Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet na zámok Kunštát a do arboréta Šmelcovna v Boskoviciach (Česká republika)


  • termín :05.05.2019
  • doprava:18.00€/os.Najstaršie parkety v Európe a najstarší psí cintorín v Európe

... aj to je zámok Kunštát. Založil ho významný moravský rod pánov z Kunštátu, prešiel viacerými prestavbami, bol v ňom mobilizačný sklad ministerstva vnútra až nakoniec schátral tak, že v roku 2005 bol naozaj v havarijnom stave. Vtedy ho do svojej správy prebral Národný pamiatkový ústav a vďaka mimoriadnym dotáciám sa začala v prvom rade obnova strechy a krovu a súčasne s tým aj statické zaistenie stavby.

pohladnica s obrazkami zamku Kunstat-exterier zamku, kaplnka a interiery - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skZámocké interiéry aj okolie zámku začali nadobúdať svoj pôvodný výzor a dnes patrí zámok Kunštát medzi pamiatky, ktoré sa oplatí navštíviť. My si prezrieme reprezentačné priestory južného krídla zámku a čas bude aj na prechádzky v jeho okolí, pretože sa nemáme kam ponáhľať. Nasledovať budú Boskovice, kde si dáme voľno na obed a na záver výletu to bude prechádzka v arboréte Šmelcovna na okraji Boskovíc.Zámok Kunštát


patrí medzi najstaršie moravské hrady, veď prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1279 a podľa posledných prieskumov muriva by mal byť ešte starší. Založili ho páni z Kunštátu, tí, z ktorých pochádzal aj jediný český kráľ z radov šľachtyJiří z Kunštátu a z Poděbrad. Práve Jiří z Poděbrad dal hrad výrazne prebudovať. Renesančnú podobu mu dal v polovici 16. storočia Jan Černčický z Kácova a prestavbu dokončili jeho synovia Arnošt a Viliam.

Ďalšími pánmi už zámku boli grófi z Lamberga, ktorí si zámok zvolili za rodinné sídlo. Vrámci jeho prestavby použili prvky raného baroka, ktoré do klasicistickej podoby prestavali ďalší majitelia zámku, slobodní páni Honrichs zu Wolfswarffen.

Poslednými majiteľmi zámku boli ríšski grófi Coudenhove-Honrichs v rokoch 1901–1945. Tým bol potom zámok zabavený a nejako prežíval až do spomínaného roku 2005, kedy sa konečne začalo s jeho opravou.

Keďže zámok nebol nikdy prestavaný úplne, zostali v ňom zachované prvky rôznych architektonických slohov. Dnes je v ňom expozícia približujúca životný štýl posledných majiteľov zámku.

Hneď pri zámku je malý psí cintorín, kde sú pochovaní psi posledných majiteľov zámku. Najstarší náhrobok je z roku 1890 a patrí jazvečíkovi Luxovi.

Vstupné do zámku Kunštát (platí Klíč k památkám) :

  • dospelí : 130 Kč
  • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 90 Kč
  • ZŤP/S+1 : zdarma

Boskovice a ich pamiatky


Boskovice sú mesto vzdialené od Kunštátu 13 km východne. Známe sú hradom (vstupné : 70/40Kč), zámkom (vstupné : 120/70Kč) aj židovskými pamiatkami ako sú synagóga (vstupné : 40/30Kč), mikve a cintorín. Ja som pre vás v Boskoviciach vybrala arborétum Šmelcovna, ktoré je v okrajovej časti mesta, avšak najprv sa zastavíme v centre Boskovíc na prípadný obed alebo prechádzku po židovskej štvrti. 

Ak vám bude málo návštevy zámku Kunštát, budete môcť (individuálne) navštíviť aj zámok v Boskoviciach alebo boskovický hrad, alebo si budete môcť prezrieť miestnu synagógu. Avšak to už bez obeda, lebo aj obed aj pamiatky za 1,5 hodinu asi nestihnete. Alebo budete môcť zostať dlhšie v Boskoviciach, ak nebudete mať záujem o prechádzku po arboréte (pre vás sa vrátime cestou z arboréta) ... vykombinovať si to budete môcť podľa seba.

Arborétum Šmelcovna bude otvorené do pol piatej, preto sa v Boskoviciach stretneme pri autobuse o 14-tej hodine a odvezieme sa k arborétu (budeme mať na prechádzky či prípadný nákup kvetov 2 - 2,5 hodiny).

Vstupné do arboréta Šmelcovna som nikde nenašla, preto sa pravdepodobne neplatí. Dávam do pozornosti, že súčasťou arboréta je aj predajňa sadeníc stromov, kríkov aj kvetov, jednoducho všetkého, čo sa vám môže hodiť do vašej záhradky alebo na balkón.

V čase našej návštevy arboréta v ňom budú prebiehať dve výstavy - dni sakúr (15.4.-15.5.) a kvitnúce rododendróny (1.-31.5.).


Niečo o arboréte Šmelcovna :

- areál má 7 hektárov - rozdelený na plochy s prirodzeným vegetačným porastom a na plochy cielene vysadené mnohými tisíckami kultivarov okrasných rastlín

- spevnená prehliadková trasa je dlhá 2 kilometre (trávnaté a povrchovo spevnené cesty a chodníky)

- v arboréte nájdete starú zbierkovú záhradu, nové zbierkové výsadby, prirodzené lúčne a lesné porasty, obnovovaný historický ovocný sad, zookútik a predajné plochy záhradného centra s ponukou širokého sortimentu okrasných a úžitkových rastlín, keramiky, pestovateľských substrátov, nádob a ďalšieho sortimentu pre zakladanie záhrad


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 174 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
10,30 - 12,00 - prehliadka zámku Kunštát
12,30 - 14,00 - možný obed v Boskoviciach alebo prehliadka synagógy 
do 16,30 - prechádzky po arboréte Šmelcovna
19,00 - príchod do Malaciek (Tesco)
19,20 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,30 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • som osobne prítomná na každom výlete
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu