Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Arcibiskupský palác a Podzámocká záhrada v Kroměříži a zámok Chropyně (Česká republika)


 • termín :02.04.2017
 • doprava:17.00€/os.Kroměříž - letné sídlo olomouckých biskupov

Kroměříž je vďaka svojim záhradám krásny v každej ročnej dobe. Vrámci dnešného výletu do tohto okresného mesta s asi 30 000 obyvateľmi budete mať možnosť si prezrieť Arcibiskupský zámok (reprezentačné priestory) a objednám vám aj vláčik, ktorý je najlepším prostriedkom na "prechádzku" Podzámockou záhradou.

Naschvál ale vyhradím na Kroměříž viac času (4,5 hod.), lebo v tomto meste je dostatok zaujímavostí, ktoré sa oplatí navštíviť. Na začiatok to bude už spomínaný

Arcibiskupský palác


Jeho dejiny môžeme rozdeliť na 3 časti. Už koncom 13. storočia, v čase, keď už bol Kroměříž majetkom Olomouckého biskupstva, tu dal olomoucký biskup Bruno von Schauenburg vybudovať gotický hrad, ktorý tu stál až do husitských vojen. Vtedy bol hrad veľmi zničený a tak sa biskup Stanislav Thurzo koncom 15. storočia rozhodol, že ho dá prestavať na renesančný zámok na štvorcových základoch. Avšak ani tento zámok neodolal náporu vojakov, ktorými boli tentoraz Švédi, ktorí zámok zničili vrámci tridsaťročnej vojny v 17. storočí. A tak sa do jeho poslednej prestavby pustil (ako inak) biskup Karol II. Lichtenstein z Kostelkornu.

pohlad na Arcibiskupsky palac v Kromerizi - z Podzamockej zahrady - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skPráve tento zadávateľ stavby okrem zámku navrhol aj výsadbu Podzámockej aj Kvetnej záhrady (obe sú aj so zámkom zapísané do zoznamu UNESCO). Zámok bol postavený v štýle raného baroka a aby sa nezabudlo na pôvodný hrad, ktorý na tomto mieste stával, ponechali architekti jeho 84 metrov vysokú vežu ako súčasť stavby zámku.

Vstupné do zámku v Kroměříži :

 • dospelí : 150 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 110 Kč


Vaše možnosti v Kroměříži


Ako som už spomínala, objednám nám spoločnú prehliadku reprezentačných priestorov zámku, ktorá bude trvať niečo cez hodinu. Potom sa presunieme do Podzámockej záhrady, kde na nás už bude čakať elektrický vláčik a postupne sa vystriedame pri komentovanej prehliadke záhrady. Týmto bude spoločný program končiť a je na vás, ako ďalší čas využijete.


Poplatok za jazdu vláčikom po Podzámockej záhrade : 90 Kč

Ak máte záujem o prechádzku jednou z najstarších barokových záhrad v Európe, tak vám zostane čas aj na to. Asi 800 m od centra mesta je Kvetná záhrada, ktorá bola pred pár rokmi zreštaurovaná a jej podoba sa vrátila do doby, kedy ju sem dal inštalovať biskup Lichtenstein z Kostelkornu. 

Jednotlivé lákadlá Kroměříža si budete môcť prezrieť individuálne, podľa vášho záujmu a výberu a o 14,30 hod. sa stretneme pri autobuse, ktorý nás odvezie do zámku v Chropyni.


Netypická prehliadka


Akosi sme si zvykli, že zámky sú automaticky vybavené nádherným dobovým nábytkom. Avšak nie vo všetkých je to tak. Mnohé sa zachovali ako budovy bez zariadenia a teraz sú v ich priestoroch administratívne budovy alebo múzeá. Jedným takýmto objektom je aj zámok v Chropyni, ktorý využíva Muzeum Kroměřížska a v ktorého priestoroch nájdete :

 • rytiersku sieň s kazetovým stropom a erbmi Fürnstenbergovcov 
 • veľkú zbierku zbraní z obdobia tridsaťročnej vojny
 • Ječmínkovu sieň so zariadením čakajúcim na jeho príchod
 • expozíciu z dejín mesta, miestne kroje
 • zbierky poľnohospodárskeho a rybárskeho náradia
 • expozíciu chropyňského rodáka, maliara Emila Fillu (kubizmus)


zamok v Chropyni - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skNeďaleko zámku je rybník - posledný zo sústavy niekdajších miestnych rybníkov, ktorý je od roku 1925 národnou prírodnou rezerváciou. Na jeho hladine pláva kriticky ohrozený druh rastliny kotvica plávajúca a tak isto je najväčším hniezdiskom čajky smejivej v strednej Európe. V čase našej návštevy by tu čajky už mali byť, tak ich, aj vďaka drevenej ornitologickej pozorovateľni, ktorá pri rybníku je, budeme môcť pozorovať. 


Vstupné do zámku v Chropyni :

 • dospelí : 70 Kč
 • študenti, dôchodcovia : 40 Kč
 • ZŤP : zdarmaPovesť o moravskom kráľovi Ječmínkovi :


Před dávnými časy vládl v Chropyni pán, kterého měli poddaní velmi rádi. Když měl nastoupit na místo markraběte, celé okolí se radovalo. Jenže radost netrvala dlouho: pánovi stoupla pýcha do hlavy a zatvrdila srdce. Na zámku se začalo žít jako u dvora. Hostina střídala hostinu, ve dne jezdily návštěvy na lov a ničily vesničanům jejich skromná políčka. Poddaní pána prosili o slitování, ale nepochodili. Chropyňská paní se za své poddané přimlouvala, pánovo srdce však bylo již tak tvrdé, že pohrozil vyhnáním i jí. Časté hodování vyprázdnilo zámecké truhlice, a tak pán zvýšil daně a přidal roboty. Utrápení poddaní se rozhodli, že zámek napadnou a všechny pobijí. Bylo jim však líto chropyňské paní, a proto ji včas varovali. Prchla ze zámku se zbrojnoši v patách, jen tak tak se stačila ukrýt v blízkém lánu ječmene. A jaký div. Zohýbaná stébla ječmene se znovu narovnala a paní schovala. Zanedlouho nastaly žně a ženci našli v ječmeni paní s krásným děťátkem, kterému začali říkat Ječmínek. Paní vesničany požádala, aby zlému pánovi odpustili všechny jeho zlé skutky a slíbila jim, že až Ječmínek doroste, křivdy svého otce napraví. Poté jim i s Ječmínkem zmizela před očima. Od té doby na Hané čekají návrat svého krále, který se má zjevit tehdy, až se moravskému lidu povede nejhůře.

Zdroj: http://www.predskolaci.cz/povest-o-krali-jecminkovi-na-chropyni/14565


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 190 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
7,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,30 - zastávka v Malackách (Tesco)
10,00 - 14,30 - prehliadka zámku a podzámockej záhrady v Kroměříži, osobné voľno, možnosť obeda
15,00 - 16,00 - prehliadka zámku Chropyně - 1. skupina
15,10 - 16,10 - prehliadka zámku Chropyně - 2. skupina
do 17,00 - možnosť prechádzky okolo zámku a chropyňského rybníka
19,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
 • Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu