Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zájazd na víkend - Hospital Kuks a Pardubice, ZOO Dvůr Králové, Les Království, Opočno (Česká republika)


 • termín :19.05.2018
 • doprava:90.00€/os.Hviezda nášho programu - hospital Kuks!

Začiatkom roku 2015 bol po náročnej obnove verejnosti sprístupnený areál, ktorý pred 300 rokmi navštevovali najvýznamnejší šľachtici strednej Európy. Jeho staviteľom bol gróf František Antonín Špork, osvietený mecenáš umenia z prelomu 17. a 18. storočia. Kuks je názov miesta pri dedinke Slotov, ktoré si gróf Špork vybral za miesto, kde si postaví letné sídlo. My sa tam pôjdeme pozrieť a keďže je tento klenot umiestnený až za Hradcom Králové, zastavíme sa na zaujímavých miestach v okolí.

Po ceste tam si prezrieme Pardubice, kde si dáme aj pauzu na obed a budeme pokračovať do vychýrenej ZOO v Dvore Královom. Zastavíme sa však na chvíľu aj pri priehrade Les Království, ktorej priehradný múr pripomína most do hradu a dom hrádzneho zas malý hrad. Potom už bude nasledovať spomínaná ZOO.

Na druhý deň sa odvezieme k už spomínanému komplexu Kuks, na ktorého prehliadku aj s možným obedom budeme mať štyri hodiny. A keďže je v tej lokalite aj ospevovaný zámok Opočno, zastavíme sa aj tam.

Pardubice


hlavným mestom Pardubického kraja, majú asi 90 000 obyvateľov a preslávil ich hlavne Pardubický perník a najťažší a najprestížnejší konský dostih s názvom Velká pardubická. My si s miestnym sprievodcom prezrieme centrum mesta, kde potom bude rozchod. Ak budete mať záujem o prehliadku zámku, ktorý tu založili páni z Pernštejna ako rovinný vodný hrad, budete si ho môcť prezrieť vrámci osobného voľna.

Les Království


je najkrajšou priehradou v Českej republike. Nehovorím o nejakom špeciálnom tvare vodného diela, ale o priehradnom múre, ktorý z diaľky pripomína most do hradu s dvomi ozdobnými portálmi. Priehrada tak vyzerá preto, lebo bola dostavaná ešte pred 2. svetovou vojnou, presnejšie v roku 1920 ... vtedy na to asi mali čas :-). Bolo to po tom, čo voda z Labe v roku 1897 zaplavila široké územie až po Pardubice. A keďže to nebola prvá povodeň, ktorá tunajšiu krajinu ničila, bolo rozhodnuté o výstavbe dvoch vodných diel na zadržiavanie prívalovej vody. Prvou priehradou je Labská pri Špindlerovom Mlyne a tou druhou je Les Království. Prečo tá prvá nie je taká zdobná ako tá, pri ktorej sa zastavíme my, som nikde nezistila. 

ZOO Dvůr Králové


bude poslednou zastávkou vrámci dnešného dňa. Tak ako aj v iných zoologických záhradách, sú aj v tejto umiestnené zvieratá zo všetkých kútov sveta. Avšak, to, čo inde nemajú, je Africké safari Jozefa Vágnera a levie safari, čiže jazda elektrickým autom po jednej časti záhrady, kde sú umiestnené hlavne kopytníky. Ak vás tieto zvieratá veľmi nezaujímajú a máte radšej slony či opice, neunáhľujte sa. Safari jazda je komentovaná a množstvo zaujímavých informácií a spôsob ich podania na vás určite zapôsobia tak ako pred rokmi na mňa aj napriek tomu, že ani ja tie "srny" nejako nemusím. Jednoducho, safari je neopakovateľným zážitkom.

Lístok na safari : 80 Kč (jednotne)

Vstupné do ZOO : 200 Kč (jednotne)

Po asi hodinovej jazde autom bude dosť času na prehliadku ostatných zvierat v záhrade a aj na prípadnú večeru v stánkoch s občerstvením.

Hospital Kuks


Po noci strávenej v exotickom ubytovaní a po raňajkách nastúpime do autobusu a zamierime 15 km na juhovýchod, k objektu ohodnotenom ako Stavba roka 2016. Ako uvádzam vyššie, Kuks dal vystavať gróf František Antonín Špork a rozdelil ho riekou Labe, ktorá tadiaľto preteká, na dve časti. Na jednom brehu rieky si dal postaviť svoje luxusné barokové sídlo a okolo neho kúpele - to bolo miesto na radovánky. Na druhý breh umiestnil hospic pre vojnových veteránov, o ktorých sa tu starali milosrdní bratia ... to bolo miesto pokory a rozjímania.

Kúpeľný komplex

bol vystavaný na klamstve. Gróf Špork si dal spraviť rozbor miestnej vody s výsledkami, aké potreboval on. Podľa nich bola miestna voda veľmi liečivá, dokonca viac ako iné v Čechách a tak sláva Kuksu predstihla aj Karlove Vary. Tieto kúpele však neboli len o vode. Vďaka rozhľadenosti a svetaskúsenosti grófa tu vzniklo nepreberné množstvo zábav, ktoré tu šľachtici využívali. Dal tu postaviť promenády, kúpeľné domy, divadlo, množstvo fontán, kde z niektorých vraj tieklo víno, usporadúvali sa tu poľovačky, svoje hudobné diela tu uvádzali poprední európski skladatelia. Ak by sa panstvo aj tak nudilo, mohlo sa prejsť k Braunovmu betlehemu, ktorý Matej Bernard Braun zhotovil v neďalekom lese. 

(k Braunovmu betlehemu vás v prípade záujmu odvezie náš autobus)

Sláva kúpeľov však po grófovej smrti začala upadať a zistilo sa, že ani s tou liečivou vodou to nebolo nijaké slávne. Kúpele ani zámok sa dodnes nedochovali, zachoval sa však   

Hospital

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokHospic Kuks dal gróf postaviť na druhom brehu rieky Labe, ale to, že to bol hospic, ktorý tu mimochodom fungoval do roku 1938, neznamená, že by bol horší ako kúpeľná časť! Je to veľkolepá baroková stavba v strede s kostolom Najsvätejšej Trojice, kde je rodinná hrobka Šporkovcov. Okrem toho je tu v strednej Európe druhá najstaršia lekáreň U Granátového jablka s kompletným zariadením. Za hospicom je obnovená bylinková záhrada, pred ním sa vynímajú kópie sôch od Brauna - 12 cností a 12 nerestí, originály sú od roku 1984 v interiéri hospicu. Zaujímavosťou je 52 malieb na chodbách hospicu. Tieto boli objavené pod bielym náterom počas obnovy objektu. Sú na nich namaľovaní ľudia od tých najchudobnejších až po kráľov a pápežov vo chvíli, kedy si pre nich prichádza smrť. Môžeme len uvažovať, čo si o tom mysleli veteráni, ktorí okolo nich denne prechádzali.

Budete si môcť vybrať z dvoch prehliadkových okruhov (rozhodnete sa v autobuse)

- prehliadka niekdajších kúpeľov a hospitalu Kuks : 200 Kč (jednotne)

- prehliadka niekdajších kúpeľov, hospitalu Kuks a Braunovho betlehemu : 280 Kč (jednotne)


Zámok Opočno 


by bolo škoda vynechať. Už len kvôli jeho pikantnej súčasnosti. Od roku 1991 sa totižto potomkovia posledných majiteľov zámku, Kristina Colloredo-Mansfeld a Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld súdia s Národným pamiatkovým ústavom aj Českou republikou o vybavenie interiérov zámku aj o zámok samotný. Zámok je totižto známy bohatou zbierkou  zbraní a obrazov, 54 obrazov už si potomkovia zo zámku aj vzali. Podrobný postup reštitučných sporov si môžete prezrieť tu, ja pre vás objednám prehliadku celého zámku, ktorá zahŕňa africké a indiánske zbierky, historické interiéry, obrazáreň, knižnicu, zbrojnicu a apartmán Kinských s unikátnym, obojstranne maľovaným obrazom talianskeho maliara Giuseppe Bartolomea Chiariho.  

Vstupné do zámku :

 • dospelí : 190 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 140 Kč
 • ZŤPS+1 : zdarma


V cene zájazdu (90€) sú zahrnuté :

 • doprava klimatizovaným autobusom s WC
 • 1 x ubytovanie v *** hoteli s raňajkami (švédske stoly) 


V cene zájazdu nie sú zahrnuté :

 • strava a nápoje (okrem raňajok)
 • vstupné do pamiatok a do ZOO
 • cestovné poistenie


zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 40 prihlásených 


POLOHA : sever Českej republiky

VZDIALENOSŤ : 350 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

6,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
6,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
6,30 - zastávka v Malackách pri Tescu
10,30 - 13,00 - príchod do Pardubíc, prehliadka mesta so sprievodcom, možnosť obeda
do 15,00 - cesta do Dvůr Králové, po ceste FOTOzastávka pri priehrade Les Království
15,00 - 18,00 - návšteva ZOO Dvůr Králové 
ubytovanie, osobné voľno, nocľah

nedeľa :

do 8,30 - raňajky v hoteli, odchod z hotela
9,00 - 13,00 - prehliadka celého komplexu areálu hospitalu Kuks so sprievodcom vrátane Braunovho betlehemu v prírode, možný obed
14,00 - 16,00 - prehliadka zámku Opočno
16,00 - odchod na Slovensko
20,30 - príchod do Malaciek
20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • na zájazde je vždy prítomná zodpovedná zástupkyňa CK zajazd-poznavaci.sk (Gabriela Murínová)

 • STORNOPODMIENKY : 

  Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

  •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
  •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
  •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.