Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Kutná Hora a zámok Žleby (Česká republika)


 • termín :24.06.2017
 • doprava:75.00€/os.Královské stříbření,

dvojdenná gotická historická slávnosť, sa bude v Kutnej Hore v tomto roku konať už po 26. krát. Okrem toho, že je to symbolické otvorenie turistickej sezóny, je to aj návrat na začiatok 15. storočia, kedy celé mesto aj kráľovské sídlo v mincovni vo Vlašskom dvore ožíva fiktívnom príbehom príchodu českého a rímskeho kráľa Václava IV. a jeho dvora. 

My sa do osláv príchodu kráľa zapojíme tiež, ale okrem toho si s miestnym sprievodcom prezrieme centrum Kutnej Horychrám sv. Barbory a mincovňu Vlašský dvůr. Navečer sa potom presunieme do časti Kutnej Hory Sedlec, kde si prezrieme kostnicu a kostol Nanebovzatia Panny Márie a svätého Jána Krstiteľa. Tento kostol do súčasnej podoby prestaval významný český architekt Jan Blažej Santini - Aichel a ja som v ňom pre vás objednala krásny zážitkový program. Ten bude končiť až okolo 22-hej hodiny a tak sa ubytujeme trošku neskôr. Po raňajkách v hoteli sa odvezieme do Kladrub nad Vltavou, do najstaršieho žrebčína v Čechách. Kto bude chcieť, môže si ho prezrieť so sprievodcom, ale bude aj možnosť len tak pozorovať pasúce sa kone, alebo vystúpať na miestnu rozhľadňu. V žrebčíne pobudneme dve hodiny a potom už bude nasledovať zámok Žleby, jeden z najkrajších zámkov v Čechách.


Stredoveké slávnosti


konané v Kutnej Hore vždy koncom júna, už majú bohatú históriu. To vedľa chrámu sv. Barbory postavia javisko, kde sa koná hlavný program festivalu. Sem príde slávnostný sprievod s kráľom Václavom IV., jeho manželkou Žofiou a dvorom. Privítajú ich fanfáry trubačov a miestna honorácia - najbohatší mešťania a zástupcovia baníkov. Veď sme v čase, keď bola Kutná Hora najvýznamnejším banským mestom Českého kráľovstva a razili sa tu pražské groše! O to, aby bol náš presun v čase ešte autentickejší, sa postarajú aj miestni obyvatelia, z ktorých mnohí budú tiež oblečení v stredovekých kostýmoch. Samozrejmosťou festivalu bude aj množstvo stánkov s občerstvením, medzi ktorým bude prevládať obyčajné jedlo z čias minulých. Program Královského stříbření si môžete pozrieť TU.

Na stříbření sa platí vstupné 200 Kč. Ak však prídete v stredovekom kostýme, 120 korún ušetríte!

Kto bude mať záujem o prehliadku chrámu sv. Barbory, centra mesta a mincovne Vlašský dvůr, ten príde o 12-tej hodine k chrámu sv. Barbory, kde už bude čakať sprievodca.


Chrám svätej Barbory


Keď sa povie Kutná Hora, tak si väčšinou predstavíte 3 prehnuté, vysoké, štíhle, čierne strechy, ktoré sú na väčšine vyobrazení tohto mesta. To je strecha práve chrámu pomenovanom po patrónke baníkov, Barbore. Tento kostol je okrem tak netypickej strechy zaujímavý aj dôvodom svojho vzniku. Kedysi totižto kostoly zakladali len mníšske rády a cirkev, ale stavbu tohto kostola iniciovali bohatí kutnohorskí mešťania. Kutná Hora vtedy stála na pozemku, ktorý patril kláštoru Sedlec a tak o správe mesta rozhodovali predstavení kláštora (aj napriek tomu, že to bolo mesto kráľovské). Aby sa mešťania spod kláštorného vplyvu vymanili, postavili si kostol vlastný a to za hradbami mesta, na pozemku Pražskej kapituly. 


Vlašský dvůr


by sme mohli dnešným jazykom pomenovať aj ako niekdajší štátny trezor s hmotnými rezervami. Tam sa totižto uskladňovala strieborná ruda a razili mince - groše. V roku 1300, za vlády Václava II. (syna Přemysla Otakara II.) boli do Kutnej Hory prizvaní skúsení minciari z Florencie, aby z tu vydolovaného striebra razili mince. Ako to robili, sa dozvieme pri prehliadke Vlašského dvora a uvidíme aj reprezentatívne priestory, ktoré využívali na svoj pobyt králi, ktorí občas prišli Kutnú Horu navštíviť. 

Vstupné do chrámu sv. Barbory a Vlašského dvora (spolu) :

 • dospelí : 220 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 160 KčPražský groš bola strieborná minca, ktorú nechal od roku 1300 raziť český kráľ Václav II. Minca bola vo svojej dobe v strednej Európe široko používaným platidlom a jej názov pochádzal z latinského výrazu denarius grossus - tučný denár. Vychádzala zo vzoru francúzskeho groša Ľudovíta IX. z roku 1266, nazývaného gros tournois - tourský groš a jej zavedením sa zakázal obeh nerazeného striebra. 

Razbu pražského groša ukončil v roku 1547 Ferdinand I., ktorý ho nahradil strieborným toliarom. Napriek tomu pražský groš platil aj ďalej a až patent Ferdinanda III. z roku 1644 jeho obeh definitívne ukončil.Náš pobyt v Kutnej Hore bude končiť o pol piatej, kedy sa odvezieme do časti Kutnej Hory nazývanej Sedlec a kde nás čaká prehliadka dvoch pamiatok :


Kostnica


je aj s jej kostenou výzdobou z dnešného pohľadu možno morbídna, no v čase jej vzniku bolo ukladanie kostí do takýchto "úschovní" úplne bežné. Dvojpodlažná stavba tunajšej kostnice vznikla už v roku 1320. Poschodie slúžilo ako kaplnka, kde sa slúžili omše za zomrelých a čiastočne do zeme zapustené prízemie ako úložisko kostí vyňatých z cintorína. Počas husitských nepokojov bola kostnica poškodená a opravili ju v roku 1661, ale kostenú výzdobu do takej podoby, ako ju budete môcť vidieť, poskladal František Rint z Českej Skalice v roku 1870, kedy kostnica patrila rodu Schwarzenberg. Nad vchod do kostnice vytvoril dokonca ich erb z kostí.

Vstupné do kostnice :

 • dospelí : 80 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 50 Kč


Prehliadka kostola Nanebovzatia Panny Márie a svätého Jána Krstiteľa


začne až o 20-tej hodine a tak čas medzi návštevou kostnice a kostola budete môcť využiť alebo na prechádzky miestnymi uličkami, alebo na posedenie v miestnom pohostinstve či reštaurácii, kde sa budete môcť aj navečerať.

O programe v kostole vám napíšem len toľko, že sa máte na čo tešiť a že jeho cena už je zarátaná v cene zájazdu.


Žrebčín v Kladruboch nad Labem


Ubytovanie pre celý autobus na jednu noc počas Královského strříbření v Kutnej Hore nezoženiete. Nedalo sa to pred 2 rokmi, keď sme boli na tomto stredovekom festivale po prvý krát a nepodarilo sa mi to ani teraz a tak sa večer odvezieme do hotelaKolíne  vzdialenom od Kutnej Hory 15 km severozápadne. Pri hľadaní vhodného hotela som ale zistila, že 24 km východne od Kolína sú Kladruby nad Labem, sídlo najstaršieho žrebčína v Českej republike. A to by (myslím si) bola škoda sa tam nezastaviť!

Niekdajší majiteľ Kladrubského panstva, Jaroslav z Pernštejna, predal v roku 1560 tento svoj majetok kráľovskej komore. Už vtedy bola pri kaštieli v Kladruboch obora s koňmi. Žrebčín, ako základ riadeného chovu koní, tu založil o tri roky neskôr samotný cisár Maximilián II. Habsburský a odvtedy bol žrebčín, až do roku 1918, majetkom Habsburgovcov.

Dnes je žrebčín štátnou príspevkovou organizáciou a jeho súčasťou je od roku 1992 žrebčín v Slatiňanoch pri Pardubiciach. Priamo v Kladuboch sú ustajnené kone základného stáda plemena Storokladrubský kôň - žrebce a chovné kobyly, žriebätá do odstavenia, kone vo výcviku, športové kone a kone určené na predaj, spolu asi 250 kusov. V Slatiňanoch potom prebieha samotný chov koní, tak isto v počte asi 250 kusov.

Keďže ja nie som odborník na kone, zverím vás radšej do rúk odborníkom v žrebčíne v Kladruboch a tak tí, čo budú mať záujem o prehliadku žrebčína obohatenú o rozprávanie o histórii a chove miestnych koní, sa jej môžu zúčastniť s miestnym odborníkom. Kto o prehliadku žrebčína záujem mať nebude, ten môže pozorovať už od rána na pašu vypustené kone. 

Poplatok za prehliadku žrebčína so sprievodcom :

 • dospelí : 120 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 80 Kč

V Kladruboch nad Labem pobudneme nejaké 2 hodinky a potom nás bude čakať už posledné zastavenie nášho zájazdu a tým bude


zámok Žleby


Myslím, že toho je tu už popísaného veľa, tak už budem stručná. To, čo nás bude na zámku Žleby zaujímať najviac, bude tá novodobejšia história, ktorú tu začal v roku 1754 písať starý tirolský rod  Auersperg. Od tohto roku sa totižto Auerspergovci stali majiteľmi zámku a zostali nimi až do roku 1945, kedy im bol zámok Žleby odňatý na základe dekrétu prezidenta republiky č. 12/1945 Zb. Ich vlastníctvo zámku je pre dnešného turistu dôležité hlavne preto, že keď sa v roku 1845 Vincenc Karel z rodu Auersperg oženil s princeznou Vilhelmínu rodenou Colloredo - Mansfeld, rozhodli sa, že zámok prestavajú do romantickej podoby. Od roku 1849 sa začali veľkolepé úpravy exteriéru zámku, ktorých súčasťou bola aj výstavba novodobých hradieb s početnými vežami. Avšak ani interiér nezostal nezmenený! V miestnostiach zámku našli svoje miesto bohaté zbierky zbraní, nábytku, kožených tapiet, obrazov, vitráží, rukopisov, kníh a luxusného riadu. Východné krídlo zámku dokonca už od konca 19. storočia slúžilo ako prehliadková trasa pre verejnosť. 

V zámku sa zachovali všetky zbierky a interiéry tak, ako to bolo za posledných majiteľov a ja verím, že jeho interiéry vás ohúria tak isto, ako ohúrili mňa pri jeho prvej návšteve pred dvoma rokmi.

UPOZORNENIE : zámok Žleby je rozdelený na viacero okruhov - aby ste z neho videli čo najviac, objednala som pre vás veľký okruh, ktorého prehliadka bude trvať až 1,5 hodinu. Bude možno náročnejší, no na tomto zámku sa to naozaj oplatí. Ak si na takú dlhú prehliadku netrúfate, dohodneme sa potom v autobuse v deň zájazdu, aby som vám objednala kratší okruh.

Vstupné do zámku Žleby (dlhý okruh) :

 • dospelí : 240 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 170 KčPOLOHA : stredné Čechy

VZDIALENOSŤ : 275 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

6,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
6,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
6,30 - zastávka v Malackách na parkovisku pri Tescu
10,00 - 12,00 - príchod do Kutnej Hory, osobné voľno
12,00 - 14,00 - prehliadka mesta so sprievodcom
14,00 - 16,30 - osobné voľno
17,00 - 18,00 - prehliadka kostnice
18,00 - 19,50 - osobné voľno
20,00 - 22,00 - Zážitkový program v chráme
od 22,30 - príchod do hotela, ubytovanie, nocľah


nedeľa :

do 8,30 - raňajky v hoteli, odchod z hotela
9,00 - 11,00 - prehliadka Národného žrebčína Kladruby nad Labem
12,15 - 13,45 - prehliadka zámku Žleby - 1. skupina
12,30 - 14,00 - prehliadka zámku Žleby - 2. skupina

15,00 - odchod z areálu zámku Žleby
18,30 - príchod do Malaciek
18,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
19,00 - príchod na Hlavnú stanicu v BratislaveINÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy (MAN, 49 miest na sedenie, klíma, WC, bezpečnostné pásy, chladnička, TV, rádio)
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom zájazde

STORNOPODMIENKY : 

Tak ako u všetkých CK, aj u mňa platia zmluvné pokuty (stornopoplatky). Ak sa zo zájazdu odhlásite

 •  30 a viac dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie celej platby za zájazd, ak
 •  od 7 do 30 dní pred termínom konania zájazdu, máte nárok na vrátenie 50% z platby za zájazd.
 •  Ak sa zo zájazdu odhlásite do 7 dní od termínu jeho konania , nemáte nárok na vrátenie platby za zájazd.