obed. Potom už nastúpime do autobusu, ktorý nás do Bratislavy privezie okolo 22,00 hod.V cene zájazdu (82€) sú zahrnuté :

 • doprava klimatizovaným autobusom s WC
 • ubytovanie v ***hoteli s raňajkami (švédske stoly)
 • slovensky hovoriaci sprievodca v Krakove
 • poplatok za sprievod baníkov vo Wieliczke


V cene zájazdu nie sú zahrnuté :

 • strava a nápoje (okrem raňajok)
 • vstupné do pamiatok a múzeí 
 • cestovné poistenie


zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 40 prihlásených 


POLOHA : južné Poľsko

VZDIALENOSŤ : 372 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

5,00 - odchod z Patrónky v Bratislave
5,10 - zastávka na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
12,30 - 14,30 - prehliadka hradu Wawel a katerdrály na Waweli, peší presun do centra mesta
14,30 - 16,00 - osobné voľno v centre mesta, možnosť obeda
16,00 - 17,00 - prehliadka Hlavného námestia a Mariánskeho kostola
do 19,00 - osobné voľno na Vianočných trhoch v Krakowe, 

19,00 - nástup do autobusu, odvoz do hotela, nocľah

v prípade záujmu o dlhší pobyt na Vianočných trhoch návrat do hotela individuálne


nedeľa :

do 8,00 - raňajky v hoteli, odchod z hotela
8,30 - 9,30 - zastávka na pútnom mieste v Lagiewnikoch, návšteva Sanktuária Božieho milosrdenstva
10,30 - 15,00 - prehliadka soľnej bane vo Wieliczke, možný obed
21,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
22,00 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom zájazde

 • STORNOPODMIENKY : 

  Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

  •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
  •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
  •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.